Korona virüs artık iş kazası sayılacak mı? SGK'dan beklenen açıklama geldi

Korona virüs artık iş kazası sayılacak mı? SGK'dan beklenen açıklama geldi
Kovid-19 salgını sürecinde milyonlarca çalışanın korona virüs iş kazası olacak mı? sorusunu Sosyal Güvenlik Kurumu yayınladığı genelge ile aydınlattı. Yayınlanan genelgeye göre korona virüs iş kazası statüsünden çıkartıldı.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre, daha önce benzer bir salgın hastalığa yakalanan çalışanların bu süreçleri iş kazası statüsüne sokan uygulamayı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı özel bir genelge yayınlayarak Covid-19’u iş kazası statüsünden çıkarttı.

“PROVİZYON ALINMASI GEREKMEKTEDİR”

SGK Başkanlığı’nın 7 Mayıs 2020 tarih ve 2020/12 sayılı Genelgesinde, “Covid-19 virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğu dikkate alındığında, söz konusu salgına maruz kalan ve sağlık hizmeti sunucularına müracaat eden sigortalılara hastalık kapsamında provizyon alınması gerekmektedir” denildi.

“BELİRSİZLİK ORTADAN KALKTI”

SGK Başkanlığı’nın Genelgesin hakkında değerlendirmelerde bulunan PERYÖN Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Faveo Danışmanlık Genel Müdürü Barış Gül, “ Sosyal Güvenlik Kurulu Başkanlığı yayınladığı bu genelge ile belirsizliği ortadan kaldırdı” dedi. Gül, bu konuda dikkat edilmesi gerekenler ve uygulama ile ilgili bilgi verirken de “Mağduriyetlerin oluşmaması ve idari para cezası ile karşı karşıya kalınması riskini de ortadan kaldırdı” şeklinde konuştu.

korona-virus-is-kazasi-sayilmayacak.jpg

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58