Korona virüs ekonomiyi vuruyor: On bin kişinin çalıştığı fabrika kapanıyor!

Korona virüs ekonomiyi vuruyor: On bin kişinin çalıştığı fabrika kapanıyor!
Korona virüs salgını nedeniyle şehirlerde hayat durma noktasına gelirken, ekonomiye olumsuz etkileri de kendini göstermeye başladı. Otomotiv sektörünün dev üreticileri Avrupa’daki fabrikalarını kapatırken, Türkiye’de üretimi ilk durduran firma Ford Otosan oldu. Yapılan açıklamada on bin kişinin çalıştığı fabrikada üretime ara verileceği bildirildi.

Korona virüs salgını nedeniyle Avrupa’nın dev otomotiv üreticileri fabrikalarını kapatırken, Türkiye’de üretime ara veren ilk firma belli oldu. Ford Otosan KAP’a yaptığı açıklamada Yurt dışındaki üretim kısıtlaması nedeniyle Gölcük’teki fabrikada 30 Mart-4 Nisan tarihleri arasında üretime ara verileceği belirtildi.

Ford’un KAP’a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Yurtdışındaki üretim tesislerinde oluşan kesintiler nedeniyle üretim takvimimizde değişiklik yapılması gereksinimi doğmuştur. Bu kapsamda 30.03.2020 – 04.04.2020 tarihleri arasında Kocaeli Gölcük Fabrikamızda üretime ara verilecektir.

Ford Otosan’ın Gölcük’te 2001 yılında kurulan fabrikasında on bin kişi çalışırken, üretim kapasitesi ise yıllık 280 bin araç seviyesinde bulunuyor.

AVRUPA’DA ÜRETİM DURDU

Ford Otosan Türkiye’de üretimi durdururken Avrupa’da da korona virüs salgını nedeniyle üretim durma noktasına geldi.

İtalyan otomotiv şirketi Fiat, dün İtalya, Sırbistan ve Polonya'daki fabrikalarında üretimi 27 Mart’a kadar durdurduğunu açıkladı. İtalya’da Ferrari ve Lamborghini fabrikalarında da üretime ara verildi.

Fransız Renault ve Peugeot da fabrikalarını kapatan şirketler arasında. Renault, Avrupa’daki on iki fabrikasında üretimi belirsiz bir tarihe kadar durdurdu. Renault’nun kararından 18 bin çalışan etkileniyor. Renault’nun Avrupa’da Slovenya ve Romanya’da da fabrikaları bulunuyor. Bursa’daki Renault fabrikası ile ilgili ise bir açıklama yapılmadı.

Peugeot’nun da üreticisi Fransız PSA da, Avrupa’daki bir düzineden fazla fabrikasında üretimi bir hafta için ara verdi.

Airbus da Fransa’deki fabrikasında üretime 4 günlüğüne ara verdiğini açıkladı. Bir başka Fransız devi, lastik üreticisi Michelin de İtalya, İspanya ve Fransa’daki fabrikaları en az bir hafta için kapattığını duyurdu.

Alman şirketi Volkswagen de fabrikalarında üretimi iki haftalığına durdurdu. Almanya’daki fabrikaların yanı sıra Seat otomobillerin üretildiği İspanya’daki ve Skoda üretiminin yapıldığı Slovakya’da da üretime ara verildi.

Volkswagen’den yapılan açıklamada, “Çalışanlar ve ailelerinin sağlığını ve güvenliğini sağlamak şu anda en önemli önceliğimiz. Ana amacımız Koronavirüsün yayılmasını mümkün olduğu ölçüde yavaşlatmak” denildi.

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş