Korona virüs zayıflıyor mu

Korona virüs zayıflıyor mu
ABD’li bilim insanları korona virüs üzerinde yaptığı araştırmada önemli bulgulara rastladı. Arizona State Üniversitesi’nde araştırma yapan bilim insanları, korona virüste, 2013 yılında yayılan SARS virüsünün yaşadığı bir değişim olduğu ve bu durumun korona virüsü zayıflatıyor olabileceğini vurguladı.

ABD'li uzmanlar, mutasyona uğrayan yeni tip Koronavirüs'ün (Covid-19) genetik benzerlik gösteren SARS virüsünde 2013'te meydana gelen bir değişikliği yansıttığını ve bu durumun Koronavirüs'ün 'zayıflıyor olabileceğini' gösterdiğini bildirdi.

Arizona State Üniversitesi Biodesign Enstitüsünden Dr. Efren Lim ve ekibi,  'Journal of Virology' dergisinde Koronavirüs hakkında yeni bir çalışma yayımladı.

Uzmanlar çalışmada, Koronavirüs'ün nasıl yayıldığı, adapte olduğu ve mutasyona uğradığına ilişkin genetik kodunu hızlı okumak için 'yeni nesil dizileme' adı verilen yeni bir teknoloji kullandı.

Arizona'daki Koronavirüs hastalarının burnundan alınan 382 numunenin incelendiği belirtilen çalışmada, virüsün genomunun önemli bir parçasının eksik ve genetik alfabedeki 81 harfin 'tamamen' yok olduğunun fark edildiği kaydedildi. 

Dr. Lim, 'Bu mutasyonun ilginç olmasının nedeni, 2003 yılında ortaya çıkan SARS salgınında da virüsün genomunun büyük bir kısmının silinmesi.' değerlendirmesinde bulundu. 

SARS salgınının ortasında ve geç evrelerinde mutasyona uğrayan virüsün gücünü kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumun mutasyona uğrayan yeni tip korona virüste de rastlandığını farkettiklerini kaydetti. 

Bu nedenle mutasyona uğrayan yeni tip korona virüsün 'zayıflıyor olabileceğine' dikkati çeken uzmanlar, virüsün zayıflayıp zayıflamadığını söylemek içinse çok erken olduğunun altını çizdi.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58