Korona virüsün üretildiği iddia edilen laboratuvardan şok açıklama

Korona virüsün üretildiği iddia edilen laboratuvardan şok açıklama
ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından “korona virüsün üretildiği laboratuvar” diye tanımlanan Wuhan Viroloji Enstitüsünden, korona virüsle ilgili önemli bir açıklama yapıldı.

Wuhan Viroloji Enstitüsü Direktörü Wang Yanyi, yarasalardan alınan canlı durumdaki üç farklı korona virüs türü üzerinde çalıştıklarını, fakat bunların dünyayı etkisi altına alan SARS-CoV-2 ile benzerliklerinin yüzde 79,8 oranında olduğunu belirtti.

korona-virusun-uretildigi-iddia-edilen-laboratuvardan-sasirtan-aciklama-9d9aac.jpg

2004 yılından beri yarasalardan aldıkları korona virüsler üzerinde çalışmalar yürüttüklerini ve bu kapsamda topladıkları virüsleri izole etmeyi her zaman başardıklarını söyleyen Yanyi, ellerindeki örnekler ile mevcut korona virüs salgını arasındaki farklılığın çok büyük olduğunu ifade etti.

korona-virusun-uretildigi-iddia-edilen-laboratuvardan-sasirtan-aciklama-94b25c.jpg

“VİRÜSÜN VARLIĞINDAN BİLE HABERDAR DEĞİLDİK”

Korona virüsün Vuhan’da yayılmaya başlamasından sonra ilk olarak 30 Aralık’ta örnek toplamaya başladıklarını söyleyen Yanyi, şunları kaydetti:

“Laboratuvarda görev alan bilim insanları o güne dek ne virüsle karşılaştı, ne onu araştırdı, ne de onu gizlemeye çalıştı. Aslında, tıpkı diğer herkes gibi, biz de o güne dek virüsün varlığından bile haberdar değildik. Sahip olmadığımız bir şey nasıl bizim laboratuvarımızdan sızmış olabilir ki?”

korona-virusun-uretildigi-iddia-edilen-laboratuvardan-sasirtan-aciklama-eb7d09.jpg

KORONA VİRÜSÜN ÇIKIŞ NOKTASIYLA İLGİLİ FARKLI İDDİALAR ORTAYA ATILIYOR

Medikal dergi Lancet tarafından yapılan bir analize kapsamında Çin’deki ilk 41 korona virüs vakası incelenmiş ve bunların 27’sinin Vuhan’daki bir hayvan pazarından doğrudan etkilendikleri kaydedilmişti.

Öte yandan, yine aynı analize göre, ilk korona virüs vakasının söz konusu pazarla herhangi bir etkileşimi olmadığı açıklanmıştı.

Korona virüsün Vuhan hayvan pazarından çıktığına ilişkin ilk teori, bu bilgi ışığında görece zayıflamış ve gözler Wuhan Viroloji Enstitüsüne çevrilmişti.

korona-virusun-uretildigi-iddia-edilen-laboratuvardan-sasirtan-aciklama-cbb5db.jpg

Bilim insanlarının “korona virüsün insan ürünü olmadığı” yönündeki açıklamalarına rağmen, Wuhan Viroloji Enstitüsünde yarasalar üzerinden yapılan araştırmalarla ilişkili olarak virüsün kazayla laboratuvardan sızmış olabileceği öne sürülmüştü.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş