Korona virüsün zararları meğer çok daha fazlaymış. Prof. Dr. Cevat Şekuri, hedef tahtası diyerek uyardı

Korona virüsün zararları meğer çok daha fazlaymış. Prof. Dr. Cevat Şekuri, hedef tahtası diyerek uyardı
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Cevat Şekuri, korona virüsün tüm dokuları ve damarsal yapıları etkilediğini ifade ederek, virüsün sadece akciğerle sınırlı kalmadığını söyledi. Prof. Dr. Şekuri, "Kalp bu hastalıkta adeta hedef tahtası, korona virüs karşısında kırılgan bir organ. Virüs, kalp kasını besleyen damarları hedef alıyor ve iltihap oluşturuyor" dedi.

DHA’da yer alan habere göre, tüm dünyadaki korona virüs vaka sayılarındaki artışla salgının 2'nci 3'üncü dalgası yaşanırken; uzmanlar akciğerlerde oluşturduğu tahribatla yaşamı tehdit eden hastalığın kalp damarlarında pıhtılaşma ve tıkanmaya neden olabileceği konusunda vatandaşları uyarıyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Cevat Şekuri, virüsün sadece akciğerle sınırlı kalmayıp tüm dokuları ve damarsal yapıları etkileyebildiğini söyleyerek, kalbin bu hastalıkta adeta hedef tahtası, korona karşısında kırılgan bir organ olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Şekuri, "Korona virüs enfeksiyonu sadece akciğeri hedef almıyor. Özellikle kalp kası, beyin ve bütün çevresel damarları hedef alıyor. Aynı zamanda kalp kasını besleyen damarları da hedef alıyor. Damarlarda iltihap oluşturuyor. Buna bağlı olarak damarlarda pıhtı oluşuyor bu pıhtı sonucunda da kalp krizi ve beyin felçleri oluşabilir. Aynı zamanda bu hastalarda spazm söz konusu olabilir. Kalp durması ve tehlikeli ritim problemleri meydana gelebilir" dedi.

“SADECE AKCİĞER DOKUSUNU TUTMUYOR”

Korona virüs enfeksiyonun kalbin kas dokusunu da etkileyebildiğini belirten Prof. Dr. Şekuri, "Bu durumda da kalp yetmezliği gerçekleşebiliyor. Kalp yetmezliği uzun yıllar hastaları ciddi problemlerle, nefes darlığıyla, kapak problemleriyle de karşı karşıya bırakabilir. Covid-19 sadece akciğer dokusunu tutmuyor. Ritim problemlerinden dolayı hastalarda ani kayıplara sebebiyet verebiliyor" ifadelerini kullandı.

“BEYİN FELCİNE DE SEBEP OLABİLİR”

Bazı vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Şekuri, "Bu dönemde özellikle koroner kalp hastalığı tanısı alanların, kalp yetmezliği olanların, diyabet ve hipertansiyon hastalarının, obezite hastalarının daha dikkatli olması gerekiyor. Bu kişiler korona virüse yakalandığında hastalıkları ciddi seyredebiliyor. Bu hastalarda özellikle bir göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, baygınlık olduğu zaman mutlaka en yakın sağlık merkezine müracaat edilmelidir. Damar iltihabı bütün organları ilgilendiriyor dolayısıyla Covid-19 beyin felcine de sebep olabilir" dedi.

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş