Kozmik odanın aranması ve gerçekler!

A+A-
Özcan YENİÇERİ

Özel Kuvvetler Komutanlığ, 27 Eylül 1952 tarihinde 17 sayılı ve Milli Savunma Yüksek Kurulu’nun (Başbakan ve ilgili Bakanların imzalarıyla) kararı ile kurulmuştur. Amacı Soğuk Savaş dönemi şartlarında ülkenin ya da bir bölgesinin SSCB’nin işgaline uğraması halinde işgalci güçlere karşı gayrinizami harbi yürütmektir. O dönemde bu dairenin benzerleri NATO üyesi bir çok ülkede kurulmuş ve faaliyet göstermişlerdir.
Günümüzdeki adı “Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı” olan bu dairenin diğer bir adı da Özel Harp Dairesi’dir. İşte bu günlerde bu dairenin kozmik odası mahkeme kararıyla aranıyor. İyi de oluyor. Zira yıllardır efsane, fenomen ve esrarengiz bir kimliğe büründürülen hikayeler bu sayede gerçek karşılığını alacaktır. Hastalık mertebesinde bu daire ile ilgili takıntısı olanlar bu sayede ciddi bir cevap bulmuş olacaktır.

Günah keçisi!
Bu daireyle ilgili ortaya atılmadık akıl/mantık dışı hiç bir iddia kalmamıştır. Sorunları anlama, algılama ve anlamlandırma özrü bulunan herkes yıllardır meydana gelen her olayda bu daireyi ‘günah keçisi’ ilan etmişti. Ülkede vuku bulmuş bir cinayet, kitle katliamı ve suikast mi var, hemen ‘vurun abalıya’ misali bu daire gündeme getiriliyordu. Meydana gelen olayın faili olarak “Kontrgerilla”, “Türk Gladiosu”, “Gizli Ordu”, “Derin Devlet” dediğinizde akan sular duruyordu. Bu şekilde verilen bir cevaba sorulacak soru da bulunmuyordu. Çünkü ortada testi mümkün olmayan bir durum vardı. Bu “Gladio işi” ya da “bu işi derin devlet yaptı” denildiğinde kimsenin bunu araştırarak test edecek hali kalmıyordu.

Kıbrıs’ta TMT’yi eğitti!
Özel Harp Dairesi’nin Türkiye’de hedef yapılmasının nedeni Kıbrıs’taki Türk Mukavemet Gücü’nü oluşturup, eğitmesindendir. 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında, Özel Harp Dairesi’nin eğittiği Kıbrıs’taki Türk Mukavemet Teşkilatı unsurları Rum kuvvetlerine karşı büyük bir direniş göstermişlerdi. Akritas planı gereği bir gecede imhası hedeflenen Kıbrıs’taki Türk ahali, Türk mukavemet kuvvetleri sayesinde kurtulmuştur. Rum komünist AKEL partisi ve Yunan Gizli Servisi 1974 Barış Harekatı sonrasında Türkiye’deki ideolojik çatışmaları provoke etmek amacıyla ciddi yer altı faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Bu bağlamda Rum istihbarat servisleri o dönemde meydana gelen olayları da Özel Harp Dairesi üzerine yükleyerek bir taşla birden fazla kuş vurmayı hedeflemiştir.

Toplumsal olaylar ve yabancı servisler!
Güdümlü kafalar olayların perde arkasına gitmemeye özel bir önem atfediyorlar. Olaylara ideolojik yaklaşanların 1 Mayıs olayında KGB’nin ya da CIA’nın rolünü sorgulamak akıllarına dahi gelmemişti. Kahramanmaraş olaylarında ise Suriye’nin El Muhaberat ve DDKD’nin rolünü araştırma gereğini duymamışlardı. Sivas, Çorum, Malatya ve diğer olaylarda da öyle. “Kontrgerillanın, derin devletin işi” deyip geçmek, ön yargılıların işine gelmiştir. Halbuki o dönemlerde Savak, El Muhaberat, CIA, KGB, MOSSAD adeta Türkiye’de cirit atıyordu. Bugün Türkiye’de CIA/MOSSAD bir yana İran ve Rus gizli servisleri bile son derece rahat bir şekilde icrayı sanat etmektedir. Belirli aralıklarla Çeçen direnişinin önde gelen bir çok ismi son iki yıl içinde Türkiye’de suikasta kurban gitti.
Bütün bunlar Türkiye’deki Özel Harp Dairesi’nin yağdan çıkmış ak kaşık olduğu anlamına da gelmiyor. Konu yargıda ve yargı iddialarla ilgili kararını bizzat “kozmik” odadan sağlayacağı deliller ışığında açığa kavuşturacaktır. Ancak Özel Harbin “Kozmik” odasını, “kara kutu” adeta bütün kötülüklerin içine konduğu ‘Pandora’nın Kutusu’ olarak görmek ve göstermek yanlıştır. Göreceksiniz, gerçekler ortaya çıkacaktır. Gerçekler de TSK’yı zayıflatmayacak, güçlendirecektir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları