Kral’ın gözü açık gitti..

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

12 Eylül darbesinin olağanüstü baskısı biraz gevşeyince soluğu Sevda Tepesi’nde almaya başlardık. Başımızda kavak yelleri esiyor, sırıl sıklam aşk... Ağaç gövdelerine, ıslak kanepelere isim kazıyabileceğimiz, yarin elini tutup, saçının kokusunu içine çekebileceğimiz aşkın mabediydi  Sevda Tepesi... Çengelköy’den Kuleli, iki durak sonra Kandilli Kız Lisesi, beşinci durak Küçüksu, öncesi Sevda Tepesi... Türkân Saylan’ın okulu Kandilli ile Mustafa Kemal’in askerlerinin Kuleli’si arasında yaşanan efsane aşkın farklı rivayetlerini öğrendik Boğaz’ın muhteşem manzarasında... İmkansız aşk yarası ile el ele tutuşup uçurumdan aşağı atlamaktansa, okulu bitirip yüzüklerimizi bu tepede takmaya söz vermiştik sevgililerimize... Mütevazı bir çay bahçesi vardı setin üzerinde. Öğrenci harçlıklarımızla oturabileceğimiz şahane bir mekan. Yukarı doğru yüzlerce çeşit ağaçtan oluşan yemyeşil bir orman. Kuş cıvıltıları, çiçek kokuları gönül vurgunuyla bütünleşince aşkın sarhoşluğunu yaşardık.
24 Ocak kararlarının mimarı Turgut Özal, ekonomiyi yönetiyordu Araplarla arası iyi olduğundan Sevda Tepesi’ni satacağını öğrendiğimizde takvimler 1982’yi gösteriyordu. Biz mezun olup Ankara’ya Harbiye’ye gittik ama gönlümüz orada kalmıştı. Sömestr, yaz ve bayram tatilindeki fırsatların hepsinde koştuk Sevda Tepesi’ne, gözlerinin içinde boğulduğumuz yar ile buluşup ibadet edercesine yaşardık aşkı... Yasaya göre imkânsızı imkânlı hale getirip, 1984’te sattı Özal Sevda Tepesi’ni Suud Kralı’na. O günden sonra düşman olduğum kralların hepsinden nefret etmeye başladım. Çay bahçesini yıkıp, arazinin etrafına tel örgüler çekerek sanki aşkımızı hapsetmişlerdi. Ağaç gövdelerine kazıdığımız isimlerimiz, idam mahkumu gibi infazı, kesilmeyi bekliyordu... Çevreciler direndi, mahkemelere dilekçeler  verildi.  “Rantın Kralı” nın dünyayı çevreleyen parasının hükmü Sevda Tepesi’ne yetmiyordu. Bu arada biz bile yaş aldık. Kral 90’ı devirdi ama gözü oradaydı. Son bir hamle ile Bilal Erdoğan’ın vakfına 100 milyon dolar bağış yapıp imar geçirme sözü aldı. Otelin, sarayın projesi bile hazırdı. Yüce Divan’dan dönen sabık Çevre-Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar;  “25 yıllık sorun çözüldü. 3400 metrekare inşaat alanı verildi. Büyükşehir onayladı, şimdi 6 bakan ile Başbakanın onayına gelecek” açıklamasını yapıp 91 yaşına giren Kral’a mesaj yolladı.
Bunca aşığın feryadı göklere yükselince Kral Abdullah’ın gözleri açık gitti. ABD Başkanı Obama  “Kral Abdullah’ın perspektifine her zaman değer verdim”  açıklamasıyla ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Ne perspektif ama... Bizim “Başbaşkan” seyahatini yarıda kesip cenaze için Riyad’a koştu. Ürdün’de tam 40 günlük yas ilan edildi. Bahreyn geri kalır mı? 40 gün yas artı 3 gün tatil... Abdullah’ın tahtına oturan Selman da 80 yaşında... Neyse ki Suudi Arabistan’da mezar taşı bile yok. Anıt mezar harcamasından kurtuldular. Kralın ölümüyle petrol fiyatları da arttı. Variline 2 dolardan fazla zam geldi. Belki de fakir fukara ile paylaşırlar. Suriyeli mültecilere dağıtırlar temennisi içindeydik ki Mısır lideri Sisi’nin de cenaze törenine katılacağını öğrendik. Tayyip Erdoğan, Sisi’yi görünce bakalım ne diyecek?  “Van mınıt mı? Men Dakka duka” mı?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları