"Küfür değildir, anasını satayım!"

A+A-
Altemur KILIÇ

Sayın Başbakanımız; “Ananı Al Git” sözünün “küfür” olmadığını söylemiş. Demek, şimdi biz Sayın Erdoğan’a “Ananı Al Git” desek, bu yanlış olmayacak. Mesela, “Başbakanlık yan gelip yatmak yeri değildir” desek AKP’lilerden “Kelleler” diye söz etsek de, kendisine “pervasız kabadayı” dediğim için, beni mahkemeye veren Erdoğan hakkımda dava açamayacak.

Ne iyi, anasını satayım!

Ne var ki, onun dikkatsizce, lafının ucunun nereye gideceğini düşünmeden söyledikleri, özel “dokunulmazlık” altında!

Daha önce Atatürk, “laiklik” , Türklük hakkında söyledikleri de! Her ne hikmetse, Erdoğan’ın “Ne var bunda” diye tevil ettiği sözlerini herkes, anında yanlış anlamış. Sanki “refleksel” kışkırtma var zatı devletlerine karşı!

Başbakan, “Ananı al git, sözleri üzerinde, neden bu kadar duruluyor anlamıyorum” demiş. Bilmez mi ki, “ana” Türkler için adeta kutsal bir mana ifade eden kavramdır. Başbakanın yaptığı gibi o çerçeve içinde ve kendine tepki gösteren bir vatandaşa karşı söylenince, başka türlü anlaşılmaya müsaittir. Bunun için de, herkes bu sözlere provokasyona geldikleri için değil, anında, kendiliklerinden, tepki göstermişlerdir. Bu kadar insan, bu kadar yanlış olamaz! Yani, Başbakanın ima ettiği bir “provokosyon” söz konusu değil. “Kasımpaşalı” olmak güzel ve bir bakıma “yiğitlik” ama “Kasımpaşa ağzı” TC Başbakanının ağzına yakışmıyor! Kırmızı mintanı, Ramsey kostümünün, yeninden, yakasından seyirtiyor... Seçkin iş adamları, bunu ve AKP’lilerin, söz ve tavırlarını görüyorlar ama acaba tasvip ediyorlar mı? Eğer bu kişiler Başbakan, Bakan vb.. olmasalardı, onlara holdinglerinde, şirketlerinde iş, mevki verirler miydi? Ama çoğu, çıkarları için AKP’ye oy verecekler yarın!

Ey, “demokrasi tramvayı” ile başımıza gelen bu iktidar, sen nelere kadirsin. Bu durumun, o kişilerin aile ve geçmişleri ıle ilgisi yok yani mütevazı hatta fakir ailelerden gelmiş olmaları, babalarının kaptan ve tornacı vb.. olmaları mesele değil, hatta iftihar edilecek bir şey! Nice bakanlar, başbakanlar tanırız ki, çok yoksul ailelerden gelmişlerdir ama onlar, söz ve hareketlerini makam ve mevkilerinin seviyesine çıkarmışlardır!

Ve yarın

Yarın, 22 Temmuz’da seçimler var. Dananın kuyruğu kopacak ve TC’nin kaderi tayin edilecek...

Eyyamcılık

Hürriyet Genel Yayın Müdürü Ertuğrul Özkök; her zamanki gibi seçimler, adaylar konusunda “dansöz” gibi yazıyor. Dizi yazılarında açıkladı: AKP’ye Erdoğan’a, CHP’ye Baykal’a, Bahçeli’ye MHP’ye, Ağar’a -hepsine- oy verecekmiş. Aklınca objektif ve denge kurmuş. Yani hepsinin ağzına, birer parmak bal çalmış.

Amerika’da, İngiltere’de, seçimlerden bir iki gün önce başyazılarda, köşe yazılarında, eski deyimle, “rey ihsas” edilir “oy belirlenir” ; gazete ve yazarlar hangi kişiye, partiye oy vereceklerini açıklarlar. Keşke, Türkiye’nin en büyük gazetesinin başındaki Özkök de, “ne şiş yansın, ne kebap” yazacağına, hangi partiye oy vereceğini, kıvırmadan açıklasa! Ama, “Ben Eyyamcılık mı yapıyorum?” diye soruyor. Hem de nasıl!

Benim oyum

Ben “eyyamcı” değilim, oyumu MHP’ye vereceğim. Sadece üyesi olduğum için değil, adaylarını beğendiğim için ve milliyetçilik bayrağını dik tuttuğuna, tutacağına inandığım için! Tutacağı için!

Eşim ise, CHP’ye oy verecek. Bu partinin Atatürk’ün, laik ve üniter Cumhuriyetine sahip çıkacağına inandığı için!

Ve ikimiz de AKP’yi; Erdoğan’ı, Gül’ü, Arınç’ı, bugün işgal ettikleri yüksek makamlara ve bunlardan birini Atatürk’ün Çankaya’sına yakıştıramadığımız için!

Bu oylarımız; MHP ve CHP, eğer tek başına iktidar olamazlarsa, aynı işlevi birlikte yapmaları ve AKP’den kurtulmak umudunu ifade ediyor.

Kim kazanacak?

Tahminde bulunamıyorum ama anketlere de inanmıyorum. Yanıldıkları çok olmuştur. Bazıları denek seçimi ve örnekleme hataları yüzünden ve bazıları -Tarhan Erdemin KONDA’sı gibi- maksatlı ve abartılı olduğu için. Bu ankete göre AKP yüzde 48’e dayanmış, CHP ve MHP barajı adeta zorla geçecekler.

Ben Türk milletinin -hele şu sırada- bu iktidara layık olduğuna, sağduyudan bu kadar yoksun ve gafil olacağına inanmak istemiyorum!

--------------------------------------------------------

Yorumlarınız için Yazarımızın e-posta adresi

altemurkilic@ttnet.net.tr

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58