Kumpas

A+A-
Altemur KILIÇ

“Kumpas”aslında hassas bir ölçü aleti ama argodaki anlamı, “birini, birilerini, tuzağa düşürmek için kullanılan gerçek süsü verilmiş nesne.” Yani kısacası “Tuzak”! Türk Ordusuna çoktandır “tuzak” kurulmuş, komutanlar kapana tıkılmış. Ama yetmedi; Evren ve sağ kalan tek arkadaşı E. Orgeneral Tahsin Şahinkaya, “ifadeye” çağrıldılar. Belki de tutuklanacaklar. Bu, 12 Eylül’ün intikamını almaktan başka, onların üstünden TSK’ya “darbe” yapmak, muhayyel “darbecilere” gözdağı vermek!
Fakat şimdi bugünkü Komutanlara sıra geliyor. Öncelikle, eski Genelkurmay Başkanları, Orgeneral İlker Başbuğ ve İsmail Hakkı Karadayı var... Onlar da muhtemelen ifadeye çağrılacak ve belki de yargılanacaklar. Delil; montaj edildiği belli denilen DVD’deki, güya söyledikleri. Başlıca kaynak Cemaatin organı Zaman! 

***


  Bu,“güvenilir”(!) kaynağa göre Genelkurmay, 2007’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale etmiş. Orgeneral İlker Başbuğ, Anavatan lideri Erkan Mumcu’ya mesaj göndermiş “Anayasa Mahkemesi’yle konuştuk, AKP’yi kapatacaklar. Erdoğan, Gül ya da Arınç seçilirse TSK müdahale edecek. Size yeni oluşum sözü veriyoruz” demiş. 11. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Meclis’e girmemesi talimatı vermiş! İlk tur oylamasından sonra ise Genelkurmay sitesinde 27 Nisan bildirisi yayınlanmış! Bu “ses kaydında”, 28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, 11. Cumhurbaşkanının seçimine nasıl müdahale ettiğini anlatıyormuş!
Galip ihtimal, bugünkü ileri teknolojiyle, seslerin montajının yapıldığı bir tuzak hazırlanmış! Ama bu böyleyken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, herhalde Orduya karşı ataerkil acısından olacak; “Sayın Başbuğ’un, böyle bir konuşma yapmış olduğuna dair bir bilgi ya da belge bulunursa, bunu yadırgamam” diyor! Şeyhin kerameti!
Tabii asıl tuzak, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne! Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. yıldönümü kutlanıyor. “Türk yıldızlarının” solo filosunun, semalarımızdaki muhteşem gösterileri halkımızı coşturuyor, iftihar ediyoruz... Ama şu sırada bu Hava Kuvvetlerimizin, emekli ve muvazzaf komutanları “içeride” tutuklu. Hava Kuvvetleri Komutanı olması beklenen Orgeneral Bilgin Balanlı ve semalarda “ay yıldızı” çizen pilotlarımızı yetiştiren Hava Harp Okulu Komutanı Tümgeneral İsmail Taş “içerideler”. Bu “tutuklamaları” yargının “tasarrufu” diye kesip atan ve “Aman ses çıkarmayın, yargıyı bekleyin” diyen ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu’nun içi rahat mı?

***


Durumun duygusal ve akıllara zarar yanı bir tarafa, belli ki TSK’ya yapılan bu “orduyu yeniden dizayn etmek”, TSK’yı bertaraf etmekten çıkarları olan dış ve iç güçlerin tezgâhı! Halen tutuklu generallerin sayısı 32, diğer subayların astsubayların sayısı da iki yüzü geçiyor. Sanki savaştayız; adeta bir “esir kampı” oluşmuş. Ne var ki bu kampta da kendi askerlerimiz var. Tarihe geçecek bir olay!
Ama “mâlumlar”, “ordunun vesayetinden kurtulduk” diye bayram ediyorlar. Farkında mıdırlar; sonunda kendileri de ordunun korumasından, yoksun kalacaklar!
Önceki akşam Kanal D’de Erdoğan, Mehmet Ali Birand’ın konuğu idi... Birand, “çanaklık” yapmadı, iğneli sorular sordu ama Erdoğan “kıvraktı”, cevaplarını yuvarladı. Fakat ne kadar yuvarlarsa yuvarlasın gecenin manşeti “Erdoğan Başkanlık Sistemini” -tek Başkan olmayı- istiyor. Seçimlerden sonra “evdeki hesap çarşıya uyarsa”!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları