Kürt devletine alıştırma çabası

Kürt devletine alıştırma çabası
ABD'lilerin kafasında birleşik Kürt devleti olduğunu ifade eden Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, "İran ve Türkiye'den parça almak istiyorlar" ifadelerini kullandı.

Fatih Erboz / Ankara

ABD ile Menbiç konusunda ortak yol haritasında mutabakata varılmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki operasyonları tekrar gözleri bölgedeki gelişmelere çevirdi. Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Türkiye'nin kendi içini temizleyeceğini ve tedbir alacağını belirtti. ABD'lilerin kafasında birleşik Kürt devleti olduğunu ifade eden Pekin "İran ve Türkiye'den parça almak istiyorlar. Belki de Doğu Anadolu'nun bir bölümünü Ermenilere vermek gibi bir planları var. ABD kelime oyunları yapıyor, alçak profilden gidiyor ve meydan okumuyor. Meydan okunduğu zaman Türkiye'nin neler yaptığını gördüler. Türkiye ise bunların karşılığında burada Kürt devletine gidecek bir yapının kurulmasını görüşmelerle engelleyecek. Bunun nedeni ise pandoranın kutusu artık açıldı. Tekrar içeri sokmak çok zor artık" dedi.

ABD'nin Kürdistan yaratmaya çalışırken, Türkiye'nin hassasiyetlerini göz önünde tutarak bu işi yaptığına dikkat çeken Pekin şöyle devam etti: "Menbiç'te plan yapalım, bu yönetimi yerele devredelim, bunu daha sonra Rakka ve diğer yerlere uygularız diyor. Böylece Suriye'de Fırat'ın doğusunda oluşacak bir Kürdistan'a Türkiye'yi ikna etmeye çalışıyor. Menbiç'i de yerel yönetimlere vererek halledelim diyor." ABD için bu çözümün geçici bir çözüm olmasına rağmen, altını doldurmaya çalıştığını bildiren Pekin, "Arapları işin içine katıyor, güç takviyesi yapıyor, Türkiye-Rusya arasını bozuyor. Ancak Rusya da böyle bir çözüme sıcak bakıyor" diye konuştu.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş