Kürt sorunu yok, iktidar sorunu var!

A+A-
Altemur KILIÇ

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde PKK ile çatışmaya giren “13” Mehmedimiz daha şehit oldu... Ardından da iki polisimiz!.. Bu “canlar”, canımızdan koparılan canların kaçıncısı?!! Apo, 1984’te, son Kürt isyanını başlattıktan sonra, kaç şehit verdik?.. “Esamisi” okunsa bari! Ve hep aynı teraneler: “Kanları yerde kalmayacak”, “Terörle mücadeleye azimle devam edilecek” ... Acı olmasa, gülünç oldu artık!..

***

Ve son toplu cinayetten sonra, Cumhurbaşkanı Gül’ün ve Başbakan Erdoğan’ın, aynı mealdeki sözleri: “Bu saldırılar, devletimizi ve milletimizi, sorunları çözme irademizi asla zayıflatmayacaktır. Teröre karşı tüm boyutlarıyla yürütülen etkin mücadele, kararlılıkla devam ettirilecektir.Teröre boyun eğmeyeceğiz . Türkiye Cumhuriyeti, diğer bütün sıkıntıları gibi, terör sorununun da üstesinden gelecek kararlılığa sahiptir” ... Her şehitten sonra, âdet yerini bulsun diye söylenen klişe-boş sözler...
Netice ne?.. Hangi birini sayalım... “Açılım fiyaskosu” nu mu?.. Eşkıyalarla pazarlığı mı?.. Protokoller teatisini mi?.. Gerektiği gibi eşkıyayı ininde vurup bitirmek için ABD’den asla gelmeyecek “icazeti” beklemeyi mi?.. Nihayet, bilmiyoruz ama tahmin ediyoruz. “Protokollerde” Apo’ya vaat edilen “Yeni Anayasa” da, “Demokratik özerkliğe” , yani “Büyük Kürdistan” a yolu açacak hükümleri mi?.. Millet Erdoğan’dan bu konuda açıklama bekleye dursun!..

***


Kısacası, böylesine bir “bile bile lâdes” oyunu bu...Eşkıya ne istediğini biliyor... AKP iktidarı biliyorsa da, gerekenleri yapmadı... Tek başarısı eşkıyayı dize getireceği yerde, Türk Ordusunu dize getirmek!.. Komutanlarını “esir” almak!

***


 Bu ölümcül oyunda Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK’ya karşı vatan savunmasını desteklemektense, bölücülere hak verenler; şimdi onu son olayın sorumlusu ilan ettiler: “TSK’nin büyük ihmali” ... Gerçekten böyle bir ihmal varsa, Genelkurmay herhalde çok açık yüreklilikle bunu ortaya çıkaracaktır. Ama bu, asıl gerçeği unutturmamalı: Milletimiz ve ülkemiz otuz yıla yakın bir süredir çok kirli savaş içindedir. Bu savaşı idare etmekte, eşkıyayı bitirmemekte geçmiş iktidarların gafletleri olmuştur. Mesela AB’yi hoşnut etmek için Terörle Mücadele Yasasını yumuşatmak... ABD istedi diye, Apo hakkındaki kesinleşmiş idam hükmünü rafa kaldırmak gibi... Bugün ise devam eden gafletten öte... Asıl günahkâr-suçlu, AKP iktidarıdır; Erdoğan’dır... Bugüne kadar, bu konuda yaptıkları veya yapmadıkları belli iken bu iktidardan ne beklenir?!! Yeni bir “Kürt açılımı” mı?..Yoksa İmralı ve Kandil’le yeni pazarlıklar mı?!!
Yoksa, ne mal oldukları, TBMM’ye dönseler bile tek ayak üstünde yemin edecekleri malum olan PKK vekilleri BDP’lilerden “barış için yardım” aramak mı?.. Yoksa yeni bir “Kürt açılımı” mı?.. ABD Dışişleri Bakanı da bunu istermiş. Ne tesadüf!..Ne tesadüf!..

***


Eşkıya ne istediğini çok iyi biliyor...Yandaşları Ahmet Altan, son baskının nelere sebep olacağını çok iyi bildiklerini söylüyorlar... “Bu akıllı adamlar”, şu sırada neden terör saldırılarına devam ediyorlar? Açıkçası, AKP iktidarının elini zorlamak; Apo ve PKK ile konuşup anlaşmalarını zorlamak için!.. Evet, eşkıya maalesef bugün Türkiye’yi yönetenler kadar gafil değil... Ne istediklerini biliyor ve yaptırıyorlar...
Altan bundan yana: “Eğer barış diyorsak, eğer çözüm diyorsak, Ankara-İmralı-Kandil-Diyarbakır dörtgeninde bu ’ezberler’in gözden geçirilmesi şart. TSK elini tetikten çekmeli” ... Yani TC eşkıyaya teslim olmalı... Verip kurtulmalı...
Eşkıyanın posta ulağı, Kürtlerin “Hasan abisi” Hasan Cemal de son cinayetler üzerine tüy dikmiş: “Şehitlere ağlamalı ama eşkıyaya teslim olmalı” diyor.

***


Yok mudur, Türkiye’yi bu kısır döngüden, “bile bile lâdesten” kurtaracak; “klişeleri tekrar etmekten, idare-i maslahattan” öte, gerçek iradesiyle kurtaracak?!! Var ama, onlar Silivri’de, Hasdal’da mahpus... Eşkıya ortalıkta cirit atıyor!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları