Kürtaj, sezaryen ve insan hakları

A+A-
Savaş SÜZAL

İktidarın azgınlığı umursamazlığı arttıkça keyiften dört köşe oluyorum. Anlaşılan artık herkesin telefonlarını dinlemek yetmiyor, ülkeyi yönetenler, vatandaşın yatak odasına da el attı. İşte bunu duymanın tadına doyulmuyor.
Adam büyük oynuyor. Helal olsun. Memura, emekliye üç kuruş zam yapma yerine, il kongresi adı altındaki güç gösterisi ve sözünü ettiği Kanal İstanbul adına servet dökeceğini söylerken zevkten bayılacak durumdayım. Yetmez ama evet diyen sizlerdiniz değil mi? Adamcağız da ne yapsın her şeyinize yetişmeye çalışıyor.
Aslında işin komikliği dışında, sizlerin ve onların farkında olmadığı veya herkesin farkında olup da aldırmadığı gerçek, ampul iktidarının gidiş ve veda hazırlıkları içinde olması. Biliyorum, şu anda yüzünüzü bir tebessüm kapladı ve aklınızdan “adamlar tam da zirvedeyken sen aklını kaybetmişsin kardeşim” geçiyor. Hayır, aklımı kaybetmedim, aksine, bilimcim de sizlerden çok daha fazla yerinde, ama olsun, gülücüğünüz yerinde kalsın.
İşin ciddi tarafına gelince. ABD ve Batılılar bir iktidarı görevinden uzaklaştırmanın ilk işaretlerini daima o ülkenin insan haklarını eleştirerek verir. Tabii sizler, interneti yalnızca facebook ve twitterda başka amaçlarda kullandığınız için bilgi edinme alanı konusu sizler için kapalı bir kutu. Bizim yalaka meslektaşlarımızın da yazabilecek kadar cesareti olmadığı için bunlardan pek haberiniz olmadı.
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hafta içinde yayınladığı yıllık İnsan Hakları Raporu’nda, Türkiye bölümü son 20 yılın ağır eleştirilerini içeriyor. En önemli uyarı, iktidarın halkın adalete ulaşımını zorlaştırdığı yolunda. Kibarca ve daha şimdiden Tayyip Bey’e diyor ki memlekette adalet kalmazsa sen de kalmazsın. Tabii geçmişte insanlar güç sarhoşluğundan bunları dikkate almadı ama ne hikmetse birden boşluğa düştüler. Bizimkilere benzeyen, Saddam, Ferdinand Marcos, ABD’nin müthiş müttefiki Şah Rıza Pehlevi gibi. Daha bir dizi lider sayabilirim.
Raporda, basın ve ifade özgürlüğünün kalmaması, uzun tutukluluk süreleri de cabası. Ben Ecevit, Çiller, Demirel hükümetlerinin de devrilmelerinden kısa bir süre önce bu eleştirilerin nasıl ortaya çıktığını biliyorum. Meraklısı Abdullah Gül’ün ziyaret ettiği Google’a girsin biraz dolaşsın. Haklı olduğumu anında anlayacaksınız.
Bu konuda eleştiriler yalnız ABD Dışişleri Bakanlığı raporunda değil. Mesela Uluslararası Af Örgütü’nün raporunun Türkiye bölümünde de çiçekler açmış durumda. Gazetecilerin yazdıkları yüzünden hükümeti devirmeye teşebbüsle suçlanması, ifade özgürlüğü ihlali gibi konulara bu raporda ağırlık veriliyor. Hazırlanan yeni adalet yasasının da bu sorunları çözmekten uzak olduğu raporda anlatılıyor.
Amerikan basınının en etkilileri, New York Times, Washington Post, Wall Street Journal ne olduysa BOP Eş Başkanı’nın diktatörlüğe gittiği konusunda yorumlar yayınladı. Orada yorum bizdeki gibi köşe yazarlığı sarhoşluğu içinde olmaz. Yayınlanan yorum gazete adınadır. Bakın Avrupa’ya; Alman, İngiliz ve Fransız basın organlarına. Sanki hepsi ağız birliği etmiş gibi. Artık dünyada herkes, AKP tarafından çıkarılmak istenen yeni anayasa ve yasaların özgürlük ve demokrasi atılımı olmayacağını biliyor.
Bir siz bilmiyorsunuz. Hani yetmez ama evet ya.
Gelelim kürtaj konusuna. ABD’de en hararetli bir seçim kampanyası konusudur. Ve işin acısı hani bizim BOP Eş Başkanı’nın kankası olan ABD Başkanı Obama var ya, o, kürtajı destekler ve devlet fonları yapılmasından da yanadır. Şu anda görünen de Obama’nın bir dört yıl daha başkanlığı kazanacağı yönünde.
Amerika’da da kilise tarafından desteklenen Cumhuriyetçi adaylar kürtaja karşıdır. Ama ne Cumhuriyetçi ne de Demokrat adaylar işi sezaryen doğuma kadar götürmemiştir. Bu konuda Tayyip Bey üç adım önde. Bana sanki Tayyip Bey Türkiye’de başkanlığa değil de ABD başkanlık seçimlerine oynuyor gibi. Bence yakışır civanıma.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları