Kuzey-Güney değil, Doğu-Batı

A+A-
Savaş SÜZAL

Tayyip Erdoğan bu oyunu çok iyi oynuyor. En kritik dönemde etrafı toz duman haline getiriyor sonra çekilip sazan muhalefetin attığa yeme nasıl atladıklarına bakıyor. Tabii bu arada milletin tepkisini çekeceğinden endişelendiği konuları da pasa geçiriyor. Bu kez de öyle oldu. Bir tiyatro yemi salladı karman çorman. Bu arada neler oldu neler.
Bir kere Standard and Poors Türkiye’nin notunu kırdı. Bu Türk lirasının değer kaybı demektir. Yani özetle yakında yeni bir benzin, elektrik ve doğal gaz zammı falan da bekleyebilirsiz. AKP her zaman yaptığı gibi şimdilerde önce akaryakıt fiyatlarını düşürecek sonra tekrar eskisinden daha yüksek düzeye çıkaracak. Biliyorsunuz biz elektriği termik olarak yani doğal gaz yakarak elde ediyoruz. Bu birinci gol.
İkincisi gazetelerin arka sayfasında yer alan bir haber, Murat Özçelik’in istifa ettiği veya görevden alındığı yolundaki haberler her ne kadar Bülent Arınç tarafından yalanlansa da bu tür söylentilerin arkasındaki gerçek, Barzani ve DTP heyetlerinin ABD ziyaretlerinde yatıyor.  Bunu daha ayrıntılı anlatacağım.
Aynı zamanda Ankara’ya ABD’den bir ziyaretçi var. ABD Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrol ve Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Müsteşar Yardımcısı  Rose Gottemoeller geliyor. Resmi açıklamalara göre, bayan Gottemoeller, Ankara’da yeni START anlaşmasının uygulanması ve Viyana’da yapılan  nükleer silahsızlanma anlaşmasının hazırlık komisyon toplantısı konusunda görüşmeler yapacak.
Peki, nükleer deyince aklınıza ne geliyor? İran değil mi? İsrail istihbarat sitesi DEPKA İran’a saldırının bu yaz aylarından önce gerçekleştirileceğini ileri sürüyor. Olur, mu olmaz mı bilemem ama ortada bir hazırlık var. Mesela ABD en gelişmiş savaş uçağı olan F-22’den bir filoyu İran’a erişim mesafesinde Arap topraklarına konuşlandırdı. Irak’ta Şii yönetim olduğu için Irak değil. İran da işin farkında ve hızlı bir şekilde yiyecek depoluyor.
Bu arada istihbarat örgütleri bizim yoğun desteğimize rağmen Suriye olayında hala elle tutulur bir başarı kazanamadılar.  Bakın Arap baharı denen karışıklıklar sonrası Mısır’a ölümler devam ediyor. Tunus’ta, Libya ve öteki Arap ülkelerinde de durum farklı değil.
Gelelim biraz önce bıraktığım Barzani ve Demirtaş konusuna. Washington’da Barzani Kürt devletini artık Irak’tan koparma konusunda anlaşılan ABD ile uzlaşmaya vardı. Bu da Barzani’nin açıklamalarında gayet net. Bunu öğrenen DTP’liler de koştura koştura Washington’a gitti. Onların amaçları da Ahmet Türk ve Demirtaş’ın katıldıkları toplantılarda dile getirildi.
Biliyorsunuz bağımsızlığın yolu doğrudan federasyondan geçiyor. Ahmet ve Selahattin beyler de ABD’de bu federasyona destek aramış. Ancak bu konuda şu anda Ankara’yı kızdırmak istemeyen Washington, DTP heyetine sabırlı olmalarını öncelikle Kuzey Irak’taki Kürt devletinin kurulmasına zaman verilmesini daha sonra taleplerinin dikkate alınacağı söylenmiş. Zira Amerika’nın planları gereğince Barzani ve Talabani önderliğindeki Kürt devletinin hamiliğini de Tayyip Bey hükümetine vermeyi düşünüyor Amerikan yönetimi.
Murat Çelik’in rahatsızlığını şimdi anlayabildiniz mi? Zira bu işlerden sorumlu olarak AKP iktidarı Murat Çelik’i ilan edecek. Murat’ı Washington’dan tanırım vatansever ve milliyetçi bir diplomattı. Bunlara rağmen çok fazla bozulduğunu da sanmıyorum. Tuzak hazır Türkiye’nin düşmesi içinde üzeri örtülmüş durumda. Tayyip bey de etrafı tozutuyor ki kimse bu duruma ayıkmasın, golü yerken işi bozmasın diye. Geçmiş olsun. Siz yok süttü, yok çocuk gelinlerdi, yok tiyatroydu diye tartışa durun, onlar malı götürüyor
Bunlardan ayrı hem tiyatrocular hem de 1 Mayıs toplantılarına katılan sendikacılar arasında Erdoğan’ın yeni anayasa referandumuna yetmez ama evet diye çok sayıda isim gördüm. Şimdi merak ediyorum, yetti mi acaba?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları