Kuzeyli Yazılar’da Efsane Ali Kemal.. (II)

A+A-
Murat TAŞKIN

“Bordo-mavi Sevdaluk” u anlatan Kuzeyli Yazılar’da, “Karadeniz Fırtınası” olarak adlandırılan Efsane Takım’ın “Rüzgarın Yetişemediği” sağ açığı Ali Kemal Denizci’nin yazısının başlığı şöyle:
“Efsane kadroda yer alanların hepsi düzgün çocuklardı.”
“Şampiyon Trabzonspor” dönemini yaratan felsefenin temelinde, kendine güven ve ne olursa olsun kazanma inancının yattığını belirten Ali Kemal Denizci, bugün için şu yorumu yapıyor:
“Trabzonspor’un elindeki kadro, birkaç akılcı takviye ile en az 5 yıl şampiyonluk mücadelesinin içinde olur ve hedefe de mutlaka ulaşır.”
Kitap henüz yeni yayınlandığı için sanırım Ali Kemal’in yazısı, bugünkü kadroyu tarif ediyor.
Ancak, önceki gece Portekiz’in Porto takımı karşısında izlediğimiz Trabzonspor’un sahip olduğu kadro “birkaç takviye” ile de olsa, şampiyonluğun “yüzde 80” ilk adayı gösterilmesi mümkün müdür?
Zor..
Takıma hareketlilik getiren Yattara’ya rağmen zor..
Ali Kemal Denizci’nin, “zeki adam” dediği Colman, “çok çalışkan” diye tariflediği Umut, “uyum sürecini tamamladı” şeklinde tanımladığı Alanziho’ya rağmen zor..
Hele hele, şampiyonluk hesabını yaparken, rakiplerin sahip olduklarını da göz önünde bulundurmak gerçeği apaçık ortada iken, bu daha da zor..
Porto maçında 90 dakikada pozisyon diye tarif edilebilen ancak 3-4 pozisyon olduğu da hatırlanırsa, zorun da zoru..
Ali Kemal’in sahada olduğu dünden, yorumladığı bugün arasında dağlar kadar fark var.
“Oynayan zevk almazsa, seyreden de almazdı. Bunu erken öğrenmiştik ve bizi farklı kılan da belki de küçük ayrıntıların toplamıydı..”
Atom çekirdeği kadar inanç üstünlüğü taşıyan bu ayrıntıyı, bugün hangi futbolcu anlayabilir, ya da anlayıp da böyle tarif edebilir ki!..
Oldu olacak,  444 sayfalık Kuzeyli Yazılar’ı defalarca okumanızı tekrar tavsiye ederek yine Ali Kemal’in bir cümlesi ile tamamlayalım:
“Kişiler gelip geçicidir. Kalıcı olan kurumlardır. Ben Liverpool maçında karşıma aldığım rakibimi horon oynayarak geçerken, her yanımla Trabzon’dum. Trabzonsporlu gençlere önerim; Trabzon üzerinden şahsi hesap yapanlarla harbi Trabzonsporluları iyi ayırmaları ve takımlarına sahip çıkarken şehirlerinin değerlerini de kavramaları ve nasıl bir ayrıcalığa sahip olduklarını bir an olsun akıllarından çıkarmamalarıdır.”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları