Kuzeyli Yazılar'da Trabzon..(1)

A+A-
Murat TAŞKIN

Kuzey'in Oğlu Volkan Konak'ın, "Trabzon Türkiye'nin T'sidir" ile sözle ifade ettiğinin ne anlama geldiğini merak edenler için, Harun Çelik'in, Trabzonspor'u baz alarak hazırladığı "Kuzeyli Yazılar" adlı kitabını okumanız yeterli olacaktır sanırım..
Abartılıyı bırakın, masallara nal toplatacak şekilde anlatılan Fadime-Temel fıkralarına rağmen, Trabzonlunun nasıl  sağlam bir kimliğe sahip olduğunu, bu kimliğin Trabzonspor ile nasıl pekiştiğini  göreceksiniz..
Ne Galatasaray, ne Fenerbahçe, ne Beşiktaş, hatta dünyanın çok yerinde herhangi bir ünlü takım bir şehir ile özdeşleşmiş kimlik oluşturmada Trabzonspor kadar etkili olamamasının nedenlerini daha iyi anlayacaksınız.
Şimdilerde Anadolu Ajansı'nın Samsun Bölge Müdürlüğü'nü sürdüren, yani meslektaşımız olan Harun Çelik'in, sevgili Sedat Tunalı'nın teşvik ve yardımıyla hazırladığı 444 sayfalı eserde ben de dahil olmak üzere, her yerden, her kesimden 128 özgün yazı, değerlendirme yer alıyor.
Sevmeyi becerebilen bizlere, hele hele söz konusu, Türkiye, Türk Bayrağı, Türk Vatanı, Türk Milleti, Trabzon ve bordo-mavili forma olunca "Bize her yer Trabzon" dedirtecek kadar sahiplendiren Trabzonspor'un bundaki payını Kuzeyli Yazılar'da bulabilirsiniz.
Hani çok tekrarlanır ya, "Futbol sadece futbol değildir" diye, hah işte bu teorinin gerçek olduğuna yaşanmış olaylarla  şahitlik etmek istiyorsanız, bu eseri mutlaka okumalısınız.
Harun Çelik'in, "Trabzon ve Trabzonspor sevgisiyle yollara ve toprağa düşenlere…" adadığı  eserde kimlerin anıları, satırları yok ki!..
İşte birkaç isim:
Ali Kemal Denizci, Yavuz Saltuk, Cevdet Erdöl, Erkan Tan, Barış Yurduseven, Giray Bulak, Gürkan Zengin, Arif Çetin,  İhsan Öksüz, Ergun Ata, Örsan Öymen, Serdar Bali, Zuhal Karakoç ve  diğerleri..
Sizlerle birkaç kez "Kuzeyli Yazılar"la birlikte olacağız.
Değil Trabzonsporlu, değil Trabzonlu, değil Türk, değil Türkiyeli, insan olmanın hazzını göz yaşlarına bulanmış gururla paylaşacağız..
Harun Çelik'in "İhtilalci ruhun ve her türden adaletsizliğe ve haksızlığa başkaldırının merkezi olagelmiş, bu 4 bin yıllık şehri; küresel ve yerel ölçekteki, 'küçük hesaplara' karşı korumak her sevdalının birinci görevidir" önsözü ile çağrı yaptığından çok dahası Yavuz Saltuk "Trabzonlu kamyoncular neredesiniz?"inde var.
Hem de; iddia ediyorum, gözleri yaşlanmadan o kamyonculardan söz eden Ardahanlı Nevin Hanım'ı kimse okuyamayacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları