KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?

KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak?
Üniversitede okuyan yüzbinlerce öğrenci, KYK kredi ve burs sonuçlarının ne zaman açıklanacak sorusuna cevap arıyor? Kredi ve Yurtlar Kurumu sonuçlarının bu denli geç açıklanmasına "DGS" ve "kapatılan üniversiteler" olarak cevap veriyor.

KYK burs sonuçlarının şu ana kadar açıklanmamasının sebebi belli oldu. Dikey Geçiş Sınavı'na girip başarılı olan öğrenciler, tercih sonuçlarının ardından Kredi ve Yurtlar Kurumu bu öğrenciler için "burs başvurusunu" başlattığını açıkladı. 

Açıklamada DGS tercih sonuçlarıyla dört yıllık üniversiteye hak kazanan öğrenciler için "burs başvurusu"nu başlattı. Başvurular 24 Ekim'de başlıyor, 28 Ekim 2016 tarihinde bitiyor. Kurum tüm sonuçları bir anda açıklayacağından ötürü sonuçlar 28 Ekim'den önce açıklanmayacaktır. Kurumun sonuçları açıklama takvimine bakıldığında ise en erken bir hafta en geç iki hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

2016-2017 eğitim öğretim hayatı üniversiteliler için başlarken, öğrenciler KYK yurt sonuçlarından sonra yurtlara yerleşti. Bu sene okuyacak olan öğrenciler için en çok merak edilen soru “Ne zaman açıklanacak” oldu. Yüzbinlerce öğrenci bu sorunun cevabını beklerken, bursu ve krediyi verecek olan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Sinan Aksu açıklamalarda bulundu. Sonuçların bu kadar geç açılmasının sebepleri olarak Dikey Geçiş Sınavları ve 15 Temmuz’dan sonra kapatılan üniversitelerde okuyan öğrencilerin durumu. DGS tercih sonuçları ve kapatılan üniversitedeki öğrencilerin durumları belli olduktan sonra gözler KYK’ya çevrilmiş durumda.

2017’de burs ücretleri ne kadar olacak?

Geçen sene üniversitede okuyan öğrenciler burs olarak 320 Türk Lirası alırken, dönemin Başbakanı Ahmet Davuoğlu 2017 senesinde burs ve kredi ücretlerinin400 Türk Lirası olacağını açıkladı. Genel olarak her yıl 20 liralık artıştan ziyade 80 liralık bir artıştan ötürü üniversite öğrencileri oldukça memnun. Genel Müdür Sinan Aksu, birinci sınıfta okuyan öğrenciler için müjdeli bir haber verdi. Genel olarak birinci sınıfta okuyan öğrenciler, bursları ocak ayından itibaren almaya başlarken, artık kasım ayında almaya başlayacaklar.

Kimler burstan yararlanabilir?

Kurumun en çok hassas olduğu alanlardan biri olarak kimlere burs veriliyor:

- Herhangi bir üniversitede "ön lisans" öğrencisi olana

- Bir üniversitede "lisans" öğrencisine

- Açık Öğretimde okuyan "önceliğe sahip olan öğrenciler"e. Önceliğe sahip olanlar: Şehit çocuğu veya kardeşi, gazi çocuğuna, anne ve babası ölü olanlara.

- İki yıllık bir üniversiteyi bitirdikten sonra, dört yıllık üniversiteye geçenlere.

- Öğrenci, yüksek lisans yapıyorsa veya doktora öğrencisiyse. (Dikkat edilmesi gereken husus: hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmemektedir.)

- ÖSYM'nin yaptığı sınavda ilk 100'e giren öğrencilere otomatik olarak verilmesi

- Öğrenci şayet "amatör milli sporcu" belgesine sahipse

Bu maddeleri karşılayanlara kurum tarafından burs verilmektedir.

Kimler krediden yararlanabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu hangi öğrencilerin kredi alabileceğini kendi sitesinden yayınladı. Buna göre:

- Üniversitede okuyanlar (Önlisans ve Lisans)

- Herhangi bir iş yerinde çalışmayanlar, asgari ücret almayanlar,

- Vakıf üniversitesinde okuyan öğrenciler

- Ailesinde şehit olan öğrenciler

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş