La nina ne demek? La nina kışı nedir?

Türkiye’de hava sıcaklıklarının düşmesi beklenirken haberlerde geçen ‘La Nina Kışı’ terimi merak konusu oldu. Hava durumu haberlerinde geçen La Nina Kışı arama motorlarında araştırılmaya başlandı. Peki, La nina ne demek? La nina kışı nedir?

La nina ne demek? La nina kışı nedir?

Hava sıcaklıklarının düşmeye başlamasıyla haberlerde La Nina Kışı söylemleri geçmeye başladı. Bir hava durumu modeli olan La Nina Kışı’nın anlamı merak ediliyor. Peki, La nina ne demek? La nina kışı nedir?

Hava sıcaklıklarının düşeceği haberlerinde geçen "La Nina kışı" teriminin anlamı merak konusu oldu. 1999-2000 yılında güçlü bir La Nina olayı olduğunu belirten uzmanlar, bu yıl da benzer soğukların etkili olacağını ifade ediyor. Peki, La Nina kışı nedir?

LA NİNA NEDİR?

La Nina, Pasifik Okyanusu''nun ekvatoral bandındaki okyanus sıcaklıklarındaki değişikliklerin bir sonucu olarak birkaç yılda bir meydana gelen karmaşık bir hava durumu modelidir. La Nina, pasifik okyanusu üzerinde etkili olan bir hava akımına verilen ad olarak adlandırılabilir.

La Nina döneminde, Orta Pasifik Okyanusu''nun doğu ekvator kısmındaki deniz yüzeyi sıcaklığı normalden 3–5 °C (5,4–9 °F) daha düşük olacaktır. La Nina''nın ortaya çıkışı genellikle beş aydan uzun sürer. El Niño ve La Niña, dünyadaki hava değişikliklerinin göstergesi olabilir.

Öne Çıkanlar