Lafını bilmez milletvekili!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Lafa bak..! 
“Tantana yapıyorlar!..” Kimmiş  “tantana”  yapan?!.
Acı ve gözyaşları ile sokaklara dökülen şehit yakınları!..
Çocuklarının yerde kalan kanı, elden uçup giden vatanlarının endişesi ile yükselen çaresiz feryatlarını, bu adam böyle tanımlıyor!..
 “Tantana yapıyorlar!..”
Peki kimdir bu kendini bilmez adam?!..
Adı, Mustafa Öztürk..
Şehit yakınlarının feryatlarına  “tantana”  diyebilecek kadar  “hoş”  fikirleri olan bu zat-ı muhteremin üstelik birkaç unvanı da var..
Efendi, Profesör doktormuş!..
Ve de Hatay Milletvekili..!
İktidarın, Ak Parti’nin milletvekili...
Bu beyefendiye göre, yani Ak Parti vekili Prof. Doktor Mustafa Öztürk’e göre, şehit yakınları nasıl tantana yapıyorlarmış biliyor musunuz?!..
“Şehitler ölmez vatan bölünmez” diye feryat ederek!..
Bu da beyin, üzerine tüy dikme vaziyeti!..
 “Şehitler ölmez vatan bölünmez..”  nidalarından rahatsız bir milletvekili!.. Tıpkı DTP vekilleri gibi şikayetçi bir Ak Partili!..
Kandil’den çıkarma yapan Apo’nun askerlerinin karşılanışındaki şölenlere karşı Türk Milletinin ayağa kalkmasına karşın, iktidarın tepkileri hissediliyordu.. Hatta, Arınç bey, şehit ailelerinin sokaklardaki feryatlarına karşı ölçülü biçili birkaç eleştiri yöneltmişti ama..
Bu Hatay vekili Bay Mustafa’nın yaptığı gibi şehit ailelerine ve ulusal slogana, karşı öyle bir dalış hiç olmamıştı!..
Profesör Mustafa’nın  “şehit yakınlarına açılımı” ile, gözü yaşlı şehit ailelerinin, Ankara’da polis tarafından tartaklanmalarının zamanlamalarının örtüşmesi de ilginçtir!..
Peki, bu AK Parti Profesörü Mustafa’nın, şehit yakınlarına saldırısının seviyesine ulaşmış en yakın açıklama kime aittir bir de ona bakalım!..

 

Apo’nun sözleri..
Şehit yakınlarına bulaşan bir değerli zat-ı muhterem de İmralı bülbülü Apo..
Apo bey şu günlerde, Amerika tarafından taklaya getirildiği inancı ile hafiften köpürmüş vaziyette!.. Barzani açılımı onu öfkelendiriyor, o öfkeyle Ankara’ya veryansın ediyor da.. Bu arada şehit yakınları için de, küstahça beyanları var..
Kapıkullarına en son şöyle buyurdu;
 “Bu böyle olmaz. Bir yandan İçişleri Bakanı bir şey diyor, diğer yandan bu şehit aileleri istismar amaçlı Meclis’e giriyorlar, Meclis Başkanı’yla görüşüyorlar, saygısızca konuşuluyor, hakaret ediliyor, terör merör diyorlar. Bu saygısızlıktır.”
Yaa, işte böyle..! Şehit yakınlarının, çocuklarının acısı ile  “neler olduğunu”  anlamak için TBMM’ye gitmeleri, Apo beye göre saygısızlıkmış!.. Eşkıya başı şımartılmanın verdiği küstahlıkla, bu milletin onun nasıl bir cani olduğunu unuttuğunu zannediyor herhalde!..
O aileler, vahşice canını aldırdığın insanların yakınlarıdır dangalak...
Ama işin ilginçliğine bakın..
Şehit yakınlarından, Apo ile Ak Partili vekil aynı ölçüde rahatsız olabiliyor!.
Biz gene Ak Partiliye dönelim, Prof. Mustafa’nın laflarına bakalım... Bu Prof’un engin fikirleri şöyle:  “Açıkça söyleyeyim, benim inancıma göre bir cenaze veya şehit olduğu zaman arkasından bağırılmaz. Yani şu slogan söylenmez kusura bakmayın, ’Şehitler Ölmez Vatan bölünmez’. Bir kere böyle bir slogan yok yani...”  Bu sözlerin manası nedir biliyor musunuz.. Bu vekilin mensup olduğu iktidar gösterilerden rahatsız ya.. Beyefendi, genel merkeze şirinlik peşinde mantık üretiyor!..
Aslında potunun farkında!..
Tepkiyi önlemek için de sözünü toparlamaya çalışıyor ve  “Ama tabii ki arkadan cenaze giderken saygı ölçüsünde, hürmet ölçüsünde, tevazu ölçüsünde hareket vardır. Bir yandan terörü önleyelim diyoruz ama terörist başının propagandasını yapıyoruz. Zaten terör bunu istiyor daha fazla bağırsınlar ki gündemde kalayım diyor. Dolayısı ile el altından bu propagandalarla birilerini gündemde tutuyoruz, bu da bana göre fevkalade yanlış bir olay...”  sözleriyle sapla samanı iyice karıştırıyor, çuvalladıkça çuvallıyor..

 

Olmayacak işler!..
Türkiye’nin getirildiği noktayı, ortaya çıkan inanılmaz görüntülerle anlamak mümkün.. Şu son ayda olan bitene bakın.. Eşkıya şöleni bir tarafa, öteki çarpıcı görüntülere odaklanalım..
Önce Azerbaycan Bayrağı çöpe atıldı.. Ardından Türk Bayrağının toplanmasını izledik.. Cumhuriyet Bayramında, Atatürkçü kadınlar polis tarafından tartaklandı, yerlerde sürüklendiler.. Ardından şehit aileleri polise çarpıldı...
İşte açıla açıla, Milletvekilinin sarf edebildiği sözler...
“Şehitler ölmez vatan bölünmez” demek yanlışmış!..
Bunlar işarettir, millete işaret..  Uyanın işareti...

Yazarın Diğer Yazıları