Lastik patlatan bakanlar!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Az daha, gazeteci arkadaşımız Mustafa Dolu, Başbakan Erdoğan’a bir üzüntü yaşatacaktı. CHP adayı olarak Beyoğlu seçimine katılan Dolu, gecenin ilerleyen saatlerine kadar seçimi önde götürdü...
Beyoğlu, Kasımpaşa’yı da düşünerek Tayyip Erdoğan’ın mekânı olarak kabul ediliyor siyasette..
Seçim AKP için gitti geldi..!
İlk defa, bir yerel seçimde Ankara ve İstanbul belediye başkanlıklarını da kazanan birinci parti, seçimden yenilmiş olarak çıkıyor!..
Tuhaf bir tanım oldu ama, bu seçim sonucunun anlatımı böyle!..
İşte tanımı bile tuhaf olan bu seçim sonucu, Türkiye’ye önümüzdeki günlerde ilginç siyasi gelişmeleri de mutlaka getirecektir..
Anayasa değişikliği, Güneydoğu politikaları hemen sayılabilecek ivedi konulardı bu seçim sonucuna bağlanmış...
Şimdi ortaya çıkan nedir denilirse, iktidar için herhalde bir muhasebe zamanıdır!..
Başbakan, seçim ardı konuşmasında soğukkanlılığını korumak istese de,  “Antalya sonucunu anlayamadığını”  söyleyerek isyan etti...
Herhalde, sonucunu beğenmediği tek seçim sandığı Antalya’ya ait değil!..
Elden çıkan illerin öyle bir özelliği daha var ki, bu illerin vekillerine üstelik bakan koltukları da verilmişti...
Bu bakanlar seçimden yenik çıktılar...
Yani?..
Kabinede değişiklik olabilir, bunun bedeli...

Koltuğu tehlikede bakanlar!..
Üstelik öyle azımsanacak bir durum da değil, seçim kaybeden bakanların durumu..!
Kimler var bakalım:
Mehmet Ali Şahin, Hüseyin Çelik, Kürşad Tüzmen, Mehdi Eker, Kemal Unakıtan, Mehmet Aydın, Vecdi Gönül, Hilmi Güler.
Üstelik bu bakanların seçim kazanmak için gösterdikleri  “gayret”  seçim tarihimizde de bazı izler bıraktı!.. Şöyle ki; önce Mehmet Ali Şahin, ardından da Hüseyin Çelik, ahaliye hitap ederken, kendi adaylarının seçilmemesi halinde hizmet alamayacakları yolunda  “uyarılarda”  bulundu... Sonuç malum!.. Yorumu da çok olabilecek bir durum aslında!..
Bu iki bakan, bölgelerinde en hasarlı durumdalar aslında... İktidar, her iki ile de yaptığı yatırımların çok önemli olduğu kanısında. Başbakan’ın da bu konuda hassasiyeti var ve bu yatırımlarla her iki ili oy tabanı olarak görüyordu...
Her iki bakan da, partilerinin ağır oy kaybını engelleyemediler...
Tüzmen, Mersin’i CHP’den alamadı, ama Mersin’de bir iz bıraktı!.. Seçim çalışmaları sırasında bir vatandaşla yaptığı ağız kavgası akıllarda kaldı. Diyarbakır hüsranı da Tarım Bakanı Eker’i herhalde meşgul edecektir... (Bu arada Abdülkadir Aksu’nun da kısmetine!..) Başbakan’ı Diyarbakır mitingine götürürken çizdikleri tablo ile sonuç arasında dağlar var!..
Kemal Abi’yi sorgu sualden,  “Yüce rabbimin Cleveland vahyi” kurtarabilir!.. Tedavi mazereti, Eskişehir ve de dolayısıyla Edirne hezimetine kılıf olabilir!.. Ordu işini izah etmek ilgili bakanlar için zor olacak!.. Aday belirlenirken, Kültür Bakanı ile Enerji Bakanı’nın kapıştıkları söylenmişti. Sonuçta Güler’in dediği olmuş ama aday sandıktan perişan çıkmıştı!.. İzmir zaten imkânsız gibiydi, ama biz gene de Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün kulaklarını çınlatmadan geçmeyelim!..
Bakanlar, bu yazıyı abartılı bulabilirler, ama bendeniz Başbakan’ın seçim ardı konuşmasını TV’de izledim.. Mutedil bir hava vermeye çalışıyordu ve “sonuçları kucaklamaktan”  bahsediyordu!..
Surat ifadesi hiç de öyle  “Burnumdan aşşa Kasımpaşa” demiyordu... Davos’ta Perez’e bakar gibiydi, Antalya’dan falan söz ederken!..
Yani  “lastik patlatan bakanlar”  bu bakışların manasını
okumuşlardır!..

Kaybedilen iller!..
Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bursa’da, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Afyon’da ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ Erzurum’da, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Erzincan’da başarılı oldular...
Topbaş ve Gökçek sayesinde de 10 bakan vaziyeti kurtardı!..
İktidar partisinin elinden uçup giden il belediyeleri şunlar:
Tekirdağ - CHP, Balıkesir - MHP, Manisa - MHP, Uşak - MHP, Aydın - CHP, Isparta - MHP, Antalya - CHP, Adana - MHP, Osmaniye - MHP, Şanlıurfa - Bağımsız, Giresun - CHP, Zonguldak - CHP, Sivas - BBP, Van - DTP, Siirt - DTP, Yalova - DP...
Bu arada Tunceli’deki durumu da aktarmakta fayda var... Hani şu sebilullah dağıtılan buzdolapları, çamaşır makineleri vardı ya... Sanılmasın boşa gitti!.. Belediye başkanlığı gelmedi ama, AKP’ye Tunceli’de önemli bir encümen üyesi imkânı sağladı!..

Yazarın Diğer Yazıları