Lazkiye plajı uluslararası sularda mı?

A+A-
Afet ILGAZ

Herkes bir türlü konuşuyor. Yok uçaklar şu kadar gitmiş de, o mesafe şu kadar milmiş de, Suriye’ye savaş ilan etmeliymişiz de, NATO’nun 5. maddesi uygulamaya sokulmalıymış da... Peki Lazkiye’deki plaj Suriye sularında mı uluslararası sularda mı?
Bazıları Obama, ABD seçimleri yaklaşmışken Suriye’ye bir harekatı göze alamaz diyorlar. Haklılar. Bazıları da Obama’nın hiç bir başarısı olmadı, bu harekatı başarı gibi göstermek istiyor diyor, onlar da haklı. Kandil’e operasyon yapamazken Suriye’ye operasyon yapmayı kışkırtanlar hangi akıl ve vicdanın yönetiminde konuşuyorlar. En doğru konuşanlar, Türkiye’nin Suriye meselesinde yalnız bırakıldığını söyleyenler.
Putin görüşmesinden sonra Esad’a karşı dayılanmalar biraz durulmuştu. Şimdi ne olacak bakalım!

***


Bir doğru konuşan daha var: Hüsamettin Cindoruk. “Türkiye, bu Dışişleri Bakanı’ndan kurtulmalı” diyor. Bir çok kişi de  “Türkiye, AKP’den kurtulmalı” diyor. İkisini birden dikkate alırsanız çok doğru.
Suriye’de Rusların kurduğu hava radarları mı kontrol ediliyordu? NATO hava sahası için deneme uçuşu mu yapılmıştı? Düşen uçağın telsizi niye kapalıydı? Bu uçakların 80 mil uzaktan fotoğraf alma sistemlerinin olduğu doğru muydu?

***


Hatay bölgesi, Suriyeli isyancılara mühimmat getirip götüren ve orada savaşan ajanlarla ve paralı askerlerle dolu. Aslında Suriye’yi bu kadar sıkıştırmamak lazımdı. Hedefin Türkiye olduğunu unutmamak lazımdı. Suriye savunmasının bir çeşit Türkiye savunması olduğunu herkes söylüyordu. Bu uyarıya kulak vermek lazımdı. Şimdi zararın neresinden dönülse kârdır hesabı; suhuletle, aklıselimle davranmak gerekir. Suriye’nin yalnız olmadığını bilmek gerekir. NATO bile bizim hükümet kadar atak değil. Suudilerden ve Katar’dan gelecek Amerikan para yardımlarına güvenmekle hükümetimiz çok yanlış yaptı. Gerçi biz, diplomasi bilmiyor ve bu yüzden onu yanlış kullanıyoruz ama bu sefer tehlike büyük. Diplomasiyi doğru kullanmak lazım.

***


NATO’nun, Suriye’nin savunma sistemini denediğini söylüyorlar. Şimdi Suriye’nin savunma sisteminin ki bu sistem Sovyetler zamanından beri geliştiriliyor, gücünü anlamış olduk mu? Yalnız üzüldüğümüz nokta şu ki NATO bu iş için Türk uçağını ve Türk pilotlarını yem olarak kullanmıştır.

Yazarın Diğer Yazıları