Loğoğlu: Menbiç önemini kaybetti

Loğoğlu: Menbiç önemini kaybetti
Menbiç'in eski önemini kaybettiğini belirten Eski Büyükelçi Faruk Loğoğlu, "Şimdi asıl sıkıntı Suriye rejim güçlerinin kuşatmaya aldığı İdlib kentinde olacak" dedi.

Fatih ERBOZ/Ankara

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ziyareti ardından ortaya çıkan Menbiç mutabakatı kamuoyunu tatmin etmekten uzak kaldı.

Eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, ziyaretin seyrinin başından belli olduğunu belirterek, "Menbiç'in bir önemi kalmadı bana göre. Artık önemli olan İdlib meselesi. Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu seçim öncesi ABD'den eli boş dönemezdi" dedi.

Ziyaretin nasıl gelişeceğinin baştan belli olduğunu ifade eden Loğoğlu, "Menbiç konusunda ortak bildiride yol haritasının onaylandığı şeklinde kısa bir cümle var. Fakat bunun bizim kamuoyunda yer alan esaslar doğrultusunda gelişip gelişmeyeceğini bilmiyoruz" diye konuştu.

Ziyaretin Türk Amerikan ilişkileri açısından yeni bir gerginliğe yol açmamasının olumlu olduğunu kaydeden Loğoğlu, şunları söyledi: "Menbiç konusuna mutabakat da kazanç olarak görülebilir. Çavuşoğlu Washington'dan bu seçim ortamında eli boş dönemezdi. ABD'liler de hassas noktada Türkiye'yi fazla sarsmayalım anlayışıyla Menbiç konusundaki mutabakatı onayladılar. Ancak diğer ikili konularda hiçbir ilerleme yok. Çavuşoğlu ve Ankara bu ziyaretin sonuçlarını parlatarak kamuoyuna anlatacaklar."

Tek öneminin Türkiye ABD arasında krize yol açmaması olduğunu bildiren Loğoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Menbiç'teki YPG unsurlarının nereye gönderileceği belli değil. Fırat'ın doğusuna gönderileceği ifade ediliyor. Bundan sonra Fırat'ın doğusu meselesi gelecek. Menbiç eski önemini kaybetti dedim, çünkü asıl sıkıntı İdlib'de olacak. Suriye rejim güçleri İdlib'i kuşattı. Suriye ve İran Türkiye'nin İdlib'de sorun çıkarmamasını istiyorlar. Türkiye'nin İdlib'de desteklediği güçlere fazla sahip çıkmaması gibi bir beklentileri olabilir.

Ortak açıklamada üç aşamalı plandan tam olarak bahsedilmediğine de değinen Loğoğlu "Tam olarak ne olacağını bilemiyoruz. Diyelim ki nüfusa göre bir yapı oluşması söz konusu olacak. Bu bizim de ABD'lilerin de işi değil. Bu Suriye halkının işi olmalı. Demografik yapıya göre yapılacak bir düzenleme Suriye barışa doğru bir adım atıp, yeni bir anayasa oluştuğu zaman belki de geçerli olmayacak. Suriye halkının karar vereceği konulara Rusya, İran, ABD ve Türkiye'nin müdahale etmemesi gerekiyor" dedi.

 

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş