Lütfi Elvan Türkiye'deki gerçeği kabul etti dolar kuru böyle tepki verdi

Lütfi Elvan Türkiye'deki gerçeği kabul etti dolar kuru böyle tepki verdi
Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi ile 7.91 seviyesine çıkan dolar, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın sosyal medyadan yaptığı ve ekonomi yönetiminin enflasyon gerçeğini kabul ettiği yönünde algılanan açıklamasının ardından 7.79 seviyelerine kadar geriledi.

Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi ile 7.91 seviyesine çıkan dolar, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın sosyal medyadan yaptığı ve ekonomi yönetiminin enflasyon gerçeğini kabul ettiği yönünde algılanan açıklama sonrası geriledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ise beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon verisinin ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada, enflasyonun; gıda, petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurundaki etkilerin yansımasıyla yıllık yüzde 14.03 ile piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini belirterek şöyle dedi:

“Yüksek enflasyonun vatandaşımız üzerindeki etkilerini en aza indirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Enflasyonist beklentilerin iyi yönetilmesi ve fiyat istikrarının tesisi için, para ve maliye politikası araçlarımızı eşgüdüm içinde kullanacağız.”

258116-594x286.png

KUR HEMEN TEPKİ VERDİ DÜŞMEYE BAŞLADI

Dolar/TL beklentilerin üzerindeki enflasyon verisi sonrası 7.8560 seviyesinden 7.7950’ye kadar yükseldi.

Elvan’ın ‘fiyat istikrarı için, para ve maliye politikasının eşgüdümle’ kullanılacağı açıklaması sonrası ise veri öncesi seviyelerin de altına geriledi. Kur 7.79 ile 3 Aralık'ta geriledi.

dolar.png

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş