Lütfü Türkkan’dan Fuat Oktay’a kritik soru: 'Kızılay aracılığı ile PYD’ye mi yardım ediyorsunuz?'

Lütfü Türkkan’dan Fuat Oktay’a kritik soru: 'Kızılay aracılığı ile PYD’ye mi yardım ediyorsunuz?'
İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan, Kızılay’ın Irak’a yaptığı maske ve gıda yardımını Meclis gündemine taşıdı.

Türk Kızılay, Irak’a maske ve gıda yardımı yaptı. İYİ Parti konuyu TBMM gündemine taşıdı. Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması isteği ile TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

"Irak’a 20.000 maske teslim edilmesi nasıl açıklanabilir?"

Önergesinde, “Türk Kızılay, Irak'ta yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında Irak'ın Erbil Valiliği’ne, 30.000 adet maske ve 475 koli gıda yardımında bulunmuş, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay ve Türk Kızılay Irak Delegasyonu Başkanı Murat Özgüven, Erbil Valisi Ferset Sofi'yi makamında ziyaret ederek Türkiye'den gelen maskeleri teslim etmiştir.” diyen Türkkan,  Türk Kızılay Irak Delegasyonu Başkanı Murat Özgüven’in korona virüs salgını yayılmaya başladığı günden bu yana Irak’ta çalışma halinde olduklarını, virüsün tespit edildiği ilk gün hemen 20.000 adet maske teslim ettiklerini ifade ettiğini önergesinde belirtti. 

"Yardımlar içinde Kızılay vasıtası ile peşmergelere yollanan malzemeler de var mı?"

Türkkan, sokağa çıkma yasağından etkilenen ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin evlerine giderek birer gıda kolisi bırakıldığını, günlük 50 gıda paketinin kapılara bırakıldığı ifadesine söylendiğine de önergesinde yer verdi.

İşte Türkkan’ın soruları;

1-Irak'ta yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında Irak'ın Erbil Valiliği’ne gönderilen maske sayısı ve gıda kolisi miktarı neye göre belirlenmiştir?

2-Yapılan yardımlar nereden temin edilmiştir, bunların dağıtımının kimlere ve nasıl yapılacağı neye göre belirlenmiştir?

3-Ülkemizde vatandaşlarımızın maske ihtiyacı ve temini konusunda bugüne kadar sıkıntılar yaşanmasına rağmen Irak’ta virüsün tespit edildiği ilk gün hemen 20.000 adet maske teslim edilmesi nasıl açıklanabilir?

4-Gıda kolisinde yer alan malzemeler nelerdir, bu yardımlar içinde Kızılay vasıtası ile peşmergelere yollanan malzemeler de bulunmakta mıdır?

5-Gönderilen yardım, binlerce Mehmetçiğimizin katili PYD’ye dolaylı yoldan yardım yapılması anlamına gelmez mi?

6-Bu yardım neden Kızılay vasıtası ile gerçekleştirilmiştir, Kızılay paravan şirket olarak mı kullanılmıştır?

7-Erbil’e tekrar maske ve gıda yardımı yapılması düşünülmekte midir, bu neye göre belirlenecektir?

8-Kızılay yurt dışında başka ülkelere de maske ve gıda kolisi yardımında bulunmakta mıdır, bu ülkeler hangileridir, bu ülkelere gönderilen maske sayısı ve gıda kolisi kaçtır, bu ülkeler ve yapılacak yardım miktarı neye göre belirlenmektedir?

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş