“M.Eğitim Bakanlığı, Falan, Filan, Bakanlığı...”

A+A-
Afet ILGAZ

Olayların adamı Hakan Fidan böyle söylüyor, Sabri Bey’e (!). Ne kadar üzücü, kahredici, aşağılayıcı laflar... Okulları belediyelere vermenin, istediği dilde eğitim yapmanın, kitap basmanın teminatı! Yani sevgili Güneydoğu Anadolu’muzda bir başka dilde konuşan, okuyan, hisseden, düşünen insanlar yetiştirecek olmanın haberi!
Bunu daha önce de belirtmişlerdi ama yasayı Cumhurbaşkanı Necdet Sezer durdurdu.

***


2005’te zamanın Milli  “Eğitim”  Bakanı Hüseyin Çelik, NTV’de yaptığı bir konuşmada 13/29 sistemi getirdiğini anlatıyor. 13 başlık, 29 kriter yani. Birileriyle çalışıyorlarmış. O çalıştıkları adamların adını Mahiye Morgül yazmış: Johan Gademan, Poul Vermoulen, Theo Saverkouls, Marjan Vernooy. İsimler bile bazı  “milli”  dilleri hatırlatıyor değil mi? Marjan, Theo, Gademan... Danimarka’dan gelmişler. ABD’den dünyaya gönderilen paket programları uygulamakta ustalar... Danışmanlık şirketlerinin adı SPAN.
Desantralizasyon yapacaklarmış. Böylece yabancı kelimelere de bayılırlar, bakmayın Osmanlıcacı geçindiklerine. (Osmanlı’nın da Türk olduğunu, Kayı Boyu’nu, Ertuğrul Gazi’yi unuturlar.)
Desantralizasyon, merkezileşmekten uzaklaşmak demek. Yani Osmanlı’nın son dönemlerinde eşi İngiliz olan Prens Sabahattin’in adem-i merkeziyet adıyla başlattığı şey. Cumhurbaşkanı Sezer “Yerel Yönetimler Yasası” nı geri çevirdi ya, bunlar parça hesabı çalışıyorlar.

***


 “Milli Eğitim Bakanlığı”  önce valiliklere, sonra belediyelere devredilecek. Olayların adamı ve Başbakan’ın kolay kolay yemeyeceğini söylediği Fidan böyle söylüyor. Aklıma şu geldi. Kolay kolay adam yememek, zor da olsa adam yiyebilmek mi demektir. Neyse, biz konuya devam edelim.
Dünya Bankası’nın programında böyleymiş.
Ey Müslümanlar,  “İmam Hatiplerde katsayı kalkıyor”  müjdesinin, artık İmam Hatiplerin kendileri kalkıyor, anlamına geldiğini biliyor musunuz?
28 Şubat muhtırasıyla İmam Hatiplerin orta okul kısımları kesilip atılmıştı, liseleri de gidiyor artık. 12 yıllık temel ilköğretim okullarına sokulacak, 2 yıllık bölümü. Kanun Hükmünde Kararname ile meslek liseleri statüsünden de çıkarıldı.
Peki imam nasıl yetiştirilecek derseniz, cevabı kolay. Bu eğitimi piyasadaki sertifikalı kurslar verecek.
Başbakan  “Eğitimin de BOP ayağı var” demişti ya...

 

Acı duydum ve utandım

Bir gazetecinin, eşinin cenazesine kocaman bir cezaevi arabasıyla ve izinli gidişi... Bundan acı duydum. Doğan Yurdakul’un ak saçlarıyla böyle bir muameleye maruz bırakılmasından utandım.
Bir cezaevi aracı içindeki beş mahkumun, elleri kelepçeli olarak yanan o aracın içinden, her nasıl da kurtarılamayıp diri diri ölmelerinden acı duydum ve utandım.
Eş başkanımızın bağımsızlık sembolü Libyalı lider Ömer Muhtar’ın heykeli önünde, bağımsızlık savaşı veren Libyalılar aleyhinde konuşmasından çok büyük acı duydum.

Yazarın Diğer Yazıları