Macaristan’dan yeni mülteci önlemi

Macaristan’dan yeni mülteci önlemi
Macaristan, ülkeye kaçak olarak girmek isteyen mülteciler için 3 bin yeni polis görevlendirileceğini açıkladı. Macaristan, geçtiğimiz günlerde de sınıra ikinci tel örgüyü çekeceğini duyurmuştu.

“Sınır avcısı” adı verilecek olan tim, ülkenin güneydeki Sırbistan sınırında görev yapacak. Yeni alınacak polisler gelecek yıl görev yapmaya başlayacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre polislerde gerçek mermi bulunan silahlar, göz yaşartıcı gaz, cop, kelepçe bulunacak.

Şu anda ülkenin güney sınırı dikenli tellerle ve 10 bin polisle korunuyor.

Macaristan, Avrupa Birliği’nin sınır kontrolü olmayan Schengen bölgesinin ilk durağı ve özellikle Yunanistan ve Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya kaçak giriş yapan mültecilerin, batı Avrupa ülkelerine geçiş rotasında bulunuyor.

Macaristan’da kaçak göçmenlere yapılan kötü muamele, uluslararası kamuoyunda tepki çekmişti.

Macaristan’ın sağcı hükümeti Avrupa Birliği’nin üye ülkeler için öngördüğü “zorunlu kota” uygulamasını ulusal egemenlik haklarına yapılan bir müdahale olarak algılıyor.

Ülkeye giriş yapan mülteci sayısını kısıtlamak isteyen Macaristan hükümeti, Ekim ayında AB’nin zorunlu mülteci kotası uygulamasını referanduma götürecek.

İktidardaki Fidesz Partisi’ne üye Macar politikacı Gyorgy Schopflin  Twitter hesabından Macaristan’da sınırlara konulan korkulukların fotoğrafını paylaşarak, “Mülteciler savaştan ve işkenceden kaçıyor, Macaristan. Sebze köklerinden yapılan kafalar onları caydırmaya yetmez” yorumunda bulunmuşdu.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58