Macron'dan NATO zirvesi sonrası Türkiye açıklaması: Saygıda kusur edildi

Macron'dan NATO zirvesi sonrası Türkiye açıklaması: Saygıda kusur edildi
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile Suriye'nin kuzeydoğusundaki duruma ilişkin diyaloğun güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Bu konuda diyalog eksikliği oldu ve müttefikler arasında saygıda kusur edildi." ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti diyen Macron’a, “Sen önce kendi beynini kontrol ettir” diyerek tepki göstermişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Londra'da düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenlendi.

Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sen önce kendi beynini kontrol ettir” şeklindeki tepkisine cevap mahiyetinde bir açıklamada bulundu.

"NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" şeklindeki ifadesini, zirvede ülkelerin maddi katkılarının konuşulmaması için kullandığını belirten Macron, zirve sırasında bir araya geldiği birçok liderlere Fransa'nın Rusya ile ilişkileri hakkında bilgi verdiğini söyledi.

"Türkiye ile terörün tanımı konusunda bir konsensüsün oluşması mümkün değil." diyen Macron, Avrupa'nın savunmasını önemsediğini ancak bunun NATO'ya alternatif olmadığını kaydetti.

Macron, "Avrupa'nın istikrarı ve güvenliği ancak Rusya ile sağlam bir ilişki kurarak garanti edilebilir." ifadesini kullandı. Avrupa'nın istikrar ve güvenliğinin önemli olduğunu ifade eden Macron, Rusya'nın artık NATO'nun düşmanı olmadığını vurguladı.

“MÜTTEFİKLER ARASINDA SAYGIDA KUSUR EDİLDİ”

Macron, El Kaide ve IŞİD’in düşmanları olduğunu dile getirerek, "Türkiye'nin güvenliği ve terörün bedelini ağır ödemesine duyduğum saygı ve müttefiklik ilişkimiz kapsamında, IŞİD’in yeniden canlanmaması adına Suriye'nin kuzeydoğusundaki durum ile ilgili diyaloğun güçlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda diyalog eksikliği oldu ve müttefikler arasında saygıda kusur edildi." diye konuştu.

“2020’NİN İLK ÜÇ AYINDA MUHTEMELEN TÜRKİYE’DE BİR ARAYA GELECEĞİZ”

Macron, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile gerçekleştirilen Dörtlü Zirve'yi hatırlatarak, "Suriye, Libya ve diğer konularda E3 ülkeleri olarak Türkiye ile diyaloğu sürdürmeye karar verdik. 2020'nin ilk üç ayında muhtemelen Türkiye'de tekrar bir araya geleceğiz." dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı, Türkiye ile anlaşamadıkları konular bulunduğunu ancak diyaloğun devam etmesi gerektiğini söyledi.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58