Makarios’un ağzından darbe ve Barış Harekâtı

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Mutlu Barış Harekatının 36. yıl dönümünde Barış ve Özgürlük Bayramını büyük bir onurla kutluyoruz. Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla bir taraftan müzakereler devam ederken diğer taraftan Kıbrıs Rum kesimi inanılmaz bir şekilde silahlanmakta, Başta Hristo-fiyasko olmak üzere Rum liderliği de eline geçirdiği her fırsatta Türk düşmanlığını sergilemektedir. Rumların adada Türk varlığına tahammülleri yoktur. Rum tarafı yıllardır yaptıkları gibi Anavatan Türkiye’yi Kıbrıs’ta işgalci olarak göstermekte, Kıbrıs sorununun 1974’te başlamış bir işgal sorunu olduğunu iddia ederek, Türk askeri ve Türkler Kıbrıs’tan giderse sorunun çözüleceği propagandasını yapmaktadırlar. Rum, siyasetinden milim sapmamıştır. Megali İdea’dan ve Enosis’ten vazgeçmemiştir. Barış meleği olarak bize yutturulmaya çalışılan Hristo-fiyasko azılı bir EOKA’cı ve ENOSİS’çidir. 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Türkü mutlak bir soykırımdan Anavatan Türkiye’nin zamanında ve haklı müdahalesi ile kurtulmuştur.15 Temmuz 1974’te gerçekleşen Yunan Cunta’sının darbesiyle alaşağı edilen Makarios’un 19 Temmuz 1974 tarihinde BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşma tüm gerçekleri eli kanlı Türk düşmanı Rum lider tarafından gözler önüne sermektedir. Yorum yapmadan Makarios’un tarihsel gerçekleri gözler önüne serdiği konuşmadan bazı bölümleri sizlerle paylaşmak istiyorum. 19 Temmuz 1974’de toplanan Güvenlik Konseyi’nde konuşan Makarios, EOKA B’yi terörist bir örgüt olarak niteleyerek, bu örgütü Yunanistan’ın yönettiğini açıklıyor ve garantör bir ülke olan Yunanistan’ın Kıbrıs’ta darbe yaptırarak adayı işgale yeltendiğini vurguluyordu.
Makarios konuşmasında şöyle diyordu.
“... Darbe, Yunanistan’daki askeri rejim tarafından planlanmış ve RMMO yönetimindeki Yunanlı subaylar tarafından gerçekleştirilmiştir.”
“... Yunan askeri rejimi Kıbrıs’ın bağımsızlığını acımasızca katletmiştir. Kıbrıs halkının demokratik haklarını ve bağımsızlığı ile egemenliğini çiğneyerek, kendi diktatörlük sistemini Kıbrıs’a yaymıştır...”
“... Kesinlikle biliyorum ki, yasadışı EOKA-B’nin kökleri Yunanistan’dadır ve en büyük destekçisi de, kaynağı da Yunanistan’dır...”
“... Darbe, dışarıdan yapılan çok açık bir işgal olayıdır ve aşikar bir şekilde Kıbrıs’ın bağımsızlığı ile egemenliğini çiğnemiştir. Operasyonları yöneten Yunanlı subayların EOKA-B terör örgütü üyeleri tarafından da desteklendiği ve bunların RMMO silahları ile teçhiz edildikleri bir gerçektir...”
“ Darbenin Yunan Cuntası tarafından organize edildiğine ve RMMO’daki Yunanlı subaylarla adadaki Yunan Kontenjanı tarafından gerçekleştirildiğine dair en ufak bir şüphe yoktur ve bu gerçek zaten dünya basınında da açıklıkla vurgulanmıştır. Darbe, çok kanlı olmuş ve çok büyük miktarda insan hayatına mal olmuştur...”
“... Darbe, Cumhuriyetin bağımsızlık ve egemenliğini ayaklar altına alan bir işgal olayıdır. Ve, bu işgal, Yunan subayları adada durdukça devam edecektir. Normal anayasal düzene dönülmemesi ve demokratik özgürlüklerin yeniden tesis edilmemesi halinde, bu işgalin sonuçları çok acı olacaktır.”
 “Bu (darbe), Kıbrıs Rumlarının bir iç meselesi değildir. Kıbrıslı Türkler de olumsuz şekilde etkilenmiştir. Yunan Cuntasının darbesi bir işgaldir ve bunun sonuçlarından Kıbrıs’ın bütün halkı, Türkler ve Rumlar acı çekmektedir. Güvenlik Konseyi, Yunanistan’daki askeri rejime, RMMO’da hizmet yapan Yunanlı subayları geri çekmesi çağrısında bulunmalı ve onların Kıbrıs’ta süren işgallerine son vermelidir...”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları