Manisa Selendililer neden linç ediliyor

A+A-
Behiç KILIÇ

Önce Selendi’den gelen bir mektubu sunarak başlayalım.. Sayın Emrah Karabeyoğlu şöyle diyor;
 “Günlerdir tüm ulusal kanallarda çıkan Manisa Selendi ilçesinde Romanların sürgünüyle ilgili haberler yapılmaktadır, mikrofonlar hep Romanlara tutulmaktadır. Ancak gerçek çok farklıdır. 70 kişilik Roman grubu Selendi’de hayatı zindana çevirmiş, tefecilik yaparak çoğu kişiyi borçlandırmış, borcunu ödeyemeyenlere ya para ya karı diyebilecek kadar alçaklaşmış ve hainleşmiş, Selendi halkını keyfi olarak kaba güç kullanarak dövüp sövmüşlerdir. İnanın ki Selendi’den bazı aileler bu kişiler yüzünden göç etmek zorunda kalmışlardır. Selendi bir Anadolu bir yörük kentidir. Misafirperverdir, sevecendir.
Neden bir basın kuruluşu ve görevlisi bu garip ve yoksul halka mikrofon tutmamışlardır. Neden.
Her türlü açılımın olduğu bu ülkede çok yakında Roman açılımı yapılacaktır. Dikkatlerinize.
Sayın Behiç Kılıç bize kansız darbe yapılmaktadır, kansız zulüm uygulanmaktadır. Sesimizi size duyurmaya çalışıyoruz. Selendililer Derneği olarak çaresizce... Bu çığlık umarım duyulur, umarım devlet büyükleri, bu ülke için canlarını feda etmiş şehitlerin torunlarına nokta kadar döner bir bakar. Saygılar..”
Emrah Karabeyoğlu’nun belirttiği gibi Selendi insanı yörüktür, misafirperverdir.
Anadolumuzun genel karakteristiğini taşır, mazbuttur, muhafazakardır...
Ahlâkı, örfü...
Oturması kalkması önemlidir...
Birkaç gün süren bir kampanya ile Selendi insanı nasıl da karalandı!.. Selendililer, “Çingeneleri linç eden ırkçılar” diye insafsızca sunuldu!..
Oysa hiç de öyle bir durum yok.. Çingeneler yıllardır, Selendi’de yaşar... Kendilerine dönük yaşam biçimleri, mahalleleri ile Selendili onlara ne yapmış? Neden birden bire bir grup Roman, Selendi’de bir takım tahriklere sebep olacak “hareketlenme” içerisine girdi, kim teşvik etti onları!!?
 “Roman açılımı!!”  yoğunlukla konuşulmaya başlayınca biti kanlanan tahrikçiler biliniyor mu?! Neden onlardan bahis yok!!?
Çıkan olaylar sonrası ne oldu?..
Manisa Valisi olaylara müdahaleden sonra, Selendi’deki çingenelere  “Göç, yeni mahalle ve ev” sözü verdi..
Çingeneler memnun...
Hiçbiri  “Selendi’de kalalım” demedi.
Memlekette nizam ve intizamın çivilerini oynatınca, kaygan zeminlerde patinaj yapanların ortaya çıkması doğal! İşte misal, Manisa Selendi’de yükselen tansiyona zamanında müdahale edilmemiş ve..!
Sonuçta ortaya çıkan, Selendi insanının yaşam biçimine ters bir yaşam biçiminin, nizam ve intizamı bozma teşebbüsüdür..
Çingene, Selendiliye ters bir yaşamı yerleştirmiş anlaşılan küçük bir yerleşim merkezine ve gerginlik ortaya çıkmış.. Bir önceki AK Partili Belediye Başkanı Mürsel Uçan da, şimdiki MHP’li Belediye Başkanı Nurullah Savaş da bu gerginliği gidermeye çaba göstermiş.. Bu çerçevede hem belediye hem de Kaymakamlık, haklarında  “birçok şikâyet”  bulunan bazı çingeneleri topluma kazandırmaya çalışmış, iş vermiş, dükkan tahsis etmiş, para yardımı yapmış. Ama olmamış!... Yaşanan olaylar da var.. Okuyucumuzun mektubunda da belirttiği tefecilik. Bir vatandaşın iki oğlu, 17 ve 20 yaşındaki oğulları kurşunlara hedef olarak yaralanmış...
Olaylar aslında bu çerçevede iken, malum medyanın  “etnik temelli sunumu”  neden?! Çünkü satılmış akbabalar, efendilerine hizmet için memleketi bir baştan ötekine ateşe vermekle görevli!..

Yazarın Diğer Yazıları