Mansur Yavaş...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Ankara'da Büyükşehir Belediyesini AKP'den ve dahası Melih Gökçek'ten geri alabilmenin yolu Mansur Yavaş isminden geçiyor. Son yerel seçimde aslında kazanmıştı Yavaş. Kimileri unutmuş olabilir. Devrin İçişleri Bakanı gece yarısı resmen seçim kuruluna girip oyların gasp edilmesini sağlamıştı. Başkentte günlerce süren direniş ve çabalar da Yavaş'ın yanında o gün partisi tam anlamı ile yanında duramamıştı. Mansur Bey'in CHP'den istifa sebeplerinin başında şüphesiz bu konu vardı. Bugün CHP içinde bazı gruplar bu istifa meselesini gündeme getirip Yavaş'ın adaylığına karşı çıkıyorlar. Söz konusu karşıtlığın diğer sebebi de Kılıçdaroğlu ile şimdilik ertelenmiş gibi görünen hesaplaşma... Bir başka deyimle asıl hedef Kılıçdaroğlu...

Nitekim Mansur Yavaş bunu açıkça dillendirmekten çekinmiyor.

"2014'te yerel seçimlerde de böyle oldu. CHP muhalifleri adaylığım üzerinden Kılıçdaroğlu'nu da beni de hırpaladı. Sonunda destekte geç kaldılar. Bu kez de hiç değilse bekleyip karar versinler. Eleştireceklerse de parti içinde eleştirsinler. Bunu kamuoyuna açık bir biçimde yapmaları adayı da partiyi de yıpratıyor. Hedef ben miyim, Sayın Kılıçdaroğlu mu anlamış değilim. İkimizin de seçimi kaybetmemizi isteyen bazı çevreler var. 'Kılıçdaroğlu seçimi kaybetsin de gitsin' diye bakanlar var. Kendisini, Türkiye'den, partisinden çok sevenler, koltuk derdinde olanlar bunu yapıyor. Adaylığım açıklanırsa eleştirilerin ondan sonra da sürmelerini bekliyorum. Bazılarının Sayın Kılıçdaroğlu'na karşı mücadeleyi benim üzerimden yapacağını düşünüyorum.

Ankara'da CHP seçimi 1994 yılında bölündüğü için kaybetmişti. Adaylar egolarını yenemedi. Biz, 'birleşelim kazanalım' istiyoruz. Ama buna da karşı çıkıyorlar. Zaman giderek iki siyasi partinin aleyhine işliyor. Gecikme olmamalı. Parti yönetimlerinin elinde anketler var. Anketlere göre kim kazanacaksa o, aday yapılmalı. Ben önde çıkmıyorsam tabii ki beni de yapmasınlar. En yakın rakibimin 12 puan önünde olduğumu anket şirketi yöneticileri televizyonlarda açıklıyor."

***

Tablo ortada... İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: "Ankara'da ısrarımız yok. Ortak aday olabilir" sözleri ile yolu açarken CHP'deki kararsızlık AKP'nin işine geliyor. Cumhur İttifakı ellerini ovuşturuyor. Fakat AKP adayı Mehmet Özhaseki'ye MHP'den oy gitmesi söz konusu olamaz. Son seçimde yüzde 7.5 kadar oy alan MHP'nin adayı olmadığı için Özhaseki'ye bu 7.5'tan yüzde 2.5 bile gitmez. Mansur Yavaş 12 puan önde. Bu makasın kapanması mümkün değil. CHP yönetimi daha fazla vakit kaybetmemeli. Kemal Kılıçdaroğlu'nun itirazlara rağmen tercihinin Yavaş'tan yana olduğunu biliyoruz.

Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP ile beraber yaptığı hamlelere karşı aklın yolu bir...

Yazarın Diğer Yazıları