Mansur Yavaş Ankara mazbatasını aldı

Mansur Yavaş Ankara mazbatasını aldı
31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı'nın adayı olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, mazbatasını aldı.

AKP’nin İstanbul gibi Ankara’da da itirazlarda bulunmuştu. Bu itirazların neticesinde Ankara’da birçok seçim çevresinde geçersiz oylar yeniden sayılmıştı. Ancak geçersiz oyların yeniden sayılması sandıktan çıkan sonuca etki etmedi. AKP’nin Ankara’daki tüm büyükşehir belediye oyları yeniden sayılsın talebi de dün itibariyle İl Seçim Kurulu tarafından reddedilmişti.

AKP’nin tüm oyların yeniden sayılması için yaptığı itirazı reddinin ardından Mansur Yavaş bugün İl Seçim Kuruluna giderek mazbatasını aldı.

Yavaş, mazbatayı aldıktan sonra Ankara adliyesi önünde kısa bir açıklama yaptı. “İlk icraatınız ne olacak” sorusuna, “Başlayınca görürsünüz” cevabı veren Yavaş, mazbatasını gazetecilere göstererek “Darısı İstanbul’un için olsun diyorum. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, “Seçim bitti, seçimde olanlar geride kaldı. Bizde kin, husumet, garez yok. Ne çalışanlar açısından ne de oy vermeyenler açısından Ankara’da bir ayrım söz konusu değildir. Bundan sonra Ankara’daki herkesi kucaklayarak eşit bir şekilde hizmet etmeye çalışacağız. Hizmetlerimiz esnasında adalet ve liyakat ön planda olacaktır. İnşallah sonuçta da başarılı olacağımıza inanıyorum” değerlendirmesi yaptı.

ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, mazbatasını aldıktan sonra Anıtkabir'e gitti.

Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan Yavaş, daha sonra Misak-ı Milli Kulesine geçerek Anıtkabir Özel Defterini imzaladı. Yavaş, özel deftere şunları yazdı:

"Cumhuriyetimizin Aziz Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bugün 'Ey Türk İstikbalinin Evlâdı' hitaplarınızın şuurunda bir belediye başkanı olarak manevi huzurlarınızda bulunmanın sevinç ve gururu içindeyim. Aziz hatıranız önünde Milli Mücadele'nin karargâhı, Başkentimiz Ankara için söz veriyorum. Cumhuriyetimizin hür ve eşit vatandaşlarının, aziz Ankaralılara hiçbir ayrım yapmadan, adalet ve hukuk çerçevesinde hizmet götürmek en önemli ilkem olacaktır. Milli ve manevi varlığımızı oluşturan kadim medeniyet birikimimizi muhafaza ederek insanlığın ortak değerlerine sahip çıkacağım. Hukuk içinde, devlet adabına ve insan onuruna zeval getirmeden en büyük emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti, büyük ailem olarak gördüğüm Ankara'ya yorulmadan hizmet edeceğim."

20190408_2_35878124_43381153_web.jpg

anitkabir.jpeg

YAVAŞ ÖNCE HACI BAYRAMI ZİYARET ETTİ

Bu sabah Ankara'nın kurucularından Hacı Bayram-ı Veli Türbesini ziyaret edip dua eden Yavaş, “Bugün mazbatayı alacağız. Biz de ilk olarak Ankara'nın kurucularından Hacı Bayramı ziyaret edip duamızı ettik. Mazbatamızı aldıktan sonra da Anıtkabir'e gidip Ankaramızı başkent yapan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün huzurunda saygı duruşunda bulunup daha sonra görevimize başlayacağız. ‘Hadi Bismillah’ dedik başlıyoruz” diye konuştu.

MANSUR YAVAŞ, GÖREVİ MUSTAFA TUNA'DAN DEVRALDI

Yavaş, saat 11.00'de geldiği Ankara Adliyesi'nde mazbatasını aldı. Ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne geçerek görevi Mustafa Tuna'dan devraldı. Yavaş Tuna'ya, Ankara'ya verdiği hizmetler için teşekkür etti. Mustafa Tuna da Yavaş'a "Hayırlı olsun" dileğinde bulundu. Devir teslim töreninde konuşan Mansur Yavaş, "Mesai arkadaşlarımız tedirgin olmasın. Herkes işinin başında, görevine devam etsin. Bundan sonra Ankara'da herkesin belediye başkanı olacağız. Bugünkü ziyaretlerimizin ardından yarın sabahtan itibaren işimize başlıyoruz" dedi. 

BELEDİYE TÜRK BAYRAKLARI İLE SÜSLENDİ

Mansur Yavaş saat 15.30’da Anıtkabir’i ziyaret ettikten sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne giderek görevine başlayacak. Saat 16.30'da Büyükşehir Belediyesi'nin önünde vatandaşlara teşekkür konuşması yapacak. Büyükşehir Belediye binası ise Türk bayrakları ile süslendi.

TUNA'YA TEŞEKKÜR

Devir teslim töreninin ardından Twitter hesabından açıklamada bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, "Zor bir zamanda görevi devralıp samimiyetle büyük gayret gösteren ve zarar edilen birçok alanda olumlu gelişmeler sağlayarak mali disiplini dengelemeye çalışan Sayın Doç.Dr. Mustafa Tuna’ya teşekkür ediyorum" ifadelerini kullanarak görevi devraldığı Mustafa Tuna'ya da teşekkür etti.

İlgili Haberler
Seçimi kaybeden Mehmet Özhaseki günler sonra açıklama yaptıAdana'da Zeydan Karalar mazbatasını aldıAnkara'da güne damga vuran kare!Mansur Yavaş: "Hadi Bismillah' dedik, başlıyoruz"
  • Yorumlar 21
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş