Mardin’de Truva atı gibi üniversite!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Mardin’de devlet üniversite kurdu adını Artuklu koydu... Bir ilim irfan yuvası ki demeyin gitsin...
MHP Lideri Bahçeli’nin de dillendirdiği, Haçlı saldırılarına zemin hazırlamak için İslam Alemini, teslimiyete ikna paneli ile gündeme gelen üniversiteden bahsediyoruz...
Bu yapının nelere teşne olduğunu en iyisi erbabından öğrenelim...
Araştırmacı Sinan Sungur, bir süre önce şu bilgileri aktarmıştı...
“Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Artuklu Üniversitesi bünyesinde ‘Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’ açılması için Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) yaptığı başvuruya, YÖK’ün, ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ adı altında onay vermesine çok kızmış. Bunun üzerine 14 .09. 2009 tarihinde yazılı bir açıklama yaparak YÖK’e tepki göstermiş.
Rektör Omay açıklamasında; “Bu onayın kamuoyunda oluşan beklentiyi karşılamadığını, ‘Kürdoloji’ yerine ‘yaşayan dil’ ifadesinin kullanılmasının Kürt vatandaşlarımızı rencide edeceğini, Kürdoloji’nin bir bilim olarak kuruluşunun 1787 yılına kadar gittiğini de beyan etmiş.
Rektör Omay, Kürdoloji bölümü, Kürtçe eğitim, Kürt kimliği, Kürt federal bölgesi, Kürt parlamentosu, Kürt güvenlik gücü, vs. talebinde bulunup bir beklenti içine girenlerin, işinde gücünde olan Kürt vatandaşlarımız değil, PKK, PSK, PDK/Bakur gibi Kürtçü örgütlerin ve onların legal uzantıları olan BDP, HAK-PAR, KADEP gibi Kürt milliyetçiliğine hizmet eden siyasi oluşumlar ve onların mensupları olduklarını bilmiyor mu?
Rektör Omay’ın, ‘Kürdoloji’nin bir bilim olarak kuruluşu 1787 yılına kadar gider’ demesi de Kürtçü unsurların bir iddiası. Çünkü Kürtçüler, İtalyan misyoner Maurizio Garzoni’nin Musul’da derlediği Kürtçe kelimeleri bir kitap halinde yayınladığı 1787 tarihini Kürdolojinin başlangıcı olarak kabul ederler. Nitekim, PSK’nın (Kürdistan Sosyalist Partisi) bir yan kuruluşu olan KOMKAR (Kürdistan Dernekleri Federasyonu), 1987 yılında Almanya/Köln’de, ‘Kürdoloji Biliminin 200 Yıllık Geçmişi 1787-1987’ adını taşıyan bir de kitap yayımladı. Rektör Omay’ın ilham kaynağı PSK’nın bu kitabı mı acaba?
YÖK’ün, ‘Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’ adını, ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ şeklinde değiştirip onaylaması isabetli olmuştur. Doğrusu da budur. Böylece, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde konuşulan Arapça, Zazaca, Süryanice, Keldanice, Ermenice gibi dillerin de Kürtçe ile birlikte bu enstitüde araştırılması imkânı doğmuş oldu. Ama Rektör Omay, nedense buna tepki gösteriyor ve ‘Kürdoloji’ adında ısrar ediyor. Rektör Omay’ı etkileyen veya yönlendiren Kürtçü unsurlar mı var diye düşünmeden edemiyoruz.
Peki, Rektör Omay’ın imzası ile YÖK’e gönderilen ‘Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’ açılmasına ilişkin talep dosyasında neler var? Kısacası, Kürtçü unsurların ‘Kürt dili’ ile ilgili bugüne kadar ortaya attıkları hayali tezler nelerse tümü var. Bilimsel hiçbir değer taşımayan siyasi amaç içerikli iddiaların YÖK’e sunulup onaylanmasının istenmesi de büyük bir gaflet.
Rektör Omay, bu arada hızını alamamış, Kuzey Irak’a da yönelmiş ve Mesut Barzani yönetiminden destek istemiş. Dohuk, Erbil ve Kerkük üniversiteleri ile Mardin’e Kürtçe hocası transferi için anlaşmalar imzalamış...
Sayın Sinan Sungur’un aktardığı bilgileri ilginç buldunuz mu?!! O halde yarın devamını da okumanızı dilerim...

Yazarın Diğer Yazıları