Mars'a gitmek için gereken ilk şart belli oldu. Araştırmalar sonucu ortaya çıktı

Mars'a gitmek için gereken ilk şart belli oldu. Araştırmalar sonucu ortaya çıktı
Kanada'da Western Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, "Bir ekip ne kadar vicdanlı ise görevleri yerine getirmede o kadar iyi olacaktır" bulgusu ortaya konuldu. Bu söz konusu özelliğin dürüstlük ve duygusallık gibi özelliklerden daha önemli olduğu ifade edildi. Bu doğrultuda NASA'nın Mars görevi için hazırlanan astronotların eğitimlerinde, birlikte yaklaşık 5 yıl geçirmesi öngörülüyor.

Independent'ın haberine göre, psikologlar Mars'taki ilk insanlı görev için seçilen astronotlarda bulunması gereken temel özelliği belirledi.

Yeni bir çalışmaya göre Dünya'dan milyonlarca kilometre uzakta yaşayacak astronotların önce "vicdanlı" olması, yani doğru olanı yapmaya ve görevlerini özenle tamamlamaya istek duyması gerekiyor.

Çalışmada söz konusu özelliğin dürüstlük, tevazu, duygusallık, dışadönüklük, açık sözlülük ve uyumluluktan daha önemli olduğu ifade edildi.

Araştırmanın yazarı ve Kanada'daki Western Üniversitesi'nde psikoloji alanında doktora öğrencisi Julia McMenamin, bulguları şöyle yorumladı:

"Bir ekip ne kadar vicdanlı davranırsa görevleri yerine getirmede o kadar iyi olacaktır."

Çalışmalarını Astrobiology isimli bilimsel dergide yayımlayan araştırmacılar, bu tür özelliklerin uzun süreli uzay uçuşlarındaki gerekliliğin "su götürmediğini" ifade ediyor.

Şu anda NASA, ilk insanlı Mars' görevini 2030'larda başlatmayı hedefliyor. Mürettebat üyelerinin Dünya’da alacağı eğitim haricinde birlikte yaklaşık 5 yıl geçireceği tahmin ediliyor.

EKİP ÇALIŞMASI MARS HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLİR Mİ?

İlk Mars görevini yöneten astronot ekibini konu alan Netflix dizisi Away’in danışmanı ve eski NASA astronotu Mike Massimino, Eylül’de CNN’e konuşmuş ve ekip çalışmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu.

NASA’nın 2011’de sonlanan Uzay Mekiği Programı boyunca birçok uzay görevinde yer alan Massimino, "Astronotlar olarak birbirimizi gerçekten seviyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Astronotların birbirini hem aile üyesi hem de dostu olarak gördüğünü aktaran Massimino, "Uzun süreli uzay uçuşlarında işlerin ilerlemesini sağlayacak adaylar ararız" demiş ve "İşler ters giderse, hata yaparsın. Sonuçta kimse mükemmel değil. Ama bununla başa çıkabilmen gerekir. Sadece mürettebat için değil, ekibin Dünya'ya geri dönmesi için çalışan insanları da düşünmeli. Mürettebat üyeleri onların çalışmalarına da katkıda bulunmalı" diye eklemişti. 

Massimino ayrıca, insanların astronotları süper kahramanlar gibi gördüğünü ama bunun doğru olmadığını vurgulamıştı:

Ama biz sadece birbirini önemseyen ve harika işler yapan sıradan insanlarız.

 

Etiketler: , , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58