Matruşka deyince orada durmak lâzım!

A+A-
Arslan BULUT

Tayyip Erdoğan, İzmir ve Ereğli konuşmalarında "Güneş çarığı sıkar, çarık ayağı sıkar" deyimine atıfta bulunarak "Bölücü örgütün emrindeki parti, oynanan oyunu ifşa edip, bunları sıkmaya başlayınca bunlar da kendi tabanlarını sıkıyor. Ama bu iş böyle gitmez. Artık bu maskeli balonun, matruşka oyununun, bukalemun siyasetinin sonu gelmiştir. CHP'ye, adı İYİ, kendi karışık partiye, ardından, adından başka saadeti kalmamış partiye oy veren kardeşlerimin böylesine istismar edilmesine rıza göstermeyeceklerine inanıyorum." dedi.

Aynı söylemi Süleyman Soylu da Aydın'da kullandı ve "Matruşka gibi birbirinin içine gizlenmişler. En dışta tanıdık bildik partiler var. Ama içlerinde HDP, onun içerisinde PKK, içlerinde FETÖ, onun içinde dün 27 Mayıs'ı, 71'i, 12 Eylül'ü, 28 Şubat'ı yaptıranlar, Gezi'yi tezgâhlayan ve Gezi'yi kumanda edenler var. Bugün bir ittifakla değil bir organizasyonla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Ömer Çelik ise AB Bakanlığı yaptığı dönemden bu yana "Bir siyasi matruşkanın hayaleti geziyor." diye söylediğini hatırlatarak "Bunun en üstünde Erdoğan düşmanlığı var. O matruşka bebeklerinde olduğu gibi, en üstündekini kaldırınca altından Türkiye düşmanlığı çıkıyor. Onun altından İslam düşmanlığı çıkıyor ama esas altına sakladıkları şey, Avrupa'da geçmişte kötülük rüzgârları estirmiş olan antisemitizm var, ırkçılık var ama en temelinde de Avrupa demokrasilerine karşı bir düşmanlık var." dedi.

***

Görüldüğü gibi iktidarın son seçim malzemesi matruşka bebekleri... Fakat ben hala 15 Temmuz darbe girişimindeki matruşka bebeklerini merak ediyorum. Darbe girişimi başarısızlığa göre programlanmışsa ve ardından "Allah'ın lütfu" ile Türkiye'nin yönetim sistemi değiştirilmiş ve rejimin de dönüştürülmesi için son hazırlıklar yapılıyorsa, buradaki iç içe geçmiş matruşka bebekleri kimlerdir?

Eski AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, "Biz askeri vesayeti bitirmek için Cemaat ve ABD ile iş birliği yaptık." demişti. 

Gerçekten de FETÖ'cüler, Ergenekon, Balyoz ve Casusluk gibi uydurma suçlamalarla, Türk ordusunun belkemiğini oluşturan kadroları tasfiye etti. Darbeye hazırladıklarını devletin bütün yetkilileri bildiği halde 15 Temmuz darbe girişimi için FETÖ'ye yol verildi ve tasfiye içinde tasfiye başlatıldı.

Erdoğan, "Biz de bu yapıya iyi niyetle destek olduk. Şahsen ben de katılmadığım pek çok yönleri olmasına rağmen asgari müştereklerde buluştuğumuz zannıyla her kesim gibi bunlara yardımcı oldum. Dedik ki bir ortak yanımız vardı. Aynı menzile giden farklı yollardan biri olarak gördüğümüz bu yapının bambaşka niyetlerin, sinsi planların örtüsü olduğunu uzun süre görmedik, göremedik." derken iç içe geçmiş matruşka bebeklerini tarif etmiyor muydu? FETÖ kimin matruşkasıyd?

***

PKK matruşkasına gelince… Erdoğan'a 2001 yılında ABD'den gönderilen ve parti programı haline getirilen gizli belgede "Mr. Erdoğan, Küreselleşmenin bir adı da şehirleşmedir. Ankara, yerel yönetimlere otonomi vermek ve milli hükümetin fonksiyonlarını yerel düzeyde merkezi olmaktan çıkarmak zorundadır. Dünya, bütün hükümetlerden bunu istemektedir"  diye bir dayatmada bulunuluyordu. Açılım denilen matruşka, bu programdan çıkmadı mı?

Açılım sürecinde Abdullah Öcalan'ın yazdığı metnin Diyarbakır mitinginde okunmasına izin veren matruşka yapılanması değil miydi?

Herkes biliyor ki şeker fabrikalarının satılması bir ABD dayatmasıdır? Arka planında Cargill matruşkası yok mu? Ekmeyen çiftçiye AB parası dağıtarak, üretimi yok etmenin arkasında kimin matruşkası var?

Tank palet fabrikasının Katar'a devredilmesinde hangi matruşkalar rol oynadı?

Matruşka deyince orada durmak lâzım!

 

  • Yorumlar 14
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları