Mayıs seçimine hazır olun

A+A-
Burhan AYERİ

Irak'ın kuzeyindeki referandumda durum karıştı. Dört önemli devletin Barzani'ye yolladığı "erteleme heyeti"nden sonuç çıkabilir. Yakın zamana kadar "Nuh deyip, Peygamber demeyen" aşiret reisinin ağzından ilk kez "önerileri değerlendireceğiz" lafı çıktı. Peki neydi bu öneriler. En önemlisi, büyük para yardımı. İlave olarak silah ve teçhizat. Devlet sayılma konusu zaten halledilmişti. Versay'dan Beyaz Saray'a beyefendi zaten "başkan gibi ağırlanmakta". Baba Molla Mustafa Barzani'nin başlattığı Büyük Kürdistan hayali vites küçültecek mi? Sanmıyorum. Referandum sandığı bir süreliğine ötelenir. Hepsi o kadar. Barzani sülalesi havayı koklamaya, nabız yoklamaya ve taviz koparmaya devam eder.

Gelelim bize

Ak Parti'de yenilenme çalışmaları hızlanıyor. Metal yorgunluğu, teşkilat yorgunluğuna dönüştü. Dış kaynaklı sorunlar olmasa, bu operasyon yıl sonuna kalmazdı. Gecikmedeki diğer etken "küskünlerin sayısını çoğaltmamak". Bu yüzden bir yandan kafalar okşanırken, diğer taraftan "sen biraz dinlen" denmekte. Bu arada erken ya da baskın diye nitelendirilen seçim gayretleri devam etmekte. Bunun son işaretini Doç. Dr. Ahmet Kasım Han CNNTURK'te verdi. "Baskın seçim var" demesi şaşırtmadı. Aynı zamanda önemli bir araştırma şirketi yöneten bu akademisyenin söyledikleri hep çıkıyor. Demek ki 2018 Mayıs'ına şimdiden hazırlanmalıyız. Öncelikle muhalefetin. Bu konuda süratli davranması gerekenlerin başında Meral Akşener ve arkadaşları gelmekte. Parti kurma ve seçime katılabilme yasaları çok net. Teşkilatlanma ve listelerde yer alma süresi atlanmamalı. Eğer ihtilafa düşülür Yüksek Seçim Kurulu'na kalınırsa yanmışsınız demektir. YSK'nın geçmişteki tüm kararları ortada. Hepsi Ak Parti yararına. Demek ki 29 Ekim diye ilan edilen kuruluşu daha fazla sarkıtmamalı. Hatta teşkilatlanma için süre aşılmamalı. Bildiğiniz gibi Balgat Yönetiminin bütün ümidi Akşener ve ekibinin seçime sokulmamasında. Bu konuda hükümetten destek sözü alındığı biliniyor. Demek ki her türlü ayak oyununa hazırlıklı olacaksınız!

***

İdeolojiler yer değiştirdi

Oral Çalışlar'ın NTV'deki sözlerine takıldım. Laf arasında "Eskiden Vietnam sergileri yapardık. Ülkücüler gelip basardı. Şimdi bakıyorum emperyalizme karşı çıkanlar hep Ülkücüler" dedi. Çalışlar'ın söyledikleri Aziz Yıldırım'ın "Bir gün herkes Fenerbahçeli olacak" sloganını hatırlattı. Belki de sempati toplama peşinde de olabilir. Eylem birliğine katılımcı arıyordur.

Aynı programdaki Ufuk Uras'ın "asıl karşı çıkılan kapitalizm" demesine ise şaşırmadım. Siyaseten tasfiyeye uğramış eski tüfekin Mesud Barzani'ye desteğini hiç kesmediği ise fark edildi. Mahmut Övür'ün Sezgin Tanrıkulu'nun geçmişinden verdiği örnekler güzeldi. CHP Milletvekilinin "terörü hep kınadım" diye yolladığı mesajlar ilginç. İçinde bir kere bile PKK'nın adı geçmiyor.

Düşünceler aynı

CNNTURK'teki Türkiye'nin Gündemi'ni izlemek hem zor hem kolay. Eski Dolapdere dolmuşu gibi herkes doluşuyor. Çeşitlilik fazla. Herhalde "4 saati nasıl dolduracağız düşüncesi hâkim". İlginç olan stüdyoya yerleştirme. Ak Parti sözcüleri bir tarafta. Karşıtları ise öbür yanda.

Tuhafıma giden "konuşma özürlüler"in devamlı olarak çağrılması. Bunlar sadece şive, ağız yanlışı yapmıyorlar. Ne vurgulamaları var ne diksiyonları. İsimlerini tek tek yazayım dedim, sonra vaz geçtim. Çünkü kabahat onlarda değil. Adam yerine koyup çağıranlarda.

***

Tehlikeli bir karar

Brüksel İstinaf Mahkemesi, bir başka mahkemenin kararını onayladı; "PKK'lılar terörden yargılanamaz". Bu eli kanlı militanlar sonunda; "özgürlük savaşçısı" ilan edildi. Böylece bebek katili Apo'nun amaçlarından biri gerçekleşmiş oldu. Bekledim ki hükümetimizden birileri çıksın da "Eyy Belçika..." naraları atsın. Ne gezer? Yandaş medyaya bakıyorum "Bunun Yüksek Mahkemesi var"la geçiştiriliyor. Flamanlar ve Valonların durumu dahi akıllarına gelmiyor. "Darısı onların başına" bile diyemiyorlar. Asıl konuşması gereken AB Bakanı Ömer Çelik'te de tık yok. Başkent başkent dolaşan, günde dört kez konuşan bakan suskun!

***

Hüsran gecesi

Önce Başakşehir sonra Konyaspor'la hayal kırıklığına uğradık. İki maçın özeti "Futbol sıfır, netice sıfır sıfırdı". Yarısı Türk 35 bin nüfuslu Ludogoretz takımının ismi "Deliormanlı" anlamına geliyor. Burası Razgad, pehlivanlar şehri. Ancak futbol takımını satın alıp Bulgar birinci ligi şampiyonluğuna taşıyan iki iş adamı.

...

ÖZEL NOT: Malatyaspor teknik direktörü Ertuğrul Sağlam istifa etti. Daha lig başlamadan yazdıklarımı hatırlayın. Ankara'daki turnuvayı izledikten sonra "Bu gidişle ilk yollanan E. Sağlam olur" demiştim.

...

ACIDIM: Show TV ana haberlerini sunan Jülide Ateş'in hasta halini görünce panikledim. Sesi hiç çıkmıyordu. Ayakta duramıyordu. Bu işkenceyi çektirmeye kimsenin hakkı yok. İddialı bir kanalın hiç mi yedek spikeri olmaz?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları