Meclis'in gündemi referandum

Meclis'in gündemi referandum
AKP ile MHP arasında son anda bir kriz çıkmazsa başkanlık sistemine ilişkin anayasa değişikliği teklifi önümüzdeki günlerde Meclis’e geliyor. Teklif için 184 vekilin imzası yetiyor.

Siyasette gözler Başbakan Binali Yıldırım ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin görüşmesinin ardından baş- kanlık sistemine ilişkin anayasa teklifine çevrildi. AKP’de imzalar toplanmaya başladı. AKP ve MHP arasında son anda bir kriz çıkmaz ise başkanlık sistemine ilişkin anayasa değişikliği teklifi önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulacak.

330 OY GEREKLİ

Anayasanın değiştirilmesi en az TBMM üye tamsayısının üçte biri olan 184 milletvekilinin imzasıyla teklif edilebiliyor. Anayasanın değiştirilmesi hakkındaki teklifler Genel Kurul’da 2 defa görüşülüyor. İkinci görüşmeye, birinci görüşmenin bitiminden 48 saat geçmeden başlanamıyor. İkinci görüşmede yalnızca maddeler üzerinde verilmiş değişiklik önergeleri görüşülüp birinci görüşmede üzerinde değişiklik teklifi bulunmayan bir madde hakkında ikinci görüşmede önerge verilemiyor. Anayasada değişiklik tekliflerinin birinci ve ikinci görüşmelerinde, maddelerin kabulü ile ikinci görüşmenin sonunda tümünün kabulü üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun gizli oyu ile mümkün. Birinci görüşmede gerekli çoğunlukla kabul oyu alamayan bir madde ikinci görüşmede de gerekli çoğunlukta kabul oyu alamamışsa reddedilmiş olur. Teklif hakkında verilen değişiklik önergesinin kabulü halinde, kabul için gerekli beşte üç çoğunluğun tespiti için bu önergenin oylanması gizli oylama suretiyle tekrarlanıyor. Değişiklik teklifinin kabulü TBMM üye tamsayısının en az beşte üç (330) çoğunluğunun gizli oyuyla mümkün. Meclis tarafından üye tamsayısının beşte üçü (330) ile veya üçte ikisinden (367) az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, Cumhurbaşkanı tarafından Meclise iade edilmediği takdirde halkoyuna sunulmak üzere Resmî Gazete’de yayımlanıyor.

MHP’NİN DESTEĞİ ŞART

Anayasaya göre halk oyuna sunulan Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların yürürlüğe girmesi için halkoylamasında kullanılan geçerli oyların yarısından çoğunun kabul oyu olması gerekiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunların kabulü sırasında, bu kanunun halkoylamasına sunulması halinde, anayasanın değiştirilen hükümlerinden, hangilerinin birlikte hangilerinin ayrı ayrı oylanacağını da karara bağlar. Meclis’te AKP’nin 317, MHP’nin ise 40milletvekili bulunuyor. AKP’de 316 vekil oy kullanabilecek. MHP’nin de 39 sandalyesi var. 4 milletvekili ve partiden ihraç edilerek bağımsız milletvekili olan eski MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ teklife “Hayır” diyeceğini en başta açıkladı. Teklifin kabulünden 60 gün sonra referandum yapılıyor. Bu da, ocak sonunda teklif kabul edilir ve 330 üzerinde bir çoğunluğu yakalarsa, Mart sonu veya nisan başında referanduma işaret ediyor

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş