Medeni barbarlık

A+A-
Özcan YENİÇERİ

Araya sıcak konular girdiğinden gecikerek yazmak zorunda kaldık. Ancak yazmamak da olmazdı. Çünkü bu anlatacağımız şey, insanlık, ahlak, estetik ve medeniyet adına ne kadar kazanım varsa hepsini tartışma konusu yapacak derecede önemlidir. Elbette bunu görmezlikten gelen ve yalnızca aşağılık bir grubun iğrençlikleri olarak görenler de olacaktır. Ama bize göre öyle değil. Uzatmadan yazayım.
Üzerine dikkati çektiğimiz şey aslında bir fotoğraf. Ama düğün, şenlik ya da doğa fotoğrafı değil.
Afganistan’da işgalci güçlere karşı savaşan Taliban mensuplarının cesetlerini gösteren fotoğraflar. Amerikalı askerleri sıraya dizilmiş kanlar içindeki Afganlıların cesetlerinin üzerine işerken gösteriyor. ABD’nin işgalci askerleri vatanlarını savunurken ölen insanların üzerine pislerken çektikleri iğrenç anların -herhalde hatıra olsun diye-  fotoğrafını çektirmişler. Aşağılığın da aşağılığı olan bu tavırlarını herhalde normal görüyor olmalılar ki bir de bunu basına servis etmişler. Katlettikleri bu insanları  “terörist”  olarak gördüklerinden onlara her şey yapmayı kendi hakları gibi görüyorlar!
Bu aşağılıktan daha aşağılık, iğrençlikten daha iğrenç ötesi bir şeydir. İnsanlıktan nasipsiz, güce tapan paganlara özgü tavır desek, bu paganlara bile hakaret olur. Bu olsa olsa insani, ahlaki, manevi ve estetikten habersiz kendisini medeni sana barbarların işi olabilir. Zira böyle bir şeyi insan olan birisi bir başka insan bir yana hayvana dahi yapamaz.
Bu tür iğrenç, aşağılık ve barbar davranışlar sanıldığı gibi istisna da değildir. Aksine bir yaşam biçiminin, bir kültürün ve zihniyetin ürünüdür. Guantanamo ya da Bağram üssünde, Ebul Gureyp cezaevinde ve işgal altına düşmüş ülkelerde bu tür iğrençlik görüntülerinden medyaya sızanlar hep olmuştur. Sızmayanları ise tahmin etmeye bile gerek yoktur. Bu yalnız ABD askerlerine özgü de değildir. Alman, Fransız ya da İngiliz askerlerinin Afganistan’da öldürdükleri Taliban üyelerinin kafataslarıyla ya da cesetleriyle çektirdikleri fotoğraflar da zaman zaman medyaya düşmüştü. İnsan kafatasıyla fotoğraf çektirmek, işkencenin envai türünü yapmak ya da aşağılamak efendi batının yendiklerine uygun gördüğü rutin muameleydi. Öldürdüğü insanların kanları üzerine işemek ve bunu fotoğraflamak işte bu insanın değil insanlığın ölümüne ilişkin kanıt gibi görünüyor.
Sorulması gereken sorulardan birisi de bu tür fotoğrafları insanlıktan nasiplenmiş birisinin nasıl olup da yayınladığıdır. Bu da ancak her şeyin ölçüsünü para olarak gören kapitalist güdünün ürünü olsa gerek.
Aslında bu iğrenç tavırlı yaratıkların, Taliban cesetlerine yaptıkları iğrenç ötesi muameleyi daha çok sahip oldukları müktesabatla ilişkilendirerek açıklamak mümkün olabilir.
Bilindiği gibi sömürgecilik, maddenin zalimleşmesidir.  Daha açığı gücün amaç dışı kullanılmasıdır. Eğer bir güç ahlaki, dini ya da insani bir öğe tarafından kontrol edilmiyorsa ondan bu ve buna
benzer iğrençlikler her zaman beklenebilir. Kimse ’alçaklığın da bir sınırı olmalı’diye düşünmemelidir. Dünün Haçlı, yakın geçmişin Nazi, günümüzün küresel ideolojisi bu tür davranışları
üretmiştir.
Bu fotoğraf karesinde yer alan iğrenç askerlerin siyasi uzantıları ise başta Türkiye olmak üzere diğer ülkelere insanlık dersi vermeye kalkmaktadır. Sarkozi ya da Güney Carolina Valisinin söyledikleri de bunun kanıtıdır. Malum Aday Perry, bakın ne diyor:  “Türkiye’nin Amerika’da hâkim olan batılı değerleri yansıtan bir ülke olmayı isteyip istemediğine karar vermesi gerektiğini düşünüyorum”.
Türkçe de ‘kendisi muhtacı himmet dede nasıl gayriye ahlak dersi vere’ sözü sanki bu medeni görüntülü barbar zihniyetliler için söylenmiştir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları