Medya Arkası (03.04.2017)

Medya Arkası (03.04.2017)
Köşe yazarlarının gündeminde MHP seçmeninin 16 Nisan'da sandıkta tavrının ne olacağı ve yeni Anayasa değişikliği referandumu vardı.

Türkiye atanmışlar cenneti olacak / Mehmet Tezkan / Milliyet

Bahçeli askere karşı durmayın dedi mi? 

Gazeteci Hakan Aygün 15 Temmuz’un Sırları kitabında önemli bir iddia ortaya attı..

Kitabında dedi ki: MHP Lideri Bahçeli 15 Temmuz darbesinin ilk saatlerinde teşkilatına askere karşı koymayın. Askere direnmeyin mesajı gönderdi..

Yani..

Darbeye hayır demedi..

Yani..

Kulağının üstüne yattı..

***

Önemli iddia.. Hakan Aygün MHP’nin önemli isimlerine doğrulattığını söylüyor..

Bekledim..

Bahçeli yalanlar zannettim..

MHP Genel Merkezi reddeder diye düşündüm..

Kaç gün oldu çıt yok..

Bir kez de ben sorayım..

Bahçeli 15 Temmuz ayaklanması sırasında…

Fethullahçı darbenin ilk saatlerinde…

Teşkilatına şimdi FETÖ’cü dedikleri askerlere karşı koymayın, direnmeyin dedi mi demedi mi?

 


2 denizin kararını 16 Nisan’da büyükşehirler belirleyecek / Muharrem Sarıkaya / Habertürk

Afyon, Denizli ve Aydın’ın “Evet” cephesindeki 3 başkanı da oyların yarısını alabilmek için kararlı olduğunu söylerken, her 3’ü de MHP’deki muhalif hareketin sahadaki etkisini gizlemedi. Birtürk, “Etkilerinin olmadığını söyleyemem ama ben ülkü ocaklarından geliyorum, bizde lider ne derse taban onu yapar” dedi. Eski Denizli MHP İl Başkanı Yasin Öztürk, tersini savundu: “1 Kasım’da beni AKP ile düşman yaptılar, başkanlık sistemine karşı mücadele ettirdiler. Şimdi ne değişti? Bu bölgeden ‘Hayır’ çıkar. 2010 referandumunda ‘Hayır’ çıktı, şimdi mi çıkmayacak?”

Gizlenen seçmen var mıdır? / Adil Gür / Milliyet

Diğer iki partiye gelince; MHP tabanında az veya çok bir görüş farklılığı olduğu doğru, ama bu görüş farklılığının MHP’deki liderlik ve yönetim tartışmalarıyla uzaktan yakından ilgisi yok. Ne mi demek istiyorum, 2010 referandumunda MHP’nin tavrı ‘Hayır’dı ama MHP seçmeninin bir bölümü gitti ‘Evet’ oyu verdi, sandıktan % 58’lik bir sonuç çıktı. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP’nin Cumhurbaşkanı adayı vardı, MHP tabanının bir bölümü AK Parti’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdi. Dikkat edilmesi gereken asıl ayrışma ideolojik. MHP’nin iki farklı tabanı var, Karadeniz’de, Orta Anadolu’da ve Doğu’da Ak Parti seçmeni ile benzeşen, Ege’de, Akdeniz’de ve Trakya’da ise CHP seçmeni ile benzeşen seçmenler var.

Özetle referandum sonucu ile ilgili hesaplar yapanlar bu ideolojik farklılıkları gözden uzak tutmamalılar. MHP yönetimi ‘Hayır’ deseydi de ‘Evet’ oyu verecek MHP’liler olacağı gibi, MHP yönetimi ‘Evet’ dediği halde hayır oyu verecek veya sandığa gitmeyecek MHP seçmenleri olacaktır. Muhtemel bir milletvekili genel seçiminde bu MHP’li seçmenler ‘Evet’çi de olsa, ‘Hayır’cı da olsa yine partisi MHP’ye oy verecekler. Yani bir yere gittikleri yok. Geçmişte böyle olmadı mı?

Türkiye atanmışlar cenneti olacak / Mehmet Tezkan / Milliyet

Bahçeli askere karşı durmayın dedi mi? 

Gazeteci Hakan Aygün 15 Temmuz’un Sırları kitabında önemli bir iddia ortaya attı..

 

Kitabında dedi ki: MHP Lideri Bahçeli 15 Temmuz darbesinin ilk saatlerinde teşkilatına askere karşı koymayın. Askere direnmeyin mesajı gönderdi..

Yani..

Darbeye hayır demedi..

Yani..

Kulağının üstüne yattı..

***

Önemli iddia.. Hakan Aygün MHP’nin önemli isimlerine doğrulattığını söylüyor..

Bekledim..

Bahçeli yalanlar zannettim..

MHP Genel Merkezi reddeder diye düşündüm..

Kaç gün oldu çıt yok..

Bir kez de ben sorayım..

Bahçeli 15 Temmuz ayaklanması sırasında…

Fethullahçı darbenin ilk saatlerinde…

Teşkilatına şimdi FETÖ’cü dedikleri askerlere karşı koymayın, direnmeyin dedi mi demedi mi?
 

Haydi sandık başına! / Süleyman Kılıç / Yurt


Sandığa gidenler kazanacak Evet-hayır denkleminde karşılıklı PKK-Barzani yakınlaşması aramak doğru değil. Ama MHP seçmeni çoğunlukla Kerkük'te Barzani Bayrağının dalgalanması ile ilgili olarak, 'Tarihte böyle zafer görülmedi. El-Bab'ı almaya gittik, Kerkük'ü verdik" diye bakarak iktidarın Barzani'ye "evet" karşılığı yol verildiğini düşünmeye başladı. MHP Kocaeli Eski Milletvekili Lütfü Türkkan, halka sokularak birebir ve yüz yüze siyaset yapan bir isim. Buna karşılık sosyal medyayı da çok etkili ve bilinçli kullanıyor. "Çokoprens için yollara dökülenler, Kerkük deyince ahraz oluyorlar" diyen Lütfü Türkkan da benim gibi sandığa gidilmesi ve sandığa sahip çıkılması konusunda çok hassas. Bu tezini de rakamlara şöyle döküyor: Sandığa gitmeme oranı %18-20'leri bulduğu takdirde, referandum evet oylan açısından %56.2'yi bulma ihtimaline sahip.

 

Fransız Devrimini geriye sarmak/ Ömer Kayani / Yeni Söz

Şubat 2017 Avrupa'da milliyetçi partiler AB'den bağımsızlık yolunda çabalarken, Türkiye'de parti programında milliyetçiliği daha ön plana çıkaran partimizin referandumda canla başla iktidar partisini desteklemesi bir yana, artık gündemden düşmüş/unutulmuş anayasa değişikliği konusunu yeniden ısıtıp gündeme getirdiğini hatırlatalım. MHP desteğiyle başkanlık referandumu yolu açıldı Başbakan Yıldırım, Bahçeli'nin çağrısını kabul ettiklerini; başkanlık için derhal adım atacaklarını ve kararı millet vereceğini söyledi Küresel olayları anlamadan; Türkiye içi kısır çekişmelerle, ayak oyunlarıyla, sözde ideolojilerle uğraşmanın/ vakit kaybetmenin ne kadar komik gözüktüğünü umarız anlatabilmişedir

 

Tek başına savaş bile ilan edebilir / Rahmi Turan / Sözcü

Kader referandumuna sadece 12 gün kaldı. Bıkmadan, usanmadan yazıyor, çiziyoruz ama, insanlarımız tehlikeyi anlıyorlar mı acaba? 18 maddelik anayasa değişikliğinin 16 Nisan'daki halk oylamasında kabul edilmesi halinde ülkemizi bekleyen tehlikelerin farkındalar mı? “Benim oyum hayır” dediği için Devlet Bahçeli tarafından MHP'den atılan Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ haykırıyor: “Türkiye parlamenter sistemden ‘Tek Adam' rejimine geçmemeli. Aksi halde ülkenin geleceği belirsiz bir yere gider. Eğer bu paket kabul edilirse seçilecek Cumhurbaşkanı eline alacağı yetkilerle isterse ülkeyi tek başına savaşa bile sokabilir!”

MHP Genel Başkan adayları arasında olan Prof. Ümit Özdağ, uyarılarına şöyle devam ediyor: “Eğer referandumdan ‘Evet' çıkarsa Türkiye'de yaşayan milyonlarca Suriyeli'ye Türk vatandaşlığı verilecek. Suriyeliler, Türkiye'nin gelecekteki nüfus yapısında patlayacak bomba gibi tehlikelidir! AKP'liler bize ‘HDP ile aynı safta mısınız?' diyorlar. Hadi oradan siz de! Teröristbaşı Öcalan ile ‘başkanlık anayasası' yazan siz değil miydiniz? Hâlâ da pazarlığa devam ediyorsunuz! Türk Milleti oyuna gelmeyecektir!”

 

Erdoğan ‘millet’ derken ne demek istiyor? / Ahmet Hakan / Hürriyet

FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI YOKMUŞ

BAŞBAKAN Binali Yıldırım şöyle demiş:

“FETÖ’nün siyasi ayağı yok. Gereken temizlik yapıldı.”

Bundan sonra her kim...

“CHP ile FETÖ iç içe” ya da “Meral Akşener FETÖ’cü” falan diye bik biklerse...

Binali Bey’in bu açıklamasını yüzüne çarpmak gerekir.

Kürtler 16 Nisan’da ne diyecek? / Mehmet Acet / Yenişafak

Erdoğan, önceki gün, Diyarbakır'ın, Kürt mahallesinin vicdanına hitap eden önemli bir açıklama daha yaptı.

Şunları söyledi:

“Söyleyecek sözü, projesi, derdi olan herkesle konuşmaya, görüşmeye hazırız. Tek şartımız var. Kimsenin elinde silah olmayacak, kimse bu ülkeyi bölmeye, bu milleti parçalamaya kalkmayacak. Bu kalleş örgüt, çocuğuyla, kardeşiyle, ana babasıyla tehdit ederek kimsenin siyasi iradesini rehin alamayacak”.

Erdoğan'ın bu cümleleri iki tür hatırlatmada bulunuyor:

Temmuz 2015'te yine Erdoğan'ın kendi tabiriyle “Buzdolabında beklemeye alınan” çözüm sürecinin şartlarını, yani, PKK terör örgütünün silahları bırakması, ya da Türkiye sınırlarını terk edip gitmesi şartını.

Özellikle Kürtlere, Kürt mahallesine, gelinen bu noktanın sorumlusunun, emperyalist güçlerin vaatlerine kanarak çözüm sürecini Kürtlerin hayatını da zehir edecek şekilde alan kazanma çabasına dönüştüren tarafın PKK olduğu gerçeğini.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş