Medya Arkası 09.04.2017

Medya Arkası 09.04.2017
Köşe yazarlarının bugünkü gündeminde ABD'nin Suriye'de bulunan Rus üssüne saldırısı ve yaklaşan yeni Anayasa referandumu vardı. İşte günün öne çıkan yazıları:

Eski Başbakanlar neden suskun? / Mehmet Tezkan / Milliyet

Peki, daha önce bu görevleri yapanlar ne diyor? Eski başbakanlar, eski meclis başkanları, Cumhurbaşkanları? Mesela Abdullah Gül…Hem başbakanlık yaptı hem cumhurbaşkanlığı… Mesela bir konferans verse de anayasa değişikliğini bir de onun ağzından dinlesek… Mesela Ahmet Necdet Sezer… Sistemin değişmesini isteyenler onun dönemini örnek gösteriyorlar.. Anayasa kitapçığının atılmasını.. Başbakanla kavga etmesini? Gerilere gidelim.. Mesela Yıldırım Akbulut.. Özal'ın başbakanıydı.. Seçim yüzü görmeden koltuğundan oldu.. Meclis başkanlığı da yaptı.. Hem yürütmenin başı oldu, hem yasamanın.. Deneyimlerini aktarsa, rejim konusunda karar vermemize yardım etse... Mesela Mesut Yılmaz.. Siyaseti bırakmış eski bir başbakan olarak anayasa değişikliğine nasıl bakıyor? Evet mi diyor, hayır mı? Çıkıp konuşsa...Türkiye rejim değiştirmeli mi, mevcut sistemi korumalı mı veya üçüncü bir yol var mı? Mesela Tansu Çiller.. Ne düşündüğünü bilen var mı? Evet mi diyor, hayır mı? Konferans verse.. Eski başbakan olarak siyaset dışı gözle rejim meselesini ele akait Eski Meclis başkanları var.. Eskilere gidersek, 1997'de başkan seçilen CHP'li Hikmet Çetin var.. 2000'de başkan olan MHP'li Ömer İzgi var.. Nedense televizyonlara çıkıp konuşmuyorlar.. Seminerlere katılmıyorlar.. AKP döneminde Meclis başkanlığı yapan, aktif siyasetin içinde olmayan Bülent Arınç, Koksal Toptan gibi isimler var.. Evet mi diyorlar, hayır mı? Hangi madde içlerine siniyor, hangi madde sinmiyor?

Hayır diyenlerin hatası çok çabuk morali bozuluyor / Can Ataklı / Sözcü

Tabii hayırcıların bir de MHP korkusu var. MHP'nin yansının evet oyu vereceğine inananlar sonucun evet lehine olacağını düşünüyor. Oysa MHP'nin çok büyük bölümünün hayır vereceği görülüyor. Aynı şekilde Güneydoğu oylannda da evet'e kayma olacağı inancı taşıyanlar var.

Ancak bölgeden gelen haberler daha önce AKP'ye oy verenlerin bile hayır'a kaydığını gösteriyor. Sonuç olarak, kimsenin umutsuzluğa düşmesine moralini bozmasına gerek yok. En son Gezici araştırma şirketi daha önce hayır oylannı yüzde 54 gösterirken şimdi evet oylarını yüzde 52 olarak açıkladı önceki gün. Ama buna itibar etmeyin. Son günlere girildiğinde bu tür oyunların oynanması şaşırtıcı değil. Hayır verecek olanların yapması gereken tek şey sakince sandığa gitmek oyunu kullanmak ve sayım saatinde sandığına sahip çıkmaktır. Bu kadar basit.

Trump’ın füze kazığını yiyenler / Mehmet Yuva / Aydınlık

Sayın Erdoğan el-hak doğru söyler; "Kişi sevdikleri ile beraberdir." ABD füzelerine derin muhabbet gösteren ve sevdikleri ile beraber olanlan tanıyalım:

15 Temmuz terörist saldırısının arkasında ABD var, İncirlik saldırının merkezidir, ABD terör örgütleri PKK-YPG-PYD ve FETÖ' nün hamisidir diyen AKP sultasının ağır toplan.

Sözcü gazetesi.

PYD Lideri Salih Müslim, PKK VE FETÖ

MHP lideri Devlet Biçeli.

ÖSO, EL Nusra, İŞİD, Sultan Murat Tugayı ve ılımlı muhalefet.

Eyy diye azarladığımız PKK ve FETÖ nün koruyucusu diye eleştirdikleri Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika.

Her şerde bir hayır vardır. Suriye'ye atılan şer füzelerin en hayırlı sonucu sahne önünde birbirlerine eeyyy çekenlerin ABD füzeleri için aynı safta namaza durduklarının fotoğrafını göstermesidir.

Referandumun yeni pratikleri / Muharrem Sarıkaya / Habertürk

Referandum muhalefet anlayışını da farklılaştırdı, ötekilerin bir cephede beraber olabileceğini de gösterdi. Bunun en açık örneği de CHP'nin sol kesimi ile milliyetçilerin, Saadet Partisi'nin muhafazakâr tabanının ve HDP tabanının aynı hedefe kilitlenebileceğin i gösterdi.

Benzer şekilde yakın geçmişe kadar birbirine rakip olan AK Parti ile MHP yönetiminin işbirliğini sağladı; aynı sahada aynı amaç ve söylemde buluşturdu. Yeni aktörleri yaratırken, önemli bir değişimin de önünü açtı. Seçim dönemlerinde kendi bölgelerinde sıkışıp kalan, CHP'nin Deniz Baykal, Muharrem İnce, Fikri Sağlar, İlhan Kesici, Bülent Tezcan'ın da aralarında bulunduğu ağır topları, Anadolu'nun her bir yanında görünür ve etkin oldu. Bugüne kadar AK Parti'nin kadrolarında görülen cevval durum, bu kez kendiliğinden konsolide olan CHP için yaşandı.

MHP'den ihraç edilen "Hayır" cephesindeki Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın, Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan da salon toplantılarıyla Anadolu'da etkin oldu. Yeni siyasi hayatla birlikte, merhum Erkal Zenger ile başlayan "eğlencelik siyasetin" izleyici çeken propaganda modeli, sonrasında sanatçılara, gösterilere yerini bırakmıştı. Bugün ise meydan, medyanın çoğulcu etkin yapısında etkisini kaybetti...

AKP bir karar ver: Trump mı, Putin mi? /Aydın Engin / Cumhuriyet

Bir gün önce Putin’i bağırlarına basıp, Avrupa Birliği’ne ana avrat düz gidip, Trump Amerikası için de “Yav şu Suriye Kürtleriyle iş bağlamaktan vazgeç, yoksa fena olacak” diye rica ile tehdit arası cümleler düzerken, ertesi gün Trump, Suriye rejiminin önemli bir askeri üssünü sabaha karşı bombalayıverince ve Rusya buna açıkça karşı çıkınca tükürdüklerini şapur şupur yalamak zorunda kalıyorlar.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden Rusya ve belki de Çin vetosu geleceği ve bu yüzden de Suriye’ye karşı yaptırım kararı çıkmayacağı anlaşılınca Trump “Benim bir marifet göstermem lazım. Dünya benim ABD devletinin direksiyonuna geçtiğimi artık anlasın” hesabıyla vur emri verdi ve ABD füzeleri Suriye’yi vurdu ya hem AKP organı medya, hem Reis organı medya anında Trump’ı övmeye ve Putin Rusya’sına saydırmaya başladılar...

Nedir oylanacak? /Melih Aşık / Milliyet

Değerli hocamız Prof. Korkut Boratav, referanduma sunulan 18 maddelik pakete farklı bir soruyla yaklaşıyor:

- Dokuz gün sonra karşımıza çıkacak olan Evet / Hayır pusulaları bizlere aslında hangi seçenekleri sunmaktadır?

Yanıtı özetle şöyle veriyor:

- Bana göre anayasa referandumunda bizlere aslında iki soru sorulmaktadır.

 Birinci olarak İslamcı bir rejime geçişin hızlandırılmasını kabul ediyor muyuz?

 İkinci olarak, Türkiye’yi yönetecek olan Cumhurbaşkanı’na sınırsız dokunulmazlık sağlanmasını kabul ediyor muyuz?

- Referandum, Türkiye toplumunun iki büyük bloğunu karşı karşıya getirmektedir. İslamcı ve cumhuriyetçi bloklar…

- Bugün AKP tarafından temsil edilen siyasî İslamcılığın nihaî hedefi bellidir: Bir hayli yıpranmış olan Cumhuriyet’in, ana çizgileriyle Müslüman Kardeşler doktrinine uyan İslamcı bir rejime dönüştürülmesidir.

- Bu “yeni rejim”in tüm öğeleri kesinleşmemiş olabilir; nihaî yapısı zamanla oluşturulacaktır.

Korkut Boratav Cumhuriyet bloğunun hâlâ daha güçlü olduğu inancındadır...

Camiler ibadet yeridir / Mehmet Kara / Yeni Asya

MHP'nin kurucu genel başkanı Alparslan Türkeş'in ölüm yıl dönümü dolayısıyla mezarı başında anılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sosyal medyada mezar başında duâ ederken ki resimleri de dikkat çekti. Merhum Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş'in AKP'ye geçiş macerası herkesin malûmu. Davutoğlu hükümetinde bakanlığı kabul edince partisinden ihraç edilmiş, 1 Kasım seçimlerinde de AKP'den milletvekili seçilmişti. Şu anda Başbakan Yardımcılığı görevini yürütüyor. MHP ile kavgalı olmasına rağmen anayasa değişikliğinde AKP ile MHP'nin "evet  ortaklığı" enteresan bir durumu ortaya çıkardı. Medyaya Erdoğan, Yıldırım ve Türkeş'in kahkahalarla gülen bir fotoğrafı yansıdı. Kimse ne olduğunu bilmezken, Gazeteci-Yazar Abdulkadir Selvi bunun sebebini Türkeş'le konuştuktan sonra öğrenmiş. Ankara'daki miting de geçen olayda "tören anısına imzalanan" kartona hem Yıldırım hem de Türkeş sol elle imza atınca, Erdoğan, "Ooo... Herkes solak. Bunlarla işimiz var" demiş. Tuğrul Türkeş bunun üzerine lâfa girmiş. "Ooo... Bu daha ne ki. Bizden başka Numan Kurtulmuş ile Nabi Avcı'da solak" karşılığını vermiş. Erdoğan'da "Yapma ya" demeye kalmadan espriyi patlatmış ve "Buna sol hükümeti dense yeridir" demiş. Artık buna "sol hükümeti" mi, "solak hükümeti" mi denir? bilemedik. Cumhurbaşkanı "sol hükümeti" yakıştırmasını yapmış. Biz de ilginç bulduğumuz bu kulisi paylaşalım istedik.

 

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş