Medya Arkası (15.04.2014)

Medya Arkası (15.04.2014)
Köşe yazarlarının gündeminde Bahçeli'nin Star ile NTV ortak yayınında yaptığı çarpıcı açıklamalar vardı. İşte günün öne şıkan gazeteleri:

Bahçeli’nin aklı başına çok geç geldi / Can Ataklı / Korkusuz

Kamuoyunun daha önceden baş danışman olduklannı bile bilmediği isimler ortaya çıkarak "Eyalet sisteminden, özerklikten, federal yapıdan" söz etmeye başladılar. Böylelikle nihayet Devlet Bahçeli'nin aklı başına geldi. Oysa neredeyse iki aydır, bunu anlatıyorduk, gizlice yayılan özerklik vaadini anlatıyor ve anayasa maddeleri içine bunun gizlendiğini söylüyorduk. Neyse ki sarayın danışmanlan dayanamayıp açıkladılar da Bahçeli durumu fark etti. Bahçeli "Ben olsam danışmanı atardım" dedikten sonra "Tabii buna ülkücüler ne diyeceklerdir' cümlesiyle ince bir mesaj verdi. Bu mesaj elbette "hayır deyin" anlamına gelmeyebilir. Ancak özellikle kafası karışık olan ve "Genel Başkan evet diyorsa biz de evet demeliyiz" diye düşünen MHP'lileri "hayır" konusunda etkileyeceği de gerçektir. Her ne kadar MHP Genel Merkezi "Bahçeli adına" yaptığı açıklamada "Biz evet demeye devam ediyoruz" dese de Bahçeli kendi bir açıklama yapmadan MHP tabanının kendini "serbest hissedeceğini" söylemek yanlış olmaz. Bu arada Bahçeli danışmanlar sayesinde anayasa değişikliğinin de AKP ile MHP'nin ortak bir çalışması olmadığını, maddelerin bizzat sarayda Erdoğan başkanlığında danışmanlar tarafından yazıldığını da öğrenmiş oldu. Bahçeli'nin AKP'yi tuzağa düşürdüğü görüşüne katılmıyorum ancak çok belli ki gidişat MHP Genel Başkanınm da içine sinmiyordu. Pazartesi sabahı sonuç ne olursa olsun durumu kendi lehine yorumlayabileceği bir konum kazanmış oldu.

Bahçeli ne yapmaya çalışıyor? /İbrahim Kiras / Karar

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin referanduma iki gün kala yaptığı "eyalet" çıkışı bu sürecin en başından beri sürekli sorulan ama bir türlü cevaplanamayan o soruyu bir kere daha gündeme getirdi: Bahçeli ne yapmaya çalışıyor? Önceki akşama kadar Bahçeli'nin Türkiye'yi bugünkü referandum sürecine sokan kritik kararının gerekçesi merak ediliyordu; şimdi referanduma saatler kalmışken merak edilen ise MHP liderinin son düzlükte eyalet meselesini neden gündeme getirdiği sorusunun cevabı. Biliyorsunuz, MHP lideri önceki akşam bir TV yayını sırasında 16 Nisan'dan sonra eyalet sisteminin gündeme gelebileceğine ilişkin açıklamalar yapan cumhurbaşkanlığı danışmanlarına tepki göstermiş ve "Cumhurbaşkanı da buna ses çıkartmıyor, kabulleniyor ise o zaman 2 gün içinde eyalet sistemine karşı olan, üniter yapıda düşüncesi olan Ülkücülerin kararı ne olabilir?" diye konuşmuştu. Referanduma iki gün kala yapılan bu açıklamanın evet oylarını çoğaltmaya yaramayacağı ortada olduğuna göre Bahçeli'nin amacı neydi? Gördüğüm kadarıyla, hemen herkesin aklına gelen ilk gelen ihtimal 16 Nisan akşamında evet bloğunu memnun edecek bir sonucun çıkmayacağının anlaşılması üzerine Bahçeli'nin bir manevraya girişmiş olması. Yani, çıkacak "hayır" sonucunun sorumluluğundan kurtulma manevrası... Bu senaryoya göre, 16 Nisan akşamı veya 17 Nisan sabahı "Anayasa değişikliğini milletimiz onaylamadı; çünkü Erdoğan'ın danışmanlarının dile getirdiği eyalet konusu MHP tabanının evet oyu vermesini imkânsız hale getirdi" diyebilecek Bahçeli ve hatta belki şunu da ekleyebilecek: "Zaten ben de referanduma iki gün kala yaptığım açıklamada Ülkücüleri serbest bırakmıştım." Yani böylece MHP tabanım evet demeye ikna edememiş olması Bahçeli'nin kusuru olmaktan çıkacak.

MHP’lilere ve Türkiye’ye eyalet tuzağı / Orhan Bursalı / Cumhuriyet

Cumhurbaşkanı danışmanı Şükrü Karatepe, Başkanlık kabul edilirse yerel yönetim sistemlerini de değiştireceklerini açıkladı, Çin'i örnek verdi! Çin'de 23 eyalet, 5 özerk bölge ile 2 özel statülü il var. Cumhurbaşkanı, Karatepe'nin yazdıklarının çarpıtıldığını söyledi, dahası "Benden böyle bir şey duydunuz mu, ben ne diyorsam ona bak." dedi. Ortalık yıkıldı, Evet RTE çok net olarak Türkiye'nin nasıl yönetilmesi gerektiğini 2013 ve 2014 konuşmalarında açıklamıştı, mesela: "Dünyada gelişmiş güçlü ülkelere bakarsanız bunların hiçbirinde eyalet korkusu diye bir şey yok, eyalet yapısı çok daha süratle kalkınmayı getirir... O güçlü OsmanlI'da mesela Lazistan eyaleti var, Kürdistan eyaleti vardı, iniyoruz güneye orada da benzer yapılar vardı.. Tamam CHP'yi ayrı düşünebiliriz ama MHP'ye endişe ile bakıyoruz, bir yandan OsmanlIyız diyecek, öbür taraftan buna karşı çıkacak..." Tabii güçlü OsmanlI'nın nasıl sıfırı tükettiğini açıklamıyor! 'Gümbür gümbür yıkıyoruz' Cumhurbaşkanından farklı olarak, danışmanları eyalet sistemi, Çin vb gibi böyle açıklamalar yapabilir mi? Hayır tabii ki, işler Saray mutfağında çoktan kotarıldı. Şu evet çıksın hele! Devrim yapamayınca karşıdevrim yapmaya soyunan diğer bir başdanışman avukat da gümbür gümbür devleti yıkıp yenisini kurmaya başladıkları müjdesini vermemiş miydi? Hey MHP'li seçmen, uyuyor musun hâlâ! Devletin tüm yapısını istediği gibi değiştirme yetkisi, yeni bir devlet kurma yetkisi neden veriliyor Cumhurbaşkanına? Yeni bir idari yapı, adı federal olmadan federatif yapılar vb kurmak için... Bahçeli bunu bilmiyor mu, biliyor, peki MHP'li seçmeni aldatmak niye? ABD Türkiye'yi bölmek istiyor mu? İstiyor mu istemiyor mu?

Devletin bahçesinde eyalet kurmak / Tarık Şengül /Birgün

Bu noktada zaten diken üstündeki Devlet Bahçeli'nin Karatepe'nin azlini istemesi ve aksi durumda milliyetçi refleksin gereğini yapacağını söyleyerek, bir son dakika ültimatomu vermesi şaşırtıcı değil! Bahçeli infial halinde söyleniyor; "şimdi bir danışman kalkıyor, bir eyalet sisteminden bahsediyor. Öyle bir açıklamayı yapan insanlar ya Adalet ve Kalkınma Partisinin hedefini sabote ediyorlar veyahut da bir iç pazarlıkla görevlendirilmiş konuşmacılar mı bunlar? Bunları zaman gösterecek. İyi de zaman gösterince ne olacak? arsayalım ki bu bir pazarlık. Pazartesi gününden itibaren Bahçeli'nin elinde bu duruma itiraz edecek hangi araç kalacak? MHP'nin destek verdiği Anayasa değişikliğinin ilgili maddesiyle Cumhurbaşkanı'na birden fazla idari birimi birleştirerek, yeni idari birimler kurma yetkisi verilmiyor mu? Veriliyor. Cumhurbaşkanının Yerel Yönetimler konusundaki başdanışmanı bu sözleri ediyor mu? Ediyor. Gerisi? Bahçeli haklı, gerisini zaman gösterecek! Demokratik bir ortamda eyalet sistemi de dâhil birçok şeyi tartışabilirsiniz. Ancak, ne TBMM'de, ne de sonrasında, ne yazık ki Bahçeli'nin de parçası olduğu evet cephesi değişiklik paketinin içerinin tartışılmasına izin vermedi. Geldiğimiz noktada da, Bahçeli o değişikliğin içeriğini değil, bu içerikle neler yapabileceklerini gündeme getiren Karatepe'yi tartışıyor! Sonra da, çaresizlik içinde "zaman gösterecek" diyor! Bu haliyle Devlet Bahçeli kişisel bir trajediye koşuyor; mesele Türkiye'nin bu trajedinin parçası olup olmayacağı! Ona da büyük ölçüde MHP tabanı karar verecek.

Fotofiniş / Rauf Tamer / Posta

Anahtar parti MHP... Referandumun kaderini o belirleyecek. Türkiye'nin yönetim sistemine yarın o karar verecek. Milliyetçi bir parti için yüksek bir görev bu. Bütün Türkiye, yarın onun iki dudağı arasından çıkacak olan kelimeyi heyecanla bekleyecek. ? Referandum faslını bugün burada kapatıyorum. İki aydır siz de bıktınız, biz de... Pazartesi den itibaren normal gündem e dönelim. Birikmiş konular var. * Hepsi sırada bekliyor. ? Eminim ki, herkes her işini ertelemiş "hele şu referandum bir geçsin" diye savsaklamıştır. Sigarayı bırakacak olanların bile referandum ertesine tarih düştüklerini görüyoruz. Öyleleri var ki, doktora gidecek ya da rejim yapıp kilo verecek, spora başlayacak ama hele şu referandum bir geçsin. ? Neyse... Bu da geçiyor. Pazartesi tekrar hayat başlıyor. Yeter ki siz yarın oy kullanın. Zaten bu kampanyada en güzel slogan neydi? - Sandığa git.

Nazlı Çelik’in talihsizliği /Ali Eyüoğlu / Milliyet
Star TV ile NTV ortak yayında. Canlı yayının konuğu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. Star TV Haber Genel Yayın Yönetmeni ve ana haber sunucusu Nazlı Çelik soruyor, Bahçeli yanıtlıyor. Canlı yayının sonunda Çelik, "Dizi izliyor musunuz?" diye sordu MHP liderine. Bahçeli, Star TV'nin dizilerinden birini değil, ATV'deki "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz"ı söyledi. Çelik, belki bu sefer bizim kanaldan bir dizi söyler umuduyla olsa gerek, "Başka var mı?" diye yeni bir soru yöneltti. Bahçeli bu kez "Efsane" dedi. "Adı Efsane", Kanal D'nin dizisi ya, Nazlı Çelik, aynı konuda bir soru daha sormadı Bahçeli'ye.

Bahçeli ve FETÖ Devlet Bahçeli  / Güngör Mengi / Vatan

"MHP içinde FETÖ ile ilişkili olanlar vardır. Bizim içimizde birkaç tane olduğunu biliyorum. FETÖ 8 ayak üzerine kurulmuş, bunun içinde siyasi ayağın olmaması mümkün değil" dedi. Madem ki siyasi ayağın olduğunu ve kendi partisi içindekileri bildiğini söylemektedir, bu konuda neden girişimde bulunmadı? FETÖ jûizünden bu ülke neler çekti, Bahçeli "bildiği bu isimleri" şimdiye kadar açıklamalı değil miydi? Kendi partisi ve diğerleri içindeki "siyasi ayağın" ortaya çıkarılması için çalışmalı değil miydi?  Adalet sağlanmadan ve gerçekler ortaya çıkmadan referanduma gidilmesinin sorumluluğunu taşıyor.
 

Kullanılmayan bir oy iki oy değerinde / Tunca Bergin / Milliyet

Çünkü bir oy her seçimde önemli ama bu kez doğrudan sonucu ve 80 milyonun kaderini etkileyecek değerde. Nasılını YSK'nın CHP'li üyesi Av. Mehmet Hadimi Yakupoğlu şöyle anlatıyor: "Bu seçim türü yani halk oylamasında biri yurt dışı 86 seçim çevresindeki bütün geçerli oyların hepsi bir kazana, torbanın içine atılıyor içinden bir fazla olan da kazanıyor. Oysa son milletvekili seçiminde ne oldu? Kullanılan geçerli oyların en fazlası sıralaması AKP, CHP, MHP ve HDP olarak gerçekleşti. Ama milletvekili dağılımında 4. parti konumundaki HDP, 3'iıncü sıradaki MHP'den az oy almasına rağmen daha fazla milletvekili çıkardı. Çünkü o milletvekili seçimiydi, bölge bölge belirlendi. Ancak burada öyle değil en çok oyu alan kazanacak. Yani bir oy gerçekten çok önemli." Peki katılım oranının sonuca etkisi? "Çok... Örneğin, bir sandıkta 10 tane seçmen var, 6'sı hayır düşünüyor, dördü evet düşünüyor. Hayırcıların şu ya da bu sebeple yarısı gitmezse dörde üç evet kazanır. Ya da ya dördü tersine çevirin, 6 kişi evet, 4 kişi hayır diyecek olsun, evetlerin üç tanesi gitmezse hayır kazanır. Matematik ortada.

 

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş