Medya Arkası (17.04.2014)

Medya Arkası (17.04.2014)
Köşe yazarlarının bugünkü gündeminde referandum sonuçları ve MHP seçmeninin tercihleri vardı. İşte gündemle ilgili öne çıkan yazılar:

Ne hezimet ne zafer / Nihal Bengisu Karaca / Habertürk

İlk tespit: Görülen o ki, Devlet Bahçeli'nin "eyalet sistemi" tartışması üzerine yaptığı son çıkışı zaten kafası karışık olan MHP tabanı için işaret olarak algılandı. Kürtler, beklendiği oranda "Hayır" demedi, beklenmedik oranda "Evet" dedi. Ortaya çıkan "Evet" oranı, Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı yapan oy oranını andırmakta. Bu evet, Erdoğan'ın oyundan ibaret. Söz konusu "Evet"in, ortaya konulmuş modelden bağımsız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın toplumun gönül hafızasında tekabül ettiği meskene verildiğini düşünüyorum.
 

Referandum sonrası siyasetin ilk gündemi / Fatih Çekirge / Hürriyet

AK Parti açısından bakınca... Son seçimlerde oylannı yeniden artıran AK Parti MHP desteğiyle birlikte yüzde 55'ler civannda oy bekliyordu. Olmadı. AK Parti elbette bunu kendi içinde değerlendirecektir. AK Partinin özellikle büyük şehirlerde etkili olamaması, ciddi bir kaygı olarak not edildi. MHP, güçlü olduğu illerde beklediği sonucu alamadı. Bu da MIHP içinde önemli bir tartışmaya neden olacaktır.

Sandığın kararı Erdoğan / Mustafa Karaalioğlu / Karar

Tek tek illerin oy haritasını değerlendirmek için erken ama görünen o ki partiler kendi saflarını sıklaştırdılar. AK Parti tabanında beklenen büyük fire olmadı; olan kayıpları da MHP telafi etti. AK Parti+MHP havuzu yüzde 63-65'lerdeydi. Ancak sandıktan çıkan sonuç bu büyük gücü yansıtmadı. Referandum sonucu AK Parti'deki kaybın MHP tarafından tamamlandığını gösteriyor. Şu an kestirmek zor ama belki 3-4 puanlık bir katkı oldu. Ama öte yandan MHP'nin büyük çoğunluğu da Bahçeli'nin ısrarına ve süreçteki rolüne rağmen 'hayır' dedi. Bir başka ifadeyle AK Parti seçmeninde yaşanan 3-4 puanlık kayıp MHP'den tamamlandı.

Bundan bizi ne bekliyor? Abdülkadir Selvi / Hürriyet

AK Parti bu referandumda MHP'den beklediği desteği alamadı. MHP ile yapılan işbirliği bir sinerji oluşturmadığı gibi bazı dönemlerde AK Parti'niıı aleyhine işledi. Referanduma 3 gün kala Bahçeli itin ortaya attığı eyalet tartışmasında olduğu gibi. MHP lideri bombanın pimini çekip, Erdoğan ın kucağına bıraktı. Referandumda AK Parti güçlü olduğu yerlerden oy aldı, MHP'nin sahillerden bir katkısı olmadı. MHP seçmeni Bahçeli ye oy vermedi. Referandum sürecinde konuştuğum Meral Akşener. yeni parti konusunu 16 Nisan'dan sonra değerlendireceğini söylemişti. 17 Nisandan sonra Akşener in yeni bir parti kunıp yola çıkmasının önü açıldı. Eğer erken seçime gidilmezse, MI IP'nin barajın altına düşme korkusundan dolayı gidilmez.

Sandıktan birlikte yaşama talimatı / Mehmet Ocaktan / Karar

Bu seçimin belki de en dikkatli okunması gereken tarafı, AK Parti-MHP ittifakının ortaya çıkardığı fotoğraftır. Zira matematiksel olarak bakıldığında iki partinin 1 Kasım seçiminde aldıkları oy toplamı yüzde 63'ler civarındadır. Bu açıdan bakıldığında matematiksel sonuçlar çok parlak değil. Ayrıca ortaya çıkan sonuç, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının da bir tık altındadır. Bu arada, kritik eşiğin aşılmasında MHP oylarının önemli bir rol oynadığının altını özellikle çizmek gerekiyor. Bu fotoğrafa bakarak söylemek gerekirse, bundan sonraki süreçte gerek iktidarın oluşumunda, gerekse yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti-MHP ittifakı artık elzem hale gelmiştir, başka türlüsü de mümkün değildir. Bu tablodan MHP oylarını çıkardığımızda, sonuçlar AK Parti açısından bir iç muhasebeyi gerekli kılmaktadır.

Referandumun siyasi sonucu / Mehmet Tezkan / Milliyet

Referandumun siyaseten kaybedeni yok mu diyeceksiniz? Vardı.. MHP.. Erzurum hariç, MHP'nin güçlü olduğu bütün illerde hayır oyu çıktı.. Örnek Adana.. Örnek Balıkesir.. Sonuç şu.. MHP'nin genel merkezi evet dedi.. MHP'nin tabanının yüzde 80'i hayır oyu verdi.. MHP'yi zor günler bekliyor.. ? Siyaset bugünden itibaren başka faza geçti.. Kulvar değiştirdi.. 2019'a odaklandı. 

İktidar meşruiyeti zayıfladı / Prof. Dr. Sencer  Ayata / Birgün

Türkiye kesinlikle demokratik olmayan adil olmayan bir seçim yaşadı. AKP referanduma oy toplamı yüzde 63'ü bulan MHP ittifakı ile girdi. Yüzde 13'lük bu kayıp AKP için bir hezimettir. Bu, Pirus zaferi bile değildir. Büyükşehirler ve seçim coğrafyası açısından da açıkça görülen şudur ki, sosyo-ekonomik bakımdan gelişmiş Türkiye başkanlığa 'Hayır', az gelişmiş Türkiye ise 'Evet' demiştir. AKP gelişen Türkiye'yi kaybetmiştir.

Her dönemin sonu, yeni dönemin başlangıcıdır / Orhan Bursalı / Cumhuriyet

Her dönemin sonu, yeni dönemin başlangıcıdır, demokrasi ve gerçekler bekleyebilir! Asla eşit olmayan bir kampanyanın sonucunda, yüzde yüzümüzün hayatını etkileyecek, ülkemizin gelece- { ğini belirleyecek bir referandum yaşadık ve yeni bir dönem başlıyor. AKP umduğu büyük çoğunluğu bulamadı. MHP desteğine rağmen toplam Evet oyları yüzde 51 'in hemen üzerinde. İki partinin toplamı, bir Cumhurbaşkanı seçimi sonucuna ulaşamadı. Burada AKP oylarının yüzde 44'ler ve altına indiği söylenebilir. MHP I parçalandı, parti koltuk değneği oldu, her önemli zamanlardaki gibi... Tabii CHP'nin çok önemli jtirazları var, tüm şüphelerden arınmış bir sonuç alınmadığı sürece seçimler üzerinde şaibe ve tartışma sürer. YSK çok tartışmalı bir karara imza attı. Sonuçlar Hayır'ın lehine olsaydı, AKP bugün kıyameti koparıyor olacaktı! Ama zaten böyle bir referandumun kendisi tartışmalı. Sonuçlar böyle kesinleşirse, rejim değişti: Yetkisi - önemi azaltılan Meclis, Tek Adam'ın altında olacak...

Bahçeli ve Kılıçdaroğlu hemen istifa! / Sabahattin Önkibar / Aydınlık

Referandumun tartışmasız mağlubu Devlet Bahçeli'dir. İl il sonuçlar ortada, Bahçeli AKP ve evet'e oy kazandırmak bir yana, kaybettirmiştir ki İstanbul-Ankara-İzmir ve Ege oyları bunun delilidir... Buradan hareketle 17.kere mağlup olan Bahçeli derhal ama derhal istifaya mecbur ve mahkümdür zira oy potansiyeli artık yüzde bir değildir. 8.yenilgisini alan Kemal Kılıçdaroğlu da aynı şakilde hemen bugün istifa etmek zorundadır. Bunu yapmayıp direnirse asla demokrat olmadığını .tersine CHP'yi bölmek ve Tayyip iktidarını sürdürmek için emperyal görevli olduğunu kanıtlamış olacaktır. Söyleyin Allah aşkına , Kılıçdaroğlu'nun kampanya boyunca oy getirecek tek bir sözü ve atağı olmuş mudur? Tersine yaptığı gaflarla Erdoğan ile Binali Yıldırıma malzemeler sunmuştur. Ve hüküm:Tam ortasından bölünen Türkiye'nin geleceği bağlamında karamsarım,dilerim yanılırım...Bugünden itibaren ülkeden beyin ve sermaye kaçışları başlayacak yazık!

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş