Medya Arkası (20.04.2017)

Medya Arkası (20.04.2017)
Köşe yazarlarının bugünkü gündeminde referandum sonuçları ve MHP seçmeninin sandıktaki tavrı vardı. İşte günün öne çıkan yazıları:

Erdoğan’ı korkutan senaryo / Can Ataklı / Korkusuz

Referandumdan sonra MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin yaptığı konuşma yandaş medyada pek görülmedi. Görenler de Bahçeli'nin "tarih yazdık" cümlesini almışlar. Oysa Bahçeli üstü kapalı biçimde MHP'de hiç fire olmadığını, tam kadro evet oyu verdiklerini söyleyerek "MHP'nin yüzde 80'inin hayır oyu kullandığını" iddia edenleri ahlaksızlık, alçaklık, rezillikle suçladı. Hesapta bu sözler medyadaki bazı kişilere yönelik gibiydi ama herkes biliyor ki asıl muhatap AKP. Çünkü daha referandum gecesi AKP üst katlarından "MHP yeteri kadar destek olamadı yoksa sonuç böyle olmazdı" sözleri yükseliyordu. Sonuçta MHP seçmeninin büyük oranda hayır oyu kullandığı biliniyor. Bahçeli'nin çırpınması boşunadır. Tabii burada asıl karar sahibi Erdoğan olacak. Başkent kulislerinde söylenenlere' göre Erdoğan resmi sonuç açıklandıktan sonra hükümeti değiştirecek. Daha önceki haberlerde bu hükümete bazı MHP'lilerin gireceği söyleniyordu. Bakalım yeni hükümette MHP'li bakan olacak mı? Daha önemlisi MHP'ye verilen "devlette kadro" sözü tutulacak mı? Bana göre bu söz tutulabilir. Çünkü Erdoğan'ın 2019'da da MHP'ye ihtiyacı var. Şimdiden bakanlıklar vererek MHP tabanının "Hep muhalefette kalacağımıza bu nimetten yararlanalım" diye düşüneceğini hesap edebilir.

Kim Kazandı / Muharrem Bayraktar / Yeni Mesaj

Öyle bir referandum yapıldı ki, kaybeden yok, herkes kazandı! Herkes zafer nutukları atıyor. AKP'ye sorarsanız "evetler fazla çıktı, maçı kazandık." MHP'ye sorarsanız "bu sonuç MHP'nin eseri. MHP'lilerin oylarıyla evet çıktı." CHP'ye sorarsanız "seçim şaibeli, iki buçuk milyon mühürsüz oy var, zafer hayır'ın!" Özellikle MHP'ye çok şaşırıyorum zira Devlet Bahçeli neredeyse "evet cephesinin yüzde 15 oyu bizim tabandan geldi" diyecek. Diyecek de "kedi buysa et nerede, et buysa kedi nerede?" diye soranlar çıkıyor.

Masal anlattınız hep  / Selçuk Erez / Cumhuriyet

İyi, güzel de bu millet 2015'in Kasım ayında AKP'ye yüzde 49, MHP'ye yüzde 13 oranında oy vermiş olduğu halde şimdi bu iki partinin savunduğu "Evet"e neden yüzde 51 oy verdi? Usulsüzlükler yapılmasaydı bu yüzdenin 45 olabileceğini söyleyenler az değil. Bir buçuk yıl içinde halkın onayı neden bu kadar azaldı? Yoksa her mahallede giderek çoğalan "satılık", "kiralık" levhalarının yansıttığı ekonomik sıkıntılar mı bunun nedeni?

İstanbul’daki Hayır oyları kimden geldi? / Sedat Ergin / Hürriyet

1 Kasım 2015 seçimleri baz alınırsa, AK Parti+MHP ittifakının İstanbul'da 5 milyon 311 binlik bir oy potansiyeli olduğu varsayılabilir. CI İP ile HDP 'hayır' cephesi olarak alındığında ancak 3 milyon 727 binlik bir potansiyel ağırlık oluşturabiliyor.

Buna karşılık referandumda 'hayır' oylanılın 4.7 milyona çıktığı dikkate alındığında, HDP-CHP ekseninin zaten var olan oy potansiyeline tam 1 m'ılyon oy eklendiği görülüyor. Bu önemli artış nereden kaynaklanıyor?

Öncelikle 211 bin dolayında yeni seçmenin denkleme girdiğini not edelim. Ayrıca, düşük oy oranına sahip diğer partilerin önemli bir bölümünü de hayır' oylarına ekleyelim. Bu faktörlerin dışında AK Parti+MHP ittifakının 1 Kasım'daki toplamuxla çok önemli miktarda bir erimenin meydana geldiğini görüyoruz. 'Evet' oylanılın yaklaşık 4.4 milyonda kaldığı hatırlandığında, AK Parti+MHP ittifakı 5.3 milyonluk potansiyelinin 830 bin kadar altına iniyor 16 Nisan''da.

AK Parti böyle ihanet görmedi ! / Recep Yazgan / Diriliş Postası

MHP'nin, sandığa tekabül eden oylarının rengini tartışmak EVET'çilerin kendi hatalarını örtmesinden, görmezden gelmeye çalışmasından başka işe yaramaz. Asıl soru, AK Parti'nin ne kadar oy kaybı oldu, MHP ve HÛDA PAR bunun ne kadarını telafi etti? Bir diğer soru da şudur; yapılan FETO operasyonlarıyla birlikte yapılmayan üst düzey FETÖ operasyonları sandığa ne kadar HAYIR taşıdı?

Halk kime ne mesaj verdi?   / Mustafa Karakaş / Doğru Haber

Halk kime, ne mesaj verdi? Referandum'dan kim ne ders çıkarır bilmem. Seçmen tüm taraflara verdi mesajını ama anlaşılan CHP her zaman yaptığı gibi mesajı almayacak ve ülkeyi gerecek. Gelelim seçmenin verdiği mesajlara AK Partiye; - Milliyetçi bir dil kullanma. Kullandığın o dil az daha referandumun sonucunu olumsuza çevirecekti. - Teşkilatlar iflas etmiş. Acilen bir revizyona git. - 2002 yılındaki ruh kaybolmuş. - Seni MHP ile değil; İslamcı çizgide siyaset üreten partilerle yan yana görmek istiyoruz.  Erdoğan olmasa sana oy vermem diyor.

AK Parti-MHP ittifakı başarısız mı? / Vedat Bilgin / Akşam

AK Parti-MHP ittifakı başarısız mı? Referandum sonuçları üzerine yapılan tartışmaların merkezinde yer alan, bu konuyu tartışanların çoğu zaten neredeyse yeminli milliyetçilik ve muhafazakârlık düşmanlarından oluşan bir kadronun mensuplarıdır. Onların bir kısmı özellikle Genel Başkan Devlet Bey'in bütün gayretlerine rağmen MHP'lilerin referandum da gerekli desteği vermediğini iddia etmektedirler. Bazıları ise 'AK Parti MHP ile birlikte bu değişim projesini gündeme getirdiği için Güneydoğu'da yaşayan Kürt kökenli seçmenlerden gerekli oyu alamamış olduğunu' iddia etmektedirler. Oysa AK Parti-M H P işbirliğinin başarısı ortadadır. Bu başarı içinde hangi partinin ne kadar oyu olduğu ya da MHP'nin katkısının ne oranda olduğunu tartışmak çok anlamlı değildir çünkü elde kesin veri bulunmamaktadır.

Safları gönülden sıkıştırma zamanı / Hakan Albayrak / Karar

"AK Parti'den önemli bir kaynak", Hürriyet gazetesine yaptığı değerlendirmede, "MHP'den 3, HDPden 1,5 puan oranında destek görünüyor" demiş...

Bu hesabm doğru olduğunu ve geriye kalan yüzde 47'nin tamamının AK Parti seçmenleri olduğunu var sayarsak, Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti'ye oy veren yüzde 49,5'ten 2,5 puan eksildiğini kabul etmemiz gerekir.

MHP'nin "Evet"teki payının en az 4 puan olduğunu ileri sürenler de var, gerçekten öyle ise AK Parti'deki kayıp 3,5 puandıtve geriye yüzde 46 kalır.

Biz iyimser olalım, birinci tahmini tercih edelim...

Oy kaybı oranı ilk bakışta atla deve değil ama "bıçak sırtTnın adeta kural haline geldiği bir siyasi atmosferde bu kaybın telafisi hayatî derecede önemlidir.

Aslında daha referandum kampanyası sürecinde önlenebilirdi ve önlenmeliydi bu kayıp.

Muhafazakar oylar nereye kayıyor? / Hüseyin Akın / Milli Gazete

Anketörler savrulma ihtimali düşük vasat topluluklar üzerinde daha bir sonuca varmaya yakındırlar. Sadece siyasilerin dili değildir değişen, aynı zamanda seçmenlerin de propagandalardan bağımsız tavırları da değişmiştir. MHP oylarının beklenildiği gibi "evet" bekleyenlerin sandığına yansımaması, Güneydoğu oylarının çok fazla bir çalışmaya gerek kalmadan HDP'den "evet"e doğru kayması "bak şu kaderin cilvesine!" diyerek geçiştirilecek basitte bir vaka değildir. Siyasi coğrafyalar da fiziki coğrafyalar gibi soğuktan ve sıcaktan etkileniyorlar galiba.

Türkiye’nin gündemi /Güngör  Mengi / Vatan

MHP'li muhaliflerin ve CHP'nin, Yüksek Seçim Kurulu'nun referandum öncesi kendisinin ısrarla vurguladığı, yurt dışı oylamada uygulanan ve yasayla belirtilmiş "sandık kurulu mühürü olmayan oy geçersizdir" kuralının sandıklar açıldıktan sonra yine YSK tarafından değiştirilmesine yaptıkları itirazlar bitmiyor. CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke "16 Nisan'da yapılan mühürsüz seçim yok hükmündedir, hukuka aykırıdır" dedikten sonra "gerekirse Meclis'ten çekileceklerini" de söyledi. Bu konuşmanın arkasından CHP Grup Başkanvekili Levent Gök "MYK'da sine-i millete dönmenin benimsenmediğini, CHP'nin Meclis'te kalacağım" bildirdi. AYMveAİHM Çok sayıda vatandaşın ve hukukçuların adliyelerin ve YSK'nın önünde itiraz için uzun kuyruklar oluşturduğunu medyadan izledik.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş