Mehdi Bey, AKP'nin şifrelerini açıkladı!

A+A-
Arslan BULUT

AKP'nin 14 yıldır ne yapmak istediğini, Tayyip Erdoğan pek çok defa açıklamıştır ama konuyu başka mesajlarla birlikte ele aldığı için esas strateji, hep gözden kaçmıştır. AKP'nin ana şifrelerini bu defa Mehdi Eker açıkladı. Hem de yurt dışında!

Mehdi Eker, Almanya'nın Essen kentinde düzenlenen "Türkiye'nin Kürt Sorunu Algısı ve AK Parti Dönemi 2002-2016" konulu programda, "AK Parti kurulurken Türkiye'nin ekonomi ve enflasyon, inanç ve özgürlükler ve Kürt meselesi olmak üzere 3 temel sorunu vardı. Bu sorunlar mevcut sistemden kaynaklanıyordu. Sistem reforme edilip yenilenirse yani daha demokratik bir sistem inşa edilirse, ekonomide daha rasyonel, yapısal reformları ihtiva eden bir ekonomik reform paketi benimsenir ve uygulanırsa, bu 3 sorun ortadan kalkar. AK Parti'nin programında bunlar vardı" dedi ve Oslo'da başlayan açılım sürecinden ve o programı ABD'den kimin gönderdiğinden hiç bahsetmeden yaptıkları değişiklikleri anlattı..

***

Mehdi Eker, "Bizim düşüncemizde Kürt, Türk, Arap, Laz, Çerkes, Boşnak.., böyle bir şey yok. Biz hepimiz Allah'ın yarattığı kullarız, bu coğrafyada aynı kaderi, aynı tarihi, aynı kültürü, aynı değerleri, aynı inancı paylaşmışız. Bin senedir bu paylaşım devam ediyor. Ne zaman problem olmuş, Cumhuriyet döneminde benimsediğimiz Fransız devriminin ilkeleriyle bir sistem inşa ettiğimiz ve kendi referanslarımızdan uzaklaştığımız, bizi var eden ve bir arada tutan değerlerimizi uygulamadığımızdan dolayı bir sürü sorunla karşılaşmışız" diye konuştu.

Mehdi Eker, konuşmasını, "Sistem düşman üretiyordu, düşman üretme üzerine kuruluydu. Hatalar yapıyordu, yanlışlar yapıyordu, vatandaşı kendine düşman ediyordu. Barış ve kardeşliğin şifrelerini yeniden kurabilelim. Bu iradeyi ortaya koyalım. Bu irade bizde var, kurumsal olarak AK Parti'de var. Kuşkusuz bizim Kurucu Genel Başkanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, onun yol arkadaşlarında, kadrolarında ve hepimizde bu var. Biz bunu yaşatmanın mücadelesindeyiz." diyerek tamamladı.

***

Neymiş? AKP'ye göre, bütün sorunlar, Fransız modeli sistemden kaynaklanıyormuş? Yani Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş felsefesinden! Peki o felsefe neye dayanır? "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denilir" diye milletin tanımını yapan ve birliği, "Türk Milleti" olarak birleşmekle sağlayan Atatürk'e dayanır.

2. Abdülhamid'e sarılmalarının sebebi budur! 2. Abdülhamid, Hıristiyan teba ayrılmaya başlayınca devleti kurtarmak için İslâmcılığı birleştirici siyaset olarak uygulamış ama başaramamıştı. Çünkü Arabistan çöllerindeki bedevilerin liderleri, Müslümanların birliğini değil İngiliz altınlarını istiyordu. Kısacası düşmanı, sistem değil, İngilizler üretiyordu. Bugün de bölücülük üreten, Hasan Atilla Uğur'un uyardığı gibi İngiliz aklıdır!

***

Şimdi AKP sözcüleri, cumhuriyetin millet temelli birliğini yıkarak, İslâm temelli bir devlet oluşturmaya çalıştıklarını söylüyor. "Türk yok" diyerek Türklüğü kendilerine düşmanlaştırıyorlar. Düşmanlığı üreten AKP'nin ta kendisidir!

Anıtkabir'e kafeterya ve çocuk parkı yerleştirmelerinin, "En doğru en hakiki tarikat medeniyet tarikatıdır" diyen Atatürk'ün kabrine saygısızlık etmelerinin sebebi de budur. Başlangıçta Ankara'yı "şer merkezi" olarak gördüklerinden, Washington ve "Brüksel'in şefaati"ne sığındılar. Şimdi, TSK'yı devre dışı bıraktıklarına inandıkları için artık daha açık konuşuyorlar. Öyle ki "ehlisünnet" dedikleri cemaatlerle resmi toplantı düzenliyorlar! Oysa tekke ve zaviyeler kapatılmıştır. Yaptıkları suçtur.

Türkiye'yi işgal girişiminde bulunan FETÖ'yü tasfiye ederken, onlarla aynı menzilin yolcusu olduklarını da itiraf ediyorlar. Bu zihniyet de FETÖ gibi tehdit değil mi?

  • Yorumlar 33
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları