Mehmed Çavuşoğlu’na armağan

A+A-
Ahmet SEVGİ

“İnsan Denen Meçhul” (Alexis Carrel) ve “İnsan Tabiatını Tanıma” (Alfred Adler) adlı eserler gençliğimde okuduğum ilk kitaplardan ikisi... Ogün bugündür “insan”ı tanımaya çalışıyorum. Kanaatim odur ki insanı tanımada en önemli ölçü “vefâ”dır. Bir insan vefâkâr mı, onunla dost da olabilirsin, arkadaş da olabilirsin, komşu da olabilirsin; gözün arkada kalmaz. Lakin menfaatine düşkünler, çıkarı için hemen arkadaşlarını satanlar yok mu? Padişahın kızı/oğlu da olsa bu tip insanlara yaklaşmayın derim. Bir de Koca Ragıp Paşa’nın ifadesiyle “Herkesle dost olan bukalemun tıynetli kişilerden uzak durun, onlardan vefâ gelmez.” 
“Hezâr ahbâb olan ehl-i televvünden vefâ gelmez.” 
Bu düşünceler, Ordu Üniversitesi’nin vefâkâr mensupları tarafından Ordu’nun yetiştirdiği değerli bilim adamlarımızdan merhum Prof. Dr. Mehmed Çavuşoğlu anısına tertip edilen “Uluslararası Klâsik Türk Edebiyatı Sempozyumu” bildiriler kitabını karıştırırken canlandı zihnimde.
Büyük boy, 862 sayfa tutarındaki bu güzel eserde, protokol konuşmalarını müteakip 82 bildiri yer almaktadır. Ayrıca eserin sonuna “Değerlendirme Oturumu”nda yapılan konuşmalar da ilâve edilmiş.
Sizlerin de takdir edeceğiniz üzere, bildiriler daha çok ilgililere hitap eden metinlerdir. Söz konusu eserin özellikle Eski Türk Edebiyatı alanında çalışanların kitaplığında muhakkak bulunması gerektiğini vurguladıktan sonra  “protokol” ve “değerlendirme” konuşmalarından birer pasaj sunmak istiyorum:
1935 yılında Perşembe ilçemizin Saray Köyü’nda doğan Prof. Dr. Mehmed Çavuşoğlu, 1987 yılında bir bilim adamı için oldukça genç sayılabilecek yaşta, elim bir trafik kazasıyla aramızdan ayrıldı. 2012, onun ölümünün 25. yıldönümü... Bilimsel bir faaliyet, vefâ duygusuyla birleştiğinde çok farklı anlamları da içinde barındırır. Biz, Üniversite olarak, milletimize ve millî kültürümüze büyük hizmetler etmiş böyle büyük bir bilim adamını, bilimsel bir faaliyetle anmak istedik.
Sempozyumu anısına ithaf ettiğimiz Prof. Dr. Mehmed Çavuşoğlu Hocamız, ilimizde doğup büyümüş, çocukluk yıllarını bu topraklarda geçirmiş ilimizin yüz akı şahsiyetlerden biridir. (Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Üniversitesi Rektörü)
“Âlimin ölümü, âlemin ölümüdür”  derler. Ama Çavuşoğlu Hoca ölmemiş, onu görüyoruz. Bir âlem bırakarak arkasında göçüp gitmiş. Bu kadar güzel insanı toplayabilmiş. Ne mutlu ki bu şehirden çıkmış. Ne mutlu ki bizim anabilim dalımızdan güzide bir insan bizleri bir araya getirebilmiş. Geçen sene Temmuz ayında biz yine bir güzel insanı, Haluk İpekten Hocayı yâd etmiştik Antalya’da. Aslında bu tip güzel insanları yâd etmek, kişinin manevi dünyasında ahde vefâ duygusunu da gösteriyor. Biz biliyoruz ki hepimiz göçeceğiz, hiç kimse kalmayacak ama acaba şu kısacık misafirlikte ne bırakabiliriz geride? Güzellik, iyilik, ilim, irfan ve inanç adına, emek adına... Herhalde onu hesapta tutmak lazım; şanı, şöhreti değil. (Prof. Dr. Atabey Kılıç)
Kâmî “Varak-ı mihr ü vefâyı kim okur kim dinler” diyorsa da Allah’a şükür vefâ da var, geride hoş bir sedâ bırakan fazilet sahibi zevatı hayırla yâd edecek vefâkârlar da... Ordu Üniversitesi mensuplarını ve sempozyuma bildirileriyle katkı sağlayan bilim adamlarını tebrik eder bu vesile ile aziz hocamız Mehmed Çavuşoğlu’na da C. Allah’tan rahmet niyaz ediyoruz. Makamı cennet olsun...

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları