Mehmetçik

A+A-
Afet ILGAZ

“Paramız vardır, ordu yaparız. Paramız bitti, ordu dağıldı. Benim için böyle bir mesele yoktur. Efendiler, para vardır, para yoktur, ister olsun, ister olmasın, ordu vardır. Bunu bir misal ile arz etmek isterim. Bendeniz ilk defa bu işe başladığım zaman, en akıllı ve düşünen arkadaşlarım bana sordular, yahu paramız var mıdır? Yoktur. Silahımız var mıdır, yoktur. Yoktur, dedim. Ne yapacaksın dediler, ordu olacak ve bu millet bağımsızlığını kurtaracaktır dedim. Dolayısıyla hepsi oldu ve daha olacaktır.”  (Atatürk’ün bütün eserleri, Kaynak Yayınları)
Oktay Yıldırım’ın  “Mehmetçik”  adlı eserini okuyorum. Alt başlık “Tarihsel ve İdeolojik Kökeni”  “Silivri Cephesi” den yazıyor.
Türk ordusu ve tesirlerini ta, MÖ 141’e dayandırarak anlatıyor bu şaşırtıcı etkileri. Çin’liler Hun ordusunu taklit ediyor. Sezar ilk bozkır tipi süvari birliğini kuruyor. Diğer Roma hükümdarları bu taklite devam ediyor.

***


Oktay Yıldırım Atatürk’ün para, ordu ve savunma hakkındaki tahlilini alıntıladıktan sonra:
 “Eğer vatan hudutları para karşılığında korunursa, daha fazla para karşılığında satılabilir, bunu unutmamak lazım” diyor.

***


Bu paralı askerlik modelinin AB ülkelerine benzeme bahanesi olduğunu söyleyen Yıldırım  “aralarında sınır ihtilafı olmayan, sınır bile olmayan, AB’ye benzemeye çalışıyoruz.”  diyor. Bunun da özel bir ordunun kurulması için iyi bir bahane olduğunu söylüyor.
 “Hatta basında yazılanlara göre jandarmanın önce bir kısmı, daha sonra da tamamı, doğrudan buraya geçirilecek ve TSK bünyesinden çıkarılacak. Bu yolla NATO’ya bağlı olmayan tek kuvvetimiz jandarmanın zamanla mevcudu azalacak ve sınır birliklerinin sayısı arttırılarak oluşan hükümete bağlı kuvvet bütün sınırları TSK’dan devralacak.
” Buna göre Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı, Yunanistan ve Bulgaristan kara sınırından 5, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve Suriye sınırından ise 10 yılda çekilecek.
En önemli konu ise 50 bin kişiden oluşması planlanan bu birliğin doğrudan hükümete bağlı olarak çalışması ve personelin kendi memleketinde bu işe girmek için başvuracağı konusudur. Bu durum federal sistemin yerel savunma teşkilatının da alt yapısını oluşturacaktır. Üniter yapı fiilen ortadan kalkacaktır. Bu birliğin Türkiye’nin genelinde operasyon yürütme yetkisi olması, hakim kararı olmadan telefon dinleme yetkisi gibi hukuk dışı yetkileri ise önemli ayrıntılardandır.
Oktay Yıldırım’ın kitabı üzerinde yeniden durmak istiyorum.

Yazarın Diğer Yazıları