Melek yüzlü şeytan Nikos Anastasiadis

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi başkanını seçti. Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) lideri 66 yaşındaki Nikos Anastasiadis, 5 yıl süreyle başkanlık koltuğunda oturacak. Anastasiadis seçilir seçilmez yaptığı açıklamada Kıbrıs anlaşmazlığı konusunda sıcak mesajlar verdi!
Anastasiadis, “Kıbrıs’ta Türklerin de kabul edeceği bir çözüm” istediğinin altını çizerken, Anavatan Türkiye’ye “ılımlı” mesaj gönderdi ve bölgede “Türkiye’nin teşvik ve yardımına ihtiyacımız var” açıklaması yaptı.
Ne var ki Kıbrıs anlaşmazlığının çözümü Anastasiadis’in önceliği olmayacaktır. Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ın iflas etmiş ekonomisini düzeltmek gibi zor bir görevi üstlenmek zorunda kalmıştır.
Öncelikli konu ekonomi olsa da Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin adımların da kısa sürede hız kazanması iyi niyetli çevrelerce beklenmektedir. Çeşitli çevreler, Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümü konusunda oldukça samimi ve ciddi olduğunu belirtmekte ve diyalogdan yana olan Rum liderin, daha önce Ak Parti’nin 2005’te davetiyle o tarihte Dışişleri Bakanı olan Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan tarafından Ankara’da kabul edildiğine dikkat çekerek, önümüzdeki süreçte de bu tür temasların sorunun çözümüne fayda sağlayacağına işaret etmektedir.
Anastasiadis’i bir barış meleği olarak gösterme çabaları boşunadır. Kilisenin ve milliyetçi fanatiklerin oylarıyla başkan seçildiği unutulmamalıdır. Kaldı ki Anastasiadis de kendisinden önceki Rum liderler gibi EOKA’cıdır ve Enosis’ten yanadır.
Açıklamaları dikkatle etüt edilmelidir. Örneğin, Anastasiadis, “Bu küçük adayı cennete dönüştürebiliriz. Özellikle Türkiye, adanın yeniden birleşmesi, Türk ordusunun çekilmesi ve insan haklarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir” derken açıkça belirtmese de Kıbrıs anlaşmazlığına bir  “işgal ve istila” sorunu olarak bakmaktadır.
Anastasiadis, çözüm için Türkiye’nin yardımına ihtiyaç duyulduğunu dile getirirken emin olun ki iyi niyetli değildir. Önümüzdeki dönemde muhtemel bir başarısızlıkta Türkiye’nin yardımcı olmadığını belirtmek ve suçlamak adına şimdiden bu tür planlı ve maksatlı açıklamalar yapmakta, aklı sıra daha ilk günden tuzaklar kurmaktadır.
Anastasiadis, son dönemde birçok Batılı kaynağın Kıbrıs sorununun çözümü için petrol ve doğal gaz kaynaklarında işbirliği yapılmasına vurgu yapılması konusunda da Bizans oyunu hazırlığı içerisindedir.
Anastasiadis, Doğu Akdeniz’deki doğal gazın ekonomiye kazandırılması için Türkiye’nin hayati önemde olduğunu belirtirken, Kıbrıs’ın doğal gaz boru hattının Türkiye’den geçmesi dahil, Türkiye ile her alandaki işbirliği için, Kıbrıs sorununun çözümünü önkoşul olarak öne sürmekten geri kalmamaktadır.
Kıbrıs’ta, gevşek bir federasyondan yana olduğunu açıklayan Anastasiadis, çözüm arayışlarında AB’nin yanı sıra, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri Rusya, Çin ve Fransa’nın da fiili katılımının sağlanması ve Rumların Annan Planı’na ‘hayır’ demesinin göz ardı edilmemesi gerektiğini de ileri sürmektedir.
Anlayacağınız Anastasiadis de, diğer Rum liderler gibi ve özellikle de partisinin ruhani lideri Glafkos Klerides gibi, anlaşma ister görünüp anlaşmama yolunu seçecektir. Anastasiadis’in bu stratejisini ustaca şekillendireceğinden hiç kuşkumuz olmamalıdır. Seçimlere, “Krizi çözmek lider ister”  sloganı ile hazırlanan Anastasiadis’in Kıbrıs anlaşmazlığını çözmesinin mümkün olamayacağını söylemek, inanın yanlış bir saptama olmayacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları