Memur Kemal!.

A+A-
Behiç KILIÇ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine “memur” diyerek aşağıladığını zanneden politikacının zavallı hali ile keyifleniyor belli..! Top da ayağına gelmiş, şutu basıyor..
“-Bana memur desinler, kalpazan demesinler de..”
Olay budur... Nedir?..
“-Ben memur Kemalim, işçi Kemalim, emekli Kemalim, bunları bana herkes söyleyebilir. Ama hiç kimse bana kalpazan Kemal demedi, değil mi? Veya hiç kimse bana hayali ihracatçı milletvekili demedi veya hiç kimse bana ihaleye fesat karıştıran memur demedi. Devlete onurla hizmet eden bir kişiyim ben ve bununla da övünürüm. Memur olmaktan onur duydum, çünkü onurla hizmet ettim millete...”
Kemal Kılıçdaroğlu, “Siyasete yırtık papuçla gelenler, şimdi yüksek duvarlı havuzlu villalara terfi ettiler” diyor..
“-Yok böyle bir durum iftira” demiyorlar..
Kılıçdaroğlu, “Jeeplerle geziyorlar, yediler yediler doymadılar, vurgun var, soygun var” diyor..
“-İftiradır, yok böyle bir durum” demiyorlar..
“-Uçak bedava, hanedan gibi geziyorlar, düğüne devlet uçağı ile gidiyorlar, yedi yıldızlı otellerden çıkmıyorlar” diyor...
“-Yok, yalan iftira” demiyorlar
Ne diyor?.. Memur Kemal!..
Peki “Memur Kemal, şunu şunu çaldı, şu rüşveti aldı, memur Kemal de benim işini bilen memurumdur.. Şurada havuzlu villası, şurada yatı var” diyor mu?.. Yok, demiyor..
“-SSK’yı batırdı, eşe dosta ihale verdi” diye anlatıyor.. Oysa devlet “Kemal’i” çok iyi sicili ile tanıyor!.. Onu?!?
“Memur Kemal, siyasi lider, hele hele iktidara talip parti başkanı olamaz!..”
“-Eti ne boyu ne?!”
Ama o ve onlar olur!.. İETT memuru, sucuk-bisküvi bayii olsa olur.. Hani şöyle söylese, “Öyle meydanlarda halka gitmekle olmaz. ABD elçisine gideceksin, o seni katlayıp Beyaz Saray’a sunacak, sen Başkan’a secde edeceksin, o tamam diyecek.. Yetmeyecek ‘buruşturup çöpe atılma’ muhabbetlerini aşacaksın.. Yahudi’den madalya alacaksın, AB’li Haçlı’nın İslâm’ı doğrayan papazı altında bağlılık fotoğrafı vereceksin de.. Ondan sonra iktidara talip olacaksın koçum, biz az çekmedik buraya gelene kadar..!”
O zaman tamam..!
“-Memur Kemal, SSK’yı batırdı” zayıf kalıyor..! Kılıçdaroğlu meydanlarda, “Yurt sevenler benden tarafa, yurdu soyanlar o tarafa” çağrısı yapıp... “Recep Bey’in derdini biliyorum. Sağında ve solunda iki tane cam var. Yani camdan konuşur. Cama bakacaksın, eline metin sıkıştıracaklar, ne söylediğini bilmeyeceksin” diyor...
Doğru söylüyor, “camdan okumak” zor ve zaten öyle zorlanmaya da gerek yok!.. Yani Başbakan’ın uzun uzun dert anlatmasına “Memur Kemal” diye yakınmasına gerek yok.. Önündeki kalabalıklar, dinlemeye ikna olmaya falan ihtiyaç içinde değil ki..!
Emir komuta gereği, işsiz kalmasın, sakata gelmesin diye Başbakan meydanına gidip kalabalık oluşturmakla yükümlü olduklarını biliyorlar..! Aydın’da Vali İl Müdürüne, müdür de okullara “hadi mitinge marş” demiş, olay patladı!.. Sadece Aydın’da mı, her yerde durum aynı..
Kılıçdaroğlu anlatıyor, “Miting yapıyorlar, valileri, kaymakamları, memurları seferber ediyorlar. Bindirilmiş kıtalarla Recep Bey’in gözüne hoş gözüksün diye meydanları dolduruyorlar. CHP mitingine katılanlar varsa onu da tehdit ediyorlar. Şu tarafını keseriz, bu tarafını keseriz, yeşil kartı elinden alırız diye..”
Garip bir durum var... Zenginliği taşan bir siyasi lider, sermayenin müteahhitlerin gözdesi olmuş bir güç, siyasi rakibini “o memur(!)” diye alçaltıp alt etmeyi umuyor...
Dinden imandan, haktan adaletten bahseden “dini bütünlerin(!)” hoşuna gidiyor..
Allahım Sen bilirsin!..

Yazarın Diğer Yazıları