Memura dolar darbesi!

Memura dolar darbesi!
Maaşlar, TL’nin dolar karşısında erimesiyle 5 ayda yüzde 15 değer kaybetti.

Memur maaşı, TL’nin dolar karşısında erimesi nedeniyle 5 ayda yüzde 15 değer kaybetti. Temmuz 2016’da yüzde 4.5 zam alan memur maaşı en düşük 2 bin 678 liraya yükselmişti. 15 Temmuz’da dolar kuru yaklaşık 2.90 TL idi. 2 bin 678 lira memur maaşı 923 dolara tekabül ediyordu. Geçen 6 aylık sürede Türk lirası dolar karşısında hem dış hem de içerdeki siyasi riskler dolayısıyla eridi. 1dolar 3.41TL’denişlemgördü dün itibariyle. Bu erimeyle 2 bin 678 liralık memur maaşı 787 dolara tekabül etti. Memur maaşının dolar karşısındaki 5 aylık erimesi yüzde 15 oldu. Hükümet 2017 ocak ayı itibariyle memur maaşına yüzde 3 zam yapacağını açıklamıştı. Memur maaşındaki kaybın önlenebilmesi için hükümetin en az yüzde 15 zam yapması gerekiyor.

Yoksulluk sınırı 4 bin 615 lira

Türk-İş’in araştırmasına göre, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 416 lira 83 kuruş, yoksulluk sınırı ise 4 bin 615 lira 10 kuruş oldu. Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı araştırması”nın kasım ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı” bin 416 lira 83 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 4 bin 615 lira 10 kuruş oldu. Kasım ayında bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise bin 750 lira 31 kuruş olarak hesaplandı.

TİSK: Son bir ayda en fazla TL değer kaybetti

TİSK’e göre yakın dönemde dünyada en çok konuşulan kavramların başında dolar kıtlığı gelecek. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), tarafından hazırlanan Kasım Ayı Ekonomi Bülteni’nde, ABD başkanlık seçimini Donald Trump’ın kazanmasının, küresel ekonomide yarattığı dalgalanmalara dikkat çekilirken yakın dönemde, dünya ekonomisi genelinde, en çok konuşulacak kavramların başında “dolar kıtlığı”nın geleceği belirtildi. TİSK Kasım Ayı Ekonomi Bülteni’nde, ABD Merkez Bankası FED’in faiz oranını artırma ihtimalinin güçlenmesinin, yükselen ekonomilerin ulusal paralarının değerinde aşınma yarattığı hatırlatılarak, 17 Ekim ile 17 Kasım tarihleri arasındaki bir ayda ulusal parası en hızlı değer yitiren ülkenin yüzde 7,44 ile Türkiye olduğuna dikkat çekildi. Türkiye aynı zamanda bu ülkeler içinde en yüksek cari açık oranına sahip ülke konumunda. TİSK Kasım Ayı Ekonomi Bülteni’nde, tüm ekonomilerde olduğu gibi, Türkiye’de de ekonomik belirsizliklerin arttığı bu durumun da yatırım iklimini olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Bülten’de 2017 yılı büyüme hedefine ulaşılmasının zor göründüğü ifade edildi.

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.