Men Seninem, Sen Menimsen Sen Menim

A+A-
Cazim GÜRBÜZ

 

Berfin Bahar ve Haber 69 adlı dergilerde kendisi hakkında yazdığım yazıları dostum Abbas Abdulla’ya göndermiştim. Bu yazdıklarım, Azerbaycan Türkçesi’ne çevrilerek “525.Qezet”  ve “Edalet” adlı gazetelerde yukarıya özgün metnini aldığım sunuşla yayımlanmış. Abbas Bey, yeni çıkan şiir kitabı “Yalnızam” ile birlikte bu gazeteleri de gönderdi.
Sevindim, mutlandım, kıvandım, yani üç cemre birden düştü içime. Arkamızda cemaat yok, devlet yok, dernek yok, vakıf yok... Tek başımıza ve kişisel çabalarımızla Türk Dünyasında bir yer edinmişsek, ne mutlu bize!..
Abbas Abdulla, ülkemizde şiirleri, Türkçülüğü ve azatlık mücadelesiyle tanınır ve bilinir. Azerbaycan’ın bağımsızlığı için mücadele bayrağını yükselten rahmetli Elçibey önderliğindeki Halk Cephesi’nin ileri gelenlerindendi. 1991’de yeniden bağımsızlığını elde eden Azerbaycan’ın İstanbul’daki ilk başkonsolosu olmuştu. Şimdi Bakû’da yaşıyor ve Azerbaycan Yazarlar Birliği’nde yayıncılık, eleştirmenlik ve çeviri gibi alanlarda danışmanlık görevlerinde bulunuyor.
Döneceğim Abbas Abdulla’ya ama bana çok sorulan bir sorunun yanıtını vermem gerek. Diyorlar ki  “Bu Azerbaycan tutkun, aşkın ve bağlılığın nereden geliyor? Sen Azerî misin?”
İşte yanıtım: Azerbaycan’ın söz ve ezgi güzeli mahnıları heyecanım ve figanım, edebiyatı ilgi alanım, tarihi heyecanım, mübarek toprakları Küçük Turan’ım ve ikinci vatanım, insanları gül yüzlü mihmanım, ceylan gözlüleri yahşı yamanım olmuştur. Kısacası, Hazar Küleği dolmuştur Bakû’da yüreğime, hep o yana doğru esmem doğaldır... Ölene dek yazacağım Azerbaycan’ı, dostluğumu ve sevgimi göstereceğim her vesile ile.
“Ata-ana yurt-ocak sevgisini, Borçalı duygusunu, Azerbaycancılığını, katı Türkçülüğünü, milletseverliğini, sevindiğini, darıhtığını (sıkıldığını), hatta ölüben dirildiğini bak bu şiirlerde duymuşam ve duygulanmışam.” Abbas Bey’in şiir kitabına sunu yazan Vagıf Yusuflu böyle diyor. Ben de  “Elhak öyledir”  diyorum. Bu değerli dostumun,  “Nesimi Türkmen’dir, siz niye sahip çıkıyorsunuz”  diyen Türkmenistanlı yazar Nazar Gulliyev’e sevgi ve sitemle yazıp, bu kitaba da aldığı “Türkmen Destanı”  adlı şiirinden dört tane dörtlüğü paylaşıyorum sizlerle:
“Nazar dostum, yazar dostum gam yeme/Sevinç senin gam menimdir gam menim/Ulusumun neyi varsa ezelden/Hem senindir, hem menimdir hem menim Sen ağlasan gözyaşını silerem/Men ağlasam senin hemdem bilerem/Ölsen öllem, gülsen gülüp diyerem/Devran senin, dem menimdir dem menim
Taşoğuzum, Dağoğuzum bir olup/Soframdaki çörek-tuzum bir olup/Bu birliğim çoklarına sırrolup/Men seninem, sen menimsen sen menim Abbas bağban, koy gül açsın dost bağı/Dalgalansın gardaşlığın bayrağı/Azerbaycan, Türkmenistan toprağı/Kefenindir, kefenimdir kefenim”.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları