Meral Akşener: Gerektiği takdirde...

Meral Akşener: Gerektiği takdirde...
Musul'a başlatılan operasyonla ilgili sıcak gelişmeler yaşanırken Türkiye'den de önemli açıklamalar yapılıyor.

MHP Genel Başkan Adayı Akşener de Musul'da IŞİD'e karşı yürütülen operasyonu değerlendirdi ve Muusl - Kerkük hattının Türkiye'nin milli güvenlik meselesi olduğunu vurgulayarak, "Musul Irak dışında başka bir ülkeyi daha ilgilendirecekse o ülke elbette Türkiye’dir." dedi.

İşte Meral Akşener'in sosyal medya hesabından yaptığı o açıklama:

Musul tarihi, jeopolitik ve kültürel önemi bizim için son derece yüksek kadim bir şehirdir.

Bir önceki devletimizin sınırları içerisinde uzun asırlar kalmasının ötesinde taşına toprağına ruhumuz sinmiş bin yılı aşkın bir Türkmen coğrafyasıdır.

Dolayısıyla Musul Irak dışında başka bir ülkeyi daha ilgilendirecekse o ülke elbette Türkiye’dir. Son iki yıldır bilhassa Şii Türkmenlerin Irak’ın kuzeyindeki yurtlarından sürülerek bölgenin nüfus yapısının değiştirilmesinin sancıları halen devam etmekte. Başlayan Musul operasyonu sonrasında benzer bir demografik değişimin bu sefer Türkmenler başta olmak üzere Sünni nüfus hedefe koyularak gerçekleşmesinden endişe duymaktayız.

Bölgemizde mezhep savaşlarını tetikleyebilecek hareketlerden tüm tarafların kaçınmasını, terör örgütü IŞİD’e karşı yapılan operasyonun amacından sapmamasını, sivil halkına zarar görmemesine özen gösterilmesini umuyoruz. 

Türkiye’nin derin bağlarının bulunduğu Musul’un ve Musul’un kardeş halkının IŞİD’den kurtulması ve şehrin yapısının muhafaza edilmesi için üzerine düşeni yapması kimseyi şaşırtmamalıdır.

Musul – Kerkük hattı Türkiye’nin milli güvenlik meselesidir. Milli güvenliğimiz her hangi bir grubun mezhebi çılgınlıklarına yahut etnik taassubuna feda edilemez.

Türkiye gerektiği takdirde kardeşlerini ve dostlarını koruyacak imkân ve kabiliyete sahiptir.

İlgili Haberler
Türkmenler silahlandıOğan'dan çarpıcı Musul iddiası!
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş