Merkel, Kılıçdaroğlu ile görüştü

Merkel, Kılıçdaroğlu ile görüştü
Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak 1 günlük çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Almanya Büyükelçilik Rezidansı’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir araya geldi.

"GELMESİNİN NEDENİ BELKİDE ERDOĞAN'I DESTEKLEMEKTİR"

Kılıçdaroğlu ile Merkel arasında Almanya Büyükelçiliği Rezidansı'nda gerçekleşen görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü.

Soru-cevap şeklinde gerçekleşen görüşmede ana konular Türkiye'nin iç gündemi ve dış politika oldu.

Merkel'in, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında neler yaşandığını sorması üzerine Kılıçdaroğlu, süreçle ilgili detaylı bilgi verdi.

OHAL uygulamalarının olduğu bir ortamda sağlıklı bir referandumun yapılıp yapılamayacağının sorulduğu Kılıçdaroğlu, OHAL'e karşı olduklarını, bu ortamda referandumun zor olacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu'nun, "Referandumdan hangi sonucun çıkmasını bekliyorsunuz?" sorusuna, "Hayır çıkması için uğraşıyoruz, bu konuda kararlıyız, hayır çıkacak." yanıtını verdiği belirtildi. Kılıçdaroğlu, referandumda oylanacak olanın bir parti meselesi değil, ülkenin geleceği ve rejimle alakalı olduğunu kaydetti.

"Türkiye-AB ilişkilerinden beklentiniz ne?" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, ilişkilerin canlandırılması, vize konusunda Türkiye'ye yaşatılan zorlukların ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

"Referandum sürecinde CHP'nin nasıl bir kampanya yürüteceği" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, gönüllülerle bir kampanya yürüteceklerini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki barış sürecinin neden sonlandırıldığına ilişkin bir soru üzerine ise kapalı kapılar arasında yürütülen bir sürecin neden bittiğini bilmediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, CHP'nin söz konusu sürece demokrasi ve özgürlükler çerçevesinde baktığını aktardı.

Görüşmede, Kılıçdaroğlu'nun bir gazeteye verdiği demeçte, Merkel'in ziyaretine atfen, "Belki de gelmesinin nedeni yine Erdoğan'ı desteklemektir, ona yardım etmektir." ifadeleri de gündeme geldi. Merkel'in söz konusu demeçle ilgili Kılıçdaroğlu'na, "Ben sadece iktidarla değil, muhalefetle de görüşüyorum. Türkiye'deki tabloyu tam görebilmek için sizinle de görüşmekten memnuniyet duyuyorum." dediği kaydedildi.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş